Zapisane na fotografiach miejsca poprzez uwarunkowania historyczne i wieloletnie zaniedbania popadły w ruinę. Niektóre z nich mają jeszcze szanse odzyskać swój dawny blask, inne za kilka lat znikną z powierzchni ziemi i pamięć o nich zginie na zawsze. Wybór miejsc jest subiektywną decyzją artystki.
- W moich pracach często dotykam tematu wsi, ruin i zapomnienia. – Mówi Natalia Tejs. - Tworząc pierwszy projekt związany z tymi hasłami „Rozbiórka stodoły” i pisząc o moich odczuciach z nim związanych, napisałam jedno zdanie, które odnosi się do wielu prac, które powstały od tamtej pory „Tutaj jesień trwa cały rok”. Te słowa idealnie pasują także do projektu „Zapomniane miejsca”. W miejscach w których powstawały fotografie czuć melancholijną jesienną aurę nawet w upalne letnie dni – dodaje artystka.
Projekt „Zapomniane miejsca” został sfinansowany z Artystycznego Stypendium Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Wystawa będzie dostępna do 31 października 2018 r. na holu pierwszego piętra CSE „Światowid” w Elblągu.
Natalia Tejs urodziła się w 1987 roku w Olsztynie. Zajmuje się plastyką, animacją kultury oraz wystawami. Skończyła z wyróżnieniem Liceum Plastyczne w Olsztynie na profilu ceramicznym, w 2012 roku obroniła tytuł magistra na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, otrzymując wyróżnienie zarówno za część teoretyczną jak i artystyczną. Podczas studiów brała udział w licznych konkursach fotograficznych i filmowych, takich jak The One Minutes w 2010 r., gdzie otrzymała wyróżnienie za film „Tik-Tak”, Superorbitalny Festiwal Filmowy w 2011 r., zdobywając nagrodę publiczności za film „Ludzkim głosem”, Polska niezwykła w 2012 r., otrzymując II nagrodę za zdjęcie „Strażnik Bramy”. W 2015 roku otrzymała II nagrodę na Biennale Sztuki plastyków Warmii i Mazur za film „Świadectwa”, który został zakwalifikowany między innymi do prestiżowego, międzynarodowego konkursu filmowego w Jeleniej Górze. W roku 2011 i 2016 została stypendystką Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (Stypendium Artystyczne). Podczas studiów i tuż po nich brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych i kilku indywidualnych. W 2013 roku rozpoczęła pracę jako specjalista do spraw plastyki w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie, aby po trzech latach pójść swoją drogą. Natalia zajęła się pracą z ludźmi (terapia zajęciowa, animacja społeczno-kulturalna). Od roku 2011 mieszka na warmińskiej wsi w stuletnim siedlisku, które jest dla niej inspiracją do tworzenia nowych prac i z którym wiąże swoją przyszłość artystyczną i zawodową.
Paula Załuska, CSE Światowid
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter