Bułka bułce nierówna, a swoich sił w przygotowaniu wypieków mogli dziś spróbować młodzi uczestnicy Elbląskiego Święta Chleba. Co zrobić, żeby wypiek był smaczny?
- Liczy się dobra mąka, wiele zależy od tego, jaką bułkę robimy, z mąki pszennej, żytniej czy mieszanej. Ważne jest też to, czy robimy na drożdżach, czy przygotowujemy pieczywo na zakwasie. W wypieki trzeba przede wszystkim włożyć serce, starannie wyrobić ciasto, żeby miało odpowiednią konsystencję – odpowiada Michał Denesiuk z Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni.
A co z grochówką? Dlaczego ta na festynach czy jarmarkach smakuje inaczej niż ta domowa?
- Klimat miejsca, w którym jemy, ma wpływ na to, jak smakują potrawy - podkreśla Michał Denesiuk. - Nasza dzisiejsza grochówka jest wyjątkowa, bo przygotowana na kuchni polowej. Jeszcze inaczej będzie smakowała przygotowana na ognisku, a inaczej w warunkach domowych. Rolę jak zawsze odgrywa jakość składników, w tym przypadku również rodzaj grochu, którego użyjemy do gotowania.
W dzisiejsze gotowanie na starówce była zaangażowana m. in. Zuzanna Kufel, uczennica ZSG. Pomagała przygotować wypieki młodym uczestnikom jarmarku.
- Dzieci przygotowywały bułki formując je w dowolne kształty, mogły przygotować wypiek ze słonecznikiem, cebulką, pestkami dyni... - wymienia Zuzanna.
To nie koniec kulinarnych atrakcji na starówce, o 17 zaplanowano pokazy pieczenia chleba. Szczegółowy program Elbląskiego Święta Chleba jest tutaj.