Ostatni element ciepłowniczego systemu w EKO

18
12.06.2023
Ostatni element ciepłowniczego systemu w EKO
(fot. Mikołaj Sobczak, archiwum portEl.pl)
Energa Kogeneracja ogłosiła przetarg na wykonanie przy ul. Elektrycznej w Elblągu układu kogeneracyjnego zasilanego gazem ziemnym o łącznej mocy ok. 30 Mwe (moc cieplna) i 30 MWe (moc elektryczna). To ostatni element inwestycji, która zakończy węglową epokę w elektrociepłowni.

Termin składania ofert w przetargu mija 24 lipca, Energa Kogeneracja w swoim poniedziałkowym komunikacie informuje, że planuje wyłonić generalnego wykonawcę inwestycji do końca tego roku.

- Na realizację inwestycji i przekazanie jej do eksploatacji wykonawca będzie miał ok. półtora roku od momentu wejścia w życie kontraktu. Oprócz budowy kogeneracyjnego układu trzech silników spalinowych (ok. 10 MW każdy), zadaniem wyłonionej w przetargu firmy będzie też świadczenie usług serwisowych przez okres 10 lat. Budowa układu kogeneracyjnego realizowana będzie w formule EPC, czyli „pod klucz” – informuje EKO w swoim komunikacie. - Według szacunków układ kogeneracyjny trzech silników gazowych może w ciągu roku dostarczyć do miejskiego systemu ciepłowniczego (m.s.c.) w Elblągu ok. 500 tys. GJ ciepła.

Planowany do realizacji blok silników gazowych (BSG) to drugie źródło gazowe, jakie powstać ma w EC Elbląg w ramach trwającego od 2020 roku programu inwestycyjnego. Pierwszym była oddana do eksploatacji w 2022 roku kotłownia rezerwowo-szczytowa o mocy ok. 114 MWt. Oba te źródła gazowe, wraz z wybudowanym w 2014 roku blokiem biomasowym BB20p o mocy ciepłowniczej 42 MWt – pracującym w podstawie m.s.c. – stanowić będą nową, docelową strukturę źródeł produkcji ciepła w EC Elbląg.

- Tym samym rola ostatniego kotła węglowego, który pozostaje jeszcze w dyspozycji na terenie elbląskiej elektrociepłowni, sprowadzi się jedynie do pełnienia funkcji źródła rezerwowego – a i to tylko do końca 2024 roku. Od tego momentu miks paliwowy EC Elbląg oparty będzie wyłącznie na biomasie i gazie ziemnym. Co więcej, układy silników gazowych charakteryzują się tym, że można je w prosty sposób rozbudowywać o dodatkowe urządzenia, dzięki czemu w przyszłości moce produkcyjne elbląskiej elektrociepłowni będą mogły być zwiększone w razie potrzeby – dodaje spółka.

Przypomnijmy, że Energa Kogeneracja pokrywa, w zależności od poru roku i okoliczności, od 80 do 90 procent zapotrzebowania odbiorców na ciepło, przyłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej, należącej do EPEC.

oprac. RG na podst. komunikatu Energi Kogeneracja

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
No, pisowcy jazda... pisać na Wróbla... cokolwiek, ,, pisać
(2023.06.12)

info

8  
  15
Bloki gazowe będą dobrze się uzupełniać z planowanymi farmami fotowoltaicznymi. Z innej beczki - dlaczego żadna ze spółdzielni w Elblągu nie montuje fotowoltaiki na dachach? "Darmowe" źródło prądu dla części wspólnych - oświetlenia klatek, chodników, wind itp. Rachunki za to płacą lokatorzy.
Marcepanik (2023.06.12)
Czy to prawda, że pisowski prezydent Elbląga pobiera już swoją pensję, bo mu się należy (czy może nalerzy)?
(2023.06.12)

info

8  
  9
@marcepanik bo nie masz pojęcia o fotowoltaice
hrabia_George (2023.06.12)

info

1  
  1
@Marcepanik - Inwestycja kosztowna, Zaś zyski byle jakie
Blumenbauer (2023.06.12)
Teraz widać jak bystrzaki wpieprzyli miasto w drogi gaz i utrzymanie dwóch spółek.
(2023.06.12)

info

6  
  3
A ja przypomnę, że Prezesem Energii jest nijaki Michał Wawryn, który z jarkowego nadania pełni tę funkcję. Ten sam, który pod swoim -pożal się boże- "zarządzaniem" w ówczesnym elbląskim MPO doprowