Przebudowa Centrum Spotkań Europejskich Światowid trwała 2,5 roku i kosztowała 26 mln złotych. Nie obyło się bez problemów, głównym było zejście z placu budowy poprzedniego wykonawcy, którego zastąpiła elbląska firma Mirosława Markiewicza, dokańczając projekt.
- Cieszę się, że to już koniec – mówiły dzisiaj pół żartem, pół serio osoby bezpośrednio zaangażowane w realizację inwestycji.
Przypomnijmy, że CSE Światowid zyskał ok. 1,9 tys. m kw. powierzchni, w tym trzecią studyjną salę kinową i nowe pracownie. Powiększono salę widowiskowo-sportową, która może pomieścić nawet 700 widzów, przebudowano obiekt pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego, jest też on już klimatyzowany i w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Pierwszych mieszkańców po przebudowie przyjął już w czerwcu, dzisiaj został oficjalnie otwarty przez władze wojewódzkie.
- Zarówno Światowid, jak i teatr, który właśnie się rozbudowuje, bardzo mocno oddziałują na Elbląg region w sferze kultury. Światowid zasługuje na słowa uznania, bo realizuje także projekty unijne, ciekawe formy upowszechniania kultury w różnych środowiskach, często innowacyjne. Przy takich warunkach, jakie teraz zostały stworzone, z pewnością oferta kulturalna będzie coraz bogatsza – stwierdził Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.
- Osoby, które już przychodzą do naszych nowych pracowni, porównają, jak było i jak jest w Światowidzie teraz. Mogą tu przychodzić realizować swoje marzenia, cele, edukację kulturalną. Nazywamy obecny czas „Światowid od nowa”. W sensie odnowy starych przestrzeni, ale od nowa też tworzymy misję, cele, zadania, które chcielibyśmy tutaj realizować - mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid i dodaje: - Wydawało nam, że pozyskaliśmy sporo miejsce na nowe pracownie, a mamy problem, bo nadal jest ich za mało. Takie jest zainteresowanie chętnych do udziału w zajęciach – śmieje się dyrektor.
W czwartek CSE Światowid zaprasza mieszkańców na Dzień Otwarty. Przygotowano wiele atrakcji, w tym bezpłatny koncert. Więcej szczegółów tutaj.