Soyoung Yoon i EOK

8
29.05.2012
Soyoung Yoon i EOK
Soyoung Yoon (fot. AD)
Rewelacyjna koreańska skrzypaczka Soyoung Yoon oraz znakomity polski dyrygent Marek Moś wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną sprawili, że poniedziałkowy wieczór w Galerii El był wyjątkowy. Zobacz fotoreportaż z koncertu.
Koncerty Elbląskiej Orkiestry Kameralnej przyzwyczajają nas do tego, że ich udziałem są znakomici goście. Soyoung Yoon to zwyciężczyni zeszłorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Wieniawskiego. Ale to nie jedyne, a kolejne osiągnięcie w jej karierze. Wygrywała już wcześniej konkursy m.in. im. Yehudiego Menuhina, Tibora Vargi, była laureatką konkursów w Indianapolis, Królowej Elżbiety, czy im. Piotra Czajkowskiego. Występowała z wieloma uznanymi europejskimi orkiestrami, pod batutami znakomitych dyrygentów. Tym razem wystąpiła z Elbląską Orkiestrą Kameralną prowadzoną przez ulubieńca elbląskiej publiczności - Marka Mosia, dyrektora artystycznego oraz dyrygenta Orkiestry Kameralnej Aukso z Tychów.
   Koncert rozpoczął się „X Symfonią h-moll” Mendelssohna, romantycznym utworem przeznaczonym na orkiestrę smyczkową. To znakomite wprowadzenie do dalszej części koncertu, kiedy na scenie pojawiła się filigranowa postać Soyoung Yoon. „Koncert skrzypcowy G-dur KV 216” z całą pewnością był niesamowitym przeżyciem artystycznym dla wszystkich miłośników muzyki klasycznej. Koreańska skrzypaczka grała rewelacyjnie, wydobywane przez nią dźwięki, poza oczywiście techniczną maestrią, miały w sobie mnóstwo uczucia i życia, będąc przy tym bardzo subtelnymi i delikatnymi. Mozart w tym wykonaniu tak zachwycił, że Soyoung Yoon musiała wrócić na scenę aby zagrać dla nas ponownie – tym razem już sama, bez towarzyszenia orkiestry. Jej indywidualny popis zachwycił jeszcze bardziej, pokazując cały wachlarz możliwości i umiejętności młodej skrzypaczki, a także ogrom uczuć wlewanych w każdy dźwięk.
   Po przerwie „Serenada na smyczki op. 48” Czajkowskiego. A w składzie Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, przy czwartym pulpicie – Soyoung Yoon. Tym razem nie jako solistka, ale jako „jedna z wielu” w zespole. Również w tej roli odnalazła się bez najmniejszego problemu, a czteroczęściowy utwór rosyjskiego kompozytora był kapitalnym zwieńczeniem tego wieczoru. Choć ostatecznie zakończył go - nieodłączny w przypadku koncertów EOK - bis.
   [fotoc]
   Koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej z tak znakomitą i uznaną skrzypaczką był nie tylko wyjątkowym wydarzeniem artystycznym, ale też świetną promocją naszej orkiestry. Orkiestry, w której Soyoung Yoon znalazła swoje miejsce za czwartym pulpitem. Należałoby pomyśleć nad dodatkowym etatem dla Koreanki. I dla Marka Mosia, którego elbląska publiczność następnym razem może już z powrotem do Tychów nie wypuścić.
   
Tomasz Sulich

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Koncert TYLKO dla wybranych. KIEDY budowa budynku filharmonii w Elblągu?????
(2012.05.29)

info

0  
  0
dokladnie. tylko dla wybranych! arty w internecie i gdy sie je widzi i chcce tam isc - slyszy sie ze nie ma juz daaawno biletow. druga sprawa - ciemno w galerii jak nie powiem gdzie. ziarno na fotkach swiadczy tylko o wysokim ISO czyli o totalnej ciemnosci. tam powinno byc lepsze oswietlenie
(2012.05.29)

info

0  
  0
na tydzień przed koncertem jeszcze były bilety. Kupiłam 4.Koncert wspaniały - te komentarze pisza pewnie Ci, którzy zazdroszczą orkiestrze!
(2012.05.29)

info

0  
  0
Ja także kupiłam na 5 dni przed koncertem, czuję się w takim razie wybrana? Brak taktu albo zwykła zawiść. Atmosfera super.
(2012.05.29)

info

0  
  0
Koncert piękny, niezapomniany. Także dzięki cudownej atmosferze Galerii El. Bilety zaś można było nabyć bez problemu.
(2012.05.29)

info

0  
  0
Ania D. piękna fota Soyoung Yoon w artykule. Świetna. :-). M.
(2012.05.31)

info

0  
  0
Edłard, jak było?
(2012.05.31)

info

0  
  0
Wspaniały koncert, wrażenia niesamowite!
(2012.06.01)

info

0  
  0