Profesor Andrzej Niwiński urodził się w 1948 r. w Warszawie. Jako uczeń prof. Kazimierza Michałowskiego w 1971 r. ukończył studia archeologii śródziemnomorskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Na tej samej uczelni uzyskał doktorat (1979 r.) i habilitację (1989 r.). Obecnie jest pracownikiem naukowym i wykładowcą w Zakładzie Archeologii Egiptu w Instytucie Archeologii UW. Uczestniczył w pracach Polskiej Misji Archeologicznej w świątyni królowej Hatszepsut w Deir el Bahari. Specjalizuje się w problematyce religii starożytnego Egiptu, zwłaszcza w zagadnieniach ikonografii religijnej. Jest autorem kilku książek i kilkudziesięciu artykułów w międzynarodowej fachowej literaturze egiptologicznej. Prowadził cykl telewizyjnych pogadanek o starożytnym Egipcie w audycji pt. Kwant.
Prof. Andrzej Niwiński od kilku lat kieruje Misją Skalną w Deir el Bahari poszukującą grobowca ukrytego w skałach 100 metrów powyżej grobowca królowej Hatszepsut.
Niwiński przyjedzie do Elbląga 18 czerwca na zaproszenie Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego i Stowarzyszenia Miłośników Egiptu "Herhor". O godz. 18.00 w sali koncertowej muzeum wygłosi wykład nt. "Dlaczego Herhor? Przyczynek do dziejów archeologii Egiptu". Spotkanie będzie połączone z promocją książki profesora "Czekając na Herhora. Odkrywanie tajemnic Teb Stubramnych, czyli szkice do dziejów archeologii Egiptu".
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter