Zamiast bibliotek - książkomaty

20
06.09.2024
Zamiast bibliotek - książkomaty
graf. UM Elbląg
Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej radni dopełnią formalności związanych z planowaną reorganizacją filii bibliotecznych. Dzięki temu miasto będzie mogło uwolnić pomieszczenia po dwóch niefunkcjonujących od prawie dwóch lat - Filii nr 1 przy ul. Brzeskiej 5 oraz Filii Nr 8 przy ul. Mielczarskiego 22-24. Mieszkańcom obu dzielnic, w których zlokalizowane są obie placówki planowane jest zapewnienie alternatywnego sposobu dostępu do księgozbioru w formie książkomatów. Miałyby one zostać zainstalowane przy Szkole Podstawowej Nr 1 przy ul. Daszyńskiego, oraz przy Przedszkolu Nr 18 przy ul. Mielczarskiego.

Należy podkreślić, że według danych za I półrocze 2022 r. liczba czytelników w tych placówkach była najniższa ze wszystkich filii Biblioteki Elbląskiej w mieście. Lokale, w których mieszczą się obie filie są w złym stanie technicznym. To zaadoptowane mieszkania komunalne, wynajmowane od Zarządu Budynków Komunalnych. Nie spełniają one wymogów ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, ani współczesnych standardów biblioteki publicznej. Brak jest w nich miejsca do prowadzenia animacji czytelniczej. Do tego dochodzą również wysokie koszty utrzymania, między innymi z uwagi na ogrzewanie gazem. Powyższe argumenty zdecydowały o wszczęciu procedury restrukturyzacyjnej. Zgodnie z nią Organizator zobowiązany jest 6 miesięcy wcześniej podać do publicznej wiadomości - w formie uchwały informację o zamiarze likwidacji wraz z uzasadnieniem. W tej kwestii Organizator uzyskał także pozytywną opinię Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, która sprawuje nadzór merytoryczny. Co ważne – wskutek planowanych zmian nikt nie straci zatrudnienia – dotychczasowi pracownicy filii przeszli na rentę i emeryturę.

Joanna Urbaniak, Urząd Miejski w Elblągu

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Ok. Zamawiamy w katalogu. Pani Jadzia biegnie z książkami by je wrzucić. A gdzie wyrzutnia do zwrotu ?
Zawadatyr (2024.09.06)
@Zawadatyr - W książkomacie odbiera się zamówione przez katalog książki i zwraca się je również w książkomacie.
(2024.09.06)
Społeczeństwo powinno przenosić się na ebooki a nie wycinki drzew aby robić dalej książki papierowe. Polecam ebooki, to są same plusy. Korzystam już od 8 lat.
Kkkkk1 (2024.09.06)
@Kkkkk1 - Ja lubię książki papierowe. Kwestia przyzwyczajenia. Lasy to zużywają w głównej mierze różne firmy i urzędy drukując tony niepotrzebnych świstków. Książki chociaż żyją latami.
Dratewka (2024.09.06)
@Kkkkk1 - Ja czytam tylko papierowe.
(2024.09.07)
Nieprawda
Zawadatyr (2024.09.07)
Tylko nikt o tym nie mówi że od dwóch lat leżą tam ksiazki. Które nadają się d wyrzucenia. A powodem nie był stan techniczny tylko jak w przypadku Brzeskiej piec gazowy prawie dwudziestoletni który nadawał się do wymiany.
(2024.09.07)

info

4  
  2
Pani Rzecznik mija się z prawdą. Osoba odeszła na emeryturę ale z innej placówki. Brzeska została zamknięta ze względów tzw. ekonomicznych, w październiku 2022 roku ponoć tymczasowo. Mówmy prawdę.. Książkomaty nie sprawdzą się w tych dzielnicach. Tym bardziej że ksiazki które leżą dwa lata są praktycznie do spisania. Pamięta Pan Panie Dyrektorze zawadę tam też było na chwilę a potem większość książek spisano. Z poważaniem Iwona Korbela
(2024.09.07)

info

6  
  3
Następny etap w cofania się w kulturze.
obibok (2024.09.07)

info

8  
  1
Ale wymyślili. Zawsze jakaś placówka będzie miała najniższą liczbę czytelników. To która następna ? A co z kosztami utrzymania urzędów rozsianych po całym mieście ? Ogrzewanie za drogie, a od kiedy ? Normalnie odcięli osoby starsze od możliwości korzystania z biblioteki i tyle.
(2024.09.07)