Systematyczne wycieczki krajoznawcze (Głos z przeszłości, odc. 143)

1
05.05.2024
Systematyczne wycieczki krajoznawcze (Głos z przeszłości, odc. 143)
Głos Wybrzeża, nr 192, 1950 r.
- W najbliższą niedzielę, 16 bm. odbędzie się wycieczka na III Festiwal Sztuk Plastycznych w Sopocie - pisała prasa o planach Związku Zawodowego Kolejarzy węzła elbląskiego w 1950 r.

Na koniec majówki zapraszamy na tradycyjną, szybką prasówkę z 1950 r. Będzie trochę urlopowych klimatów.

 

Przedstawienie dla dzieci

"W dniach 15 i 16 bm. odbędzie się w Elblągu w Domu Transportowca przedstawienie dla dzieci pt. Zaczarowana dolina. Bajka wykonana zostanie przez dzieci z Wałbrzycha, przebywające na koloniach letnich. Początek przedstawienia o godz. 16".

 

Zebranie Stowarzyszenia Wolnej Myśli

"W dniu 16 bm. o godz. 10 w świetlicy Zakładów Mechanicznych im. gen. K. Świerczewskiego przy ul. Winnej 11 odbędzie się zebranie członków Stowarzyszenia Wolnej Myśli".

 

Wczasy wagonowe dla rodzin kolejarzy

"W Suchaczu – Zamku i Tolkmicku zostały urządzone w obecnym sezonie rodzinne wczasy wagonowe dla kolejarzy i ich rodzin. W obecnym turnusie przebywa w Tolkmicku 158 osób, a w Suchaczu – Zamku 88. Są to kolejarze z całej Polski, w większości z Górnego Śląska".

 

ZZK organizuje wycieczkę na Festiwal Sztuk Plastycznych

"Związek Zawodowy Kolejarzy węzła elbląskiego urządza systematycznie wycieczki krajoznawcze. W najbliższą niedzielę, 16 bm. odbędzie się wycieczka na III Festiwal Sztuk Plastycznych w Sopocie.

W dniu 23 bm. ZZK urządzi dla swych członków i ich rodzin wycieczkę krajoznawczą wodnym szlakiem turystycznym do Ostródy".

 

Ogłoszenia drobne

"Zagubiono druki do wymeldowania stałego na nazwisko C. Anna".

 

Źródło: Głos Wybrzeża, nr 192, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

III Festiwal Sztuk Plastycznych w Sopocie trwał od 18 czerwca do 10 września 1950 roku. Było to ważne wydarzenie artystyczne tamtych czasów, a jego organizatorami byli wybitni polscy artyści, którzy w 1945 roku przybyli z Warszawy do Gdańska. Delegat Związku Plastyków Janusz Strzałecki z uwagi na zniszczenie miasta zorganizował siedzibę w Sopocie w jednej z willi. Tam z jego inicjatywy w dniu 1 grudnia 1945 roku utworzono Państwową Szkołę Sztuk Plastycznych. Zgromadzeni w niej twórcy, jako nauczyciele akademiccy, doprowadzili do tego, że stała się ona wówczas najważniejszym ośrodkiem sztuk plastycznych w kraju. Stąd organizowane Festiwale cieszyły się ogromnym powodzeniem. W tej edycji z 1950 roku największy sukces odniósł obraz Aleksandra Kobzdeja "Podaj cegłę" i chociaż zaliczny on został do kanonu obrazów polskiego socrealizmu autor zastosował w nim elementy wykraczające poza obowiązujące zasady. Właśnie szkoła sopocka wyłamywała się z tych założeń, a kolejnym jej sukcesem był obraz z 1954 roku artystki tej uczelni Józefy Wnukowej "Bar mleczny". Tradycje tej Szkoły przejęła obecna Akademia Sztuk Plastycznych w Gdańsku.
Malowany ołówek (2024.05.05)

info

7  
  0