Sześciolatek w szkolnej ławce

14
08.04.2013
Sześciolatek w szkolnej ławce
Fot. nadesłane.
Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna, Zespół Szkół Akademickich w Elblągu, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Elblągu serdecznie zaprasza na seminarium „Sześciolatek w szkolnej ławce. Jak z nim pracować? Perspektywa szkoły i rodzica”.
Seminarium odbędzie się 9 kwietnia o godz. 13 w siedzibie Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej (aula 07) przy ul. Lotniczej 2 w Elblągu. Patronat nad seminarium objął Prezydent Miasta Elbląg oraz Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty.
   
   
Tematy seminarium:
   - Możliwości wspierania rozwoju dziecka w warunkach zmiany społeczno-edukacyjnej – dr hab. Jolanta Kruk (EUH-E)
   - Mój „maluch” już w I klasie – emocje dziecka i rodziców
   w sytuacji wcześniejszego pójścia do szkoły – mgr Elżbieta Błażejewska-Bandurska i mgr Katarzyna Małkiewicz (PPP Nr 2 w Elblągu)
   - Terapia formą wsparcia dziecka u progu gotowości szkolnej –
   z doświadczeń Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2 w Elblągu – mgr Anetta Krajewska, mgr Marzena Karman (PPP Nr 2 w Elblągu)
   - Edukacja najmłodszych szansą na lepszy rozwój – mgr Anna Fall (ZSA)
   - Refleksje matki 6-latka uczęszczającego do szkoły – mgr Małgorzata Woźna
   - Z bibliotecznej półki…- mgr Beata Turulska (WMBP w Elblągu).
   
   Wstęp wolny.
   

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Chory kraj potrzebuje chorych ustaw.
(2013.04.08)

info

0  
  0
a ja jestem jak najbardziej za. moja córka poszła w wieku 6 lat do pierwszej klasy i jest najlepszą wzorową uczennicą, obecnie jest w 2 klasie. Spodziewam się dzidzi i również pójdzie do szkoły jako 6-latek. Pozdrawiam. ..
(2013.04.08)

info

0  
  0
Drodzy rodzice!Jeżeli nie musicie to pozostawcie swoje dzieci w przedszkolach i zapiszcie je do klasy pierwszej od 7 lat (rocznikiem). To jest najgłupszy pomysł i wielka krzywda, jaką mogą rodzice zrobić dziecku zapisując je do szkoły od 6 lat. Sześcioletnie dziecko nawet intelektualnie rozwinięte i uzdolnione nie jest przygotowane emocjonalnie do podjęcia obowiązku szkolnego(po prostu ma 6 lat, a nie 7). Może komuś wydaje się, że rok różnicy to żadna różnica. Otóż- jest to ogromna różnica i nawet, jeśli gdzieś pod koniec podstawówki zatrze się to i tak problemy pojawią się już w wieku dojrzewania i później. Teraz od pierwszej klasy zaczyna się już wyścig szczurów-testy, sprawdziany, zaliczenia, konkursy, przeglądy i różne obłędne rywalizacje między dziećmi, miedzy klasami i szkołami. A i tak na emeryturę Twoje dziecko przejdzie w wieku 67 lat!
psycholog (2013.04.08)

info

0  
  0
moje dziecko nie ma wyjścia w roku szkolnym 2014/2015 musi iść jako 6-latek do szkoły, niestety
(2013.04.08)

info

0  
  0
Ten rok wcześniejszego rozpoczęcia nauki niestety odbije się na psychice dziecka, gdyż za wszelka cenę będzie ono chciało "dogonić" w klasie dziecko o rok starsze. Jeżeli ma być od lat 6 nauka to obligatoryjnie zerówka w szkole, a po roku przygotowania wszystkie siedmiolatki (rocznikiem) do klasy pierwszej. I tak powinien wyglądać równy start w edukację dziecka. Oczywiście dowolny wybór należy zostawić rodzicom, którzy chcą np. by ich dziecko szybciej zaczęło i dłużej pracowało w życiu. Widziałam takie maleństwa 6 letnie w pierwszych dniach nauki kl. pierwszej-przerażone, zaskoczone, niektóre płakały. Nie dziwię się, to ogromna trauma dla nich. Dobrze, że większość rodziców to widzi i że mają wybór w tym roku. Współczuję tym rodzicom, którzy za rok nie będą mieli wyboru. A może rodzice powinni zawalczyć o to, by to oni decydowali o tym, czy dziecko ma rozpocząć naukę w wieku 6 czy 7 lat?
(2013.04.09)

