Czekając na skarby z rzeki

31
29.06.2021
Czekając na skarby z rzeki
Lech Trawicki (z lewej) i Aleksander Ostasz podczas otwarcia wystawy. Między nimi XVIII-wieczne działko relingowe (fot. Michał Skroboszewski)
Muzealnicy z nadzieją czekają na prace pogłębiarskie na torze wodnym w rzece Elbląg i Zalewie Wiślanym. Mają nadzieję, że uda się z dna wyłowić wiele ciekawych eksponatów z różnych okresów historycznych i zachować ja dla pokoleń. Wyobraźnię rozpalają eksponaty, które można oglądać na otwartej właśnie wystawie w muzeum. Pochodzą z prac prowadzonych przy budowie gazoportu w Świnoujściu. Zobacz zdjęcia.

- Ta wystawa nie jest tu przypadkiem. Chcemy zwrócić uwagę, że podczas dużych inwestycji takich jak gazoport, pogłębienie toru wodnego na Świnie możemy liczyć się z odnalezieniem dużej ilości artefaktów. Mam nadzieję, że ten mechanizm działania uda nam się wykorzystać przy pogłębieniu toru wodnego związanego z przekopem Mierzei i z pożytkiem dla muzeum i dziedzictwa historycznego Elbląga, zwłaszcza tego morskiego – mówi Lech Trawicki, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Elblągu, który sam jest nurkiem i uczestniczył w wyławianiu artefaktów podczas budowy gazoportu w Świnoujściu.

Wówczas z dna akwenu wyłowiono m.in. XVIII-wieczne działko relingowe, w które był uzbrojone ówczesne statki handlowe, czy karabin skałkowy. Odrestaurowane można je zobaczyć na wystawie w głównym budynku elbląskiego muzeum. - Bardzo często te obiekty był gubione wskutek gwałtownych działań. Są to bardzo często militaria, utracone podczas bitew wojen, katastrof. Liczymy na odnalezienie ciekawych zabytki związane z Elblągiem. Bardzo chętnie byśmy te zabytki pozyskali, zakonserwowali i dołączyli do naszych zbiorów – dodaje Lech Trawicki.

Wystawę na temat artefaktów znalezionych w Świnoujściu przygotowało Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, którego dyrektor kierował podwodnymi poszukiwaniami podczas budowy gazoportu. Można ją oglądać w budynku głównym muzeum.

- Wasze miasto ma setki lat tradycji. Było miastem handlowym, dużo się tu działo, więc w wodzie będą kapitalne zabytki. Należy zrobić wszystko, żebyście wy jako mieszkańcy i muzeum było przy tej inwestycji (pogłębieniu toru wodnego – red.) i by te wszystkie rzeczy były przeglądane, by do was trafiły i tu zostały. To wasza lokalna historia, spuścizna. Jeśli o to nie zadbacie, to to stracicie. Bo dla firm, które będą to robić, będą to przedmioty bez znaczenia. Będą dbały o to, by szybko wykonać prace i pójść dalej. A dla Elbląga to bezcenne artefakty. Chętnie w tym pomogę, to niepowtarzalna okazja, by wzbogacić kolekcję muzeum – mówi Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Przetarg na pogłębianie toru wodnego w rzece Elbląg i Zalewie Wiślanym ma być ogłoszony przez Urząd Morski jeszcze w tym roku.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Raczej niech się spodziewają niewybuchów i innych śmiercionośnych pamiątek z czasów II wojny. Oby nikt nie zginął podczas tych prac!
J233 (2021.06.29)
Dzięki Prawu i Sprawiedliwośći spełniane są marzenia pokoleń mieszkańców Elbląga. Zwykli Elblążanie są bardzo wdzięczni i nigdy nie zapomną komu to zawdzięczaja. Nasz polski Kanał Sueski będzie nam znosił złote jaja a malkontenci pierwsi ustawią się do spijania śmietany. Powodzenia w poszukiwaniach a może uda się znaleźć bursztynową komnatę, to by było wspaniale.
TeofilSkorupa (2021.06.29)
@J233 - Smutna prawda
(2021.06.29)
@TeofilSkorupa - Weź już skończ z tym prawem i sprawiedliwością twoja. nudne i obrzydliwe to jest.
(2021.06.29)
@TeofilSkorupa - E tam komnatę, może odnajdą Atlantydę.
LO (2021.06.29)
NAJWIĘCEJ znależć można wzdłuż zamechowskiego brzegu, jest to archiwum bubli.
$$$$$$$$$ (2021.06.29)
Brawo Pis z Panem premierem, prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele. Dziś Elbląg to już zupełnie inny level. Wracmy tam gdzie nasze miejsce. Jeszcze raz dziękujemy, także premierowi Morawieckiemu.
Kaczan (2021.06.29)

info

5  
  22
@TeofilSkorupa - Choroba twoja nie cofa się
(2021.06.29)
Zima była bardzo ostra, caly Zalew Wiślany był zamarzniety, Szkopy w wilkim popłochu i panice wiali przez Zalew, targali czesto swoj najcenniejszy dobytek, być może chcieli go wywieźć, albo chociaż ukryć, gdzieś po drodze gdyż losy wojny zmieniały się z godziny na godzinę, jedne slady, a właściwie plany prowadziły do Pasłęka a drugie do Elbląga, jest bardzo prawdopodobne iż bursztynowa komnata mogła być w wyniku bombardowania sowieckiego lotnictwa, zatopiona gdzieś na Zalewie a nawet gdzieś blisko wejścia do rzeki Elbląg. .Byłoby to odkrycie na skalę światową. Nie chcę nawet myśleć i zgadywać jakie by to miało znaczenie dla odmrożenia stosunkòw z Rosją. O bursztynie było głośno na początku przekopu, - może się okazać, że dzwonili, ale nie w tym kościele.
Dzwonnik ... ale z Elbląga (2021.06.29)

info

4  
  7
towarzyszu skorupa-wasz zaginiony brat Kaczan znowu nadaje. .. ..
(2021.06.29)

info

9  
  3