Salon Elbląski to wydarzenie artystyczne organizowane jest od 1968 roku corocznie, a od lat 80. w cyklu biennalowym. Przez 50 lat funkcjonowania stał się najpoważniejszą cykliczną propozycją artystyczną lokalnego środowiska plastycznego. Wystawa ta gromadzi prace twórców uznanych i obecnych w kulturalnym pejzażu Elbląga od wielu lat, a także artystów, którzy dopiero wchodzą do zbiorowej świadomości elblążan. To także okazja do integracji elbląskiego środowiska artystycznego, a przede wszystkim ciekawa propozycja kulturalna dla mieszkańców Elbląga i turystów.
Do udziału w wystawie zgłaszać się mogą artystki/artyści profesjonalne/ni, tj. absolwentki/absolwenci wyższych uczelni artystycznych, członkinie/członkowie Związku Polskich Artystów Plastyków, Związku Artystów Rzeźbiarzy, ZPAP Polska Sztuka Użytkowa i innych związków twórczych. Organizator dopuszcza zgłoszenie do udziału w wystawie osób tworzących prace artystyczne, a niebędących absolwentami/kami uczelni artystycznej lub wydziału artystycznego. Warunkiem jest udokumentowany udział w życiu artystycznym regionu. Przyjmowane też będą zgłoszenia kolektywów artystycznych.
W tym roku przewidziane są dwie nagrody regulaminowe:
NAGRODA RADY PROGRAMOWEJ będzie miała charakter wystawienniczy w formie organizacji przez Centrum Sztuki Galeria EL wystawy indywidualnej w 2026 roku. Nagroda przyznana zostanie przez Radę Programową działającą przy Instytucji.
NAGRODA PREZYDENTA ELBLĄGA, mająca charakter finansowy. Wysokość nagrody to 3000 złotych. Laureat/laureatka nagrody zostanie wyłoniona w plebiscycie publiczności
Na zgłoszenia czekamy do 17 kwietnia 2025 roku. Regulamin wystawy i karta zgłoszeniowa dostępna jest na stronie Galerii EL (tutaj link) oraz na miejscu w instytucji.
Wszelkich dodatkowych informacji dotyczących warunków organizacji wystawy „33 SALON ELBLĄSKI” udzielają kuratorzy: joanna@galeria-el.pl, maciek.o@galeria-el.pl, tel. 55 625-67-80/83.
Współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.