info

0  
  0
bardzo dobrze, 7 to za pozno, w anglii zaczynaja w wieku 5 lat, studia koncza majac 22 a nie 25
erg (2013.04.09)

info

0  
  0
Jest jak jest. Lepiej zapisac w tym roku sześciolatka, niz w przyszłym siedmiolatka, bo to bedzie rok wyżu w szkołach, bo idą wszystkie 6 latki i te 7 latki, których rodzice jeszcze w tym roku maja wybór. Dlatego jak macie 6 latka to zapisujcie już w tym roku. Będzie mu łatwiej dostac sie do dobrego liceum i na studia bo po prostu za rok to bedzie z tym masakra, tyle na raz ich pójdzie do szkoły. My z mężem zapisalismy 6 latka już w zeszłym roku i wcale nie widac róznicy, miedzy nim a kolegami z klasy. Zresztą nie jest jedyny. Jest ich 5 i swietnie sobie radzą wśród pozostałych, starszych o rok. Nauczycielka lepiej sie zajmuje maluchami, bardziej o nich dba. Dlatego nie warto czekac. I dla tych studiów tez nie warto czekac, żeby łatwiej było się dziecku dosta, mniejsza konkurencja była.
(2013.04.09)

info

0  
  0
Uważam, że decyzja o wcześniejszym "posłaniu" dziecka do szkoły powinna należeć do rodziców. To ONI najbardziej znają swoje dziecko. Jeśli są rozsądni posłuchają opinii nauczyciela przedszkola, który pracuje z ich dzieckiem. Można zasięgnąć też opinii pracowników PPP. Każde dziecko jest inne i w różnym tempie się rozwija. Nie tylko wiek decyduje o tym czy dziecko jest gotowe do podjęcia nauki w szkole, czy też nie. Jestem nauczycielem z wieloletnim doświadczeniem i obecnie w klasie mam sześcioro dzieci, które przyszły do szkoły wcześniej. Żadne z nich nie ma problemów z nauką czy adaptacją w środowisku szkolnym. Dobrze funkcjonują we wszystkich obszarach. Mogą być wzorem dla innych, również tych starszych w klasie uczniów. Budujące dla mnie są opinie dzieci, które długo w klasie pierwszej zadawały mi pytania kiedy w końcu zaczną się uczyć, bo tylko bawią się i bawią. .. Uważam, że niemoralne jest trzymanie tak małych dzieci przez 45 minut w ławce. Obecnie jest wiele ciekawych, atrakcyjnych metod pracy, które mają wpływ na to, że dziecko nie nudzi się, jest aktywne i odnosi sukcesy w edukacji. Na pewno są dzieci, które nie są jeszcze gotowe do podjęcia nauki w klasie pierwszej i zrobiłabym wszystko, żeby nie trafiły one wcześniej do szkoły. Pewnych decyzji nie możemy już cofnąć, nie ma powrotu pierwszoklasisty do grupy przedszkolnej. Dlatego warto dogłębnie przeanalizować wszystkie "za" i "przeciw", żeby nie skrzywdzić własnego dziecka.
belferka (2013.04.09)

info

0  
  0
Osobiście uważam, że wszystko zależy od tego jak są przygotowani do pracy nauczyciele. Jest wielu nauczycieli, ktorzy chcieliby pracowac wg alternatywnych metod, w ktorych nie ma znaczenia czy wczesną edukację rozpocznie nawet 5-6 latek, ale niestety duża część nauczycieli klas 1-3 nie wie nawet, że są inne mtody prowadzenia zajęć i najlepiej mówić, że 6 latek nie ma gotowości szkolnej. Pozdrawiam nauczycieli z pasją
rodzic 6 latka (2013.04.09)

info

0  
  0
Jest to bardzo indywidualna sprawa, mój 6-latek jest z listopada i w tym roku idzie do zerówki - na dzień dzisiejszy słabo to widzę. A co dopiero do pierwszej klasy. Niektóre dzieciaki są od niego wyższe o głowę. Po co zabierać dzieciom dzieciństwo? Co z tego życia? Zaczyna dziecko podstawówkę w wieku lat 6,kończy mając 12 lat, 3 lata później mając 15 jest po gimnazjum, a zawodówkę już może w wieku 17 lat skończyć. Oficjalnie przez rok jest jeszcze niepełnoletni i jak ma pracować? Zresztą do 67 roku czyli 50 lat - kto z was da radę? Z 40-letnim kredytem na mieszkanie u nogi? Zakładając, że pójdzie do szkoły średniej i na studia, to i tak je kończy w wieku 21-23 lat. Jednym słowem, tyraj aż do śmierci. ..
ro.dzic (2013.04.12)

info

0  
  0