Na inaugurację przyjechali przedstawiciele władz samorządowych szef telewizyjnej „Trójki” w Gdańsku Bogumił Osiński.
- Inaugurację organizujemy w Elblągu po raz pierwszy - powiedział marszałek Andrzej Ryński. - Chcemy w ten sposób podkreślić rolę tego miasta w życiu kulturalnym regionu. Na tym polu skutecznie konkuruje ze stolicą województwa i innymi miastami województwa. Wybija się wręcz na pozycję lidera. Jest miejscem wielu cennych inicjatyw i przedsięwzięć o wymiarze nie tylko regionalnym, ale i ogólnopolskim.
Lepiej z kontraktowymi
- Ponadto zainwestowaliśmy poważne środki finansowe w elbląskie instytucje kulturalne - dodał marszałek. - Pieniądze z kontraktu wojewódzkiego otrzymał Światowid oraz Teatr Dramatyczny.
Ryński chwalił działalność obu elbląskich placówek kulturalnych.
- Po wprowadzeniu kontraktów menadżerskich w teatrze i Światowidzie placówki te pracują lepiej, mają również stabilniejszą sytuację finansową - mówił. - Światowid to jednostka, która może świecić przykładem, jak promować kulturę. Co do teatru - byłem kiedyś w teatrze w Elblągu. Po spektaklu publiczność wstała i żarliwie oklaskiwała aktorów. To świadczy o tym, że elblążanie cenią swój teatr, są z niego dumni i chcą, by pracował jak najlepiej. Będziemy wspierać elbląski Dramatyczny tak samo jak teatr im. S. Jaracza w Olsztynie.
Od Nowego Roku do Olsztyna
Podczas spotkania w Elblągu dyrektor TVP w Gdańsku, Bogumił Osiński oficjalnie poinformował o tym, że od 1 stycznia 2005 r. Elbląg będzie gościł na antenie nie telewizji gdańskiej, a olsztyńskiej.
- W Polsce powstaną cztery nowe oddziały telewizyjne, 10 redakcji oraz 32 punkty korespondenckie - mówił B. Osiński. - Elbląg będzie podlegał pod oddział telewizji w Olsztynie. Takie są granice administracyjne.
Podczas uroczystości inauguracyjnej w sali kina "Światowid" marszałek Andrzej Ryński wręczył swoje doroczne nagrody w dziedzinie kultury za rok 2003.
Nagrodzeni
Otrzymało je pięciu pracowników ośrodków kultury z Giżycka, Iławy, Olsztyna i Jonkowa. Wśród nich znalazł się nominowany do Paszportu "Polityki" i literackiej nagrody "Nike" prozaik, felietonista, krytyk literacki, redaktor naczelny pisma "Portret" - Mariusz Sieniewicz.
Marszałek odznaczył również 12 osób medalem Ministra Kultury "Zasłużony działacz kultury". W tym gronie znalazło się troje pracowników CKiWM "Światowid": Grażyna Komorska, główny instruktor ds. twórczości ludowej, Krystyna Olewnik, główny specjalista w CKiWM "Światowid" oraz zastępca dyrektora centrum, Bożena Sielewicz.
Po części oficjalnej odbył się koncert piosenek Wertyńskiego i Okudżawy, w którym zaprezentowali się m.in. Dorota Osińska, Mirosław Czyżykiweicz i Monika Kwiatkowska.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter