„Masz w domu mebel wyprodukowany przez elblÄ…skie ZakÅ‚ady Drzewne im. Wielkiego Proletariatu? A może wyroby innej elblÄ…skiej fabryki, czy przedsiÄ™biorstwa? Sprawdź, czy na dnie Twojej szafy nie leżą jeszcze stare spódniczki z ZakÅ‚adów PrzemysÅ‚u Odzieżowego TRUSO, a w piwnicy nie zalega od lat szyld reklamowy, albo sztandar pierwszomajowy sprzed sześćdziesiÄ™ciu lat.” - możemy przeczytać na profilu muzeum w mediach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych. - Liczymy na to, że elblążanie nas zaskoczÄ…. Szukamy rzeczy, które sÄ… w jakiÅ› sposób zwiÄ…zane z elblÄ…skimi latami. 60. Wczoraj zadzwoniÅ‚ do nas Pan, który ma nagrodÄ™ za wygranie zawodów latawcowych w ElblÄ…gu w latach 60. To może być także coÅ› takiego – mówiÅ‚ MichaÅ‚ KozÅ‚owski, organizator wystawy.
W latach 60. Elbląg... wciąż podnosił się po zniszczeniach po II wojnie światowej. Niejako symbolem miasta był kościół pw. św. Mikołaja otoczony łąkami i Brama Targowa pośrodku niczego. Olimpia Elbląg grała w III lidze, awans do drugiej postrzegany był jako mrzonka. Nawet władze w Warszawie uważały, że Elbląg to niemieckie miasto, gdzieś na wschodnich rubieżach województwa gdańskiego.
Lata 60. po elblÄ…sku chcÄ… pokazać muzealnicy z Muzeum Archeologiczno – Historycznego w ElblÄ…gu. Wystawa bÄ™dzie swoistym preludium do wydania publikacji „ElblÄ…g i elblążanie w fotografii wÅ‚asnej. Lata 60.” bÄ™dÄ…cej kontynuacjÄ… podobnego albumu dotyczÄ…cego lat. 50.
Za wystawę odpowiada Michał Kozłowski z elbląskiego Muzeum, dostępny pod tel. 55 232 72 73 lub mail: m.kozlowski@muzeum.elblag.pl. Muzeum chce eksponaty wypożyczyć, po zakończonej wystawie wrócą one do właścicieli. Otwarcie wystawy planowane jest jeszcze w tym roku.