Lata 60. XX wieku to czas, gdy Elbląg podnosił się z gruzów i wojennych zniszczeń, a świat zagrożony był wybuchem kolejnej wojny. Ustalone 15 lat wcześniej granice wciąż były niepewne. Pomiędzy Polską i RFN toczyły się propagandowe zmagania, które dotykały również naszego miasta, nazywanego Pompejami Północy, albo polskim Hercunaleum. Odszukane publikacje i filmy z lat 60. ukazują mechanizm wykorzystywania mediów do kreowania nieprawdziwego i wyidealizowanego obrazu miasta w oczach jego byłych oraz obecnych mieszkańców.
Lata 60. to również czas rodzenia się polskiego komiksu. Jednym z pierwszych był „Kajtek i koko” Janusza Christy, publikowany w odcinkach na ostatniej stronie regionalnej popołudniówki „Wieczór Wybrzeża”. Po gazetę, a właściwie po kolejne odcinki komiksu, ustawiały się kolejki na długo przed dostarczeniem jej do kiosków. Dlaczego? Tego dowiemy się z najnowszego filmu Sławomira W. Malinowskiego „Świat Janusza Christy. Kajtek i Koko w kosmosie”. W środę odbędzie się premiera tego filmu, a gościem specjalnym seansu będzie jego autor.
Na seans „Elbląga na dużym ekranie” zapraszamy w środę, 7 lutego o godz. 18 do Kina Światowid. Wstęp wolny.
Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” jest Centrum Spotkań Europejskich Światowid i telewizja TRUSO.TV, partnerami Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Polskie Towarzystwo Historyczne o. w Elblągu i stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne w Elblągu.
Patronem medialnym jest Elbląska Gazeta Internetowa „portEl.pl”.