Na to zaproszenie musisz uważać

19
26.02.2025
Na to zaproszenie musisz uważać
Agnieszka Pietrzyk, fot. arch. prywatne
W środę, 26 lutego, o godz. 18 w Bibliotece Elbląskiej odbędzie się promocja najnowszej książki elblążanki Agnieszki Pietrzyk pt. "Zaproszenie". Tym razem autorka przenosi nas na Żuławy Wiślane, gdzie poznamy Artura Martynowa, prezesa jednego z banków w Nowym Dworze Gdańskim. Pewnego dnia otrzymuje on zaproszenie na spotkanie, które wpłynie na jego poukładane życie. - To historia kryminalna o człowieku uwikłanym w niebezpieczną grę - mówi Agnieszka Pietrzyk.

To trzynasta powieść Agnieszki Pietrzyk. Urodzona w Elblągu, z wykształcenia jest historykiem literatury, studia doktoranckie w zakresie literaturoznawstwa ukończyła na Uniwersytecie Gdańskim. Zadebiutowała w 2008 roku powieścią grozy. Jest znana czytelnikom przede wszystkim z kryminałów. Autorka: „Zostań w domu”, „Nikt się nie dowie”, „Czas na miłość, czas na śmierć”, „Śmierć kolekcjonera”, „Porwanie”, „Pałac tajemnic", „Kto czyni zło”, "Terytorium" i "Ostatnie słowo".

 

- Żona, dzieci, piękny dom i dobra praca. Tak wygląda życie głównego bohatera Artura Martynowa. Aż pewnego dnia przyjmuje on zaproszenie na spotkanie.

- Artur Martynow, prezes banku, prowadzi uporządkowane życie: dobra żona, udane dzieci, piękny dom i ogromny sukces zawodowy. To szczęśliwe, ale też zwyczajne życie kończy się, gdy Martynow otrzymuje zaproszenie na pewne spotkanie. Udaje się we wskazane miejsce, gdzie jest świadkiem dramatycznych wydarzeń i trochę wbrew własnej woli staje się też ich uczestnikiem. W ten sposób zostaje wciągnięty do gry, przy czym sam nie wie, w czym tak naprawdę bierze udział i kto za tym wszystkim stoi. Tak więc „Zaproszenie” to historia kryminalna o człowieku uwikłanym w niebezpieczną grę.

 

- Jak przystało na rasowy thriller atmosfera w „Zaproszeniu” zagęszcza się z każdą stroną, a zakończenie zaskakuje.

- Zwłaszcza zakończenie zasługuje na uwagę, bo zdecydowałam się na formę, której jeszcze nie spotkałam w polskim kryminale. Przed przystąpieniem do pisania książki trochę sobie poczytałam o pracy policji i prokuratury, choć na ten temat i tak już dużo wiem. Musiałam też uzupełnić swoją wiedzę z zakresu funkcjonowania banków, bo przecież mój główny bohater jest prezesem banku. Przy czym nie musiałam głęboko wchodzić w ten temat, bo bankowość nie jest kluczowym wątkiem w powieści.

 

- W "Zaproszeniu", tak jak w wielu twoich poprzednich książkach, odnajdujemy wątki lokalne.

- Akcja toczy się na Żuławach Wiślanych. Trochę poszalałam przestrzennie, bo sporo miejscowości się pojawia w powieści. Artur Martynow pracuje w Nowym Dworze Gdańskim, mieszka w Jantarze, a pierwsze zaproszenie dostaje na spotkanie w Osłonce. Poza tym bohaterowie trafiają też do Sztutowa, Kątów Rybackich, Stegny, Grochowa, Kobylej Kępy, Marzęcina i Tujska.

 

- Powieść ukaże się 29 stycznia, ale można ją już teraz zamawiać przez internet.

- Można zamawiać ją w Empiku, w Świecie Książki i wielu innych księgarniach internetowych. Na spotkanie autorskie zapraszam 26 lutego do Biblioteki Elbląskiej.

 

Więcej o środowym spotkaniu w Bibliotece Elbląskiej tutaj.

Rozmawiała Anna Dawid

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Może ciekawsze byłyby losy Ambrożego Rychlika z Lichnów i RSP Lichnowy zaraz po wojnie, zalane Żuławy, serial " Pan na Żuławach"...
(2025.01.19)

info

7  
  7
Fajnie, że Aga się dalej rozwija. Powodzonka.
2084 (2025.01.19)

info

17  
  2
A ja czekam aż autorka opisze jak znaleziono "Bursztynową Komnatę" w piwnicach kościoła pod Parkiem Traugutta.... Super uśmiech bardzo udana fotka bardzo ładnej kobiety gratulacje dla autora....
MariuszLewandowski-Fc (2025.01.19)
Aga jesteś najlepsza!
(2025.01.20)

info

2  
  0
Zamówienie złożone. Czekam z niecierpliwością. Kilka pani pozycji mam na półce
Chyba już fan (2025.01.20)

info

0  
  0
Na którą godzinę
Czytelniczka (2025.01.22)
@Czytelniczka - Pani poczyta od początku...
Lupy? (2025.02.26)
@MariuszLewandowski-Fc - No i po co oceniasz czy ładna czy brzydka, takie to polaczkowe. Zostaw to dla siebie. Twoje zdanie kompletnie nic tu nie wnosi
KarolinaWN (2025.02.26)
@Czytelniczka - Pierwsze zdanie... Faktycznie czytelnictwo w tym kraju leży. A już to ze zrozumieniem, praktycznie nie istnieje!
(2025.02.26)
@KarolinaWN - A Twoje coś wnosi? Kobieta przekracza bariery i ograniczenia a Ty nie wnosisz nic do dyskusji.
(2025.02.26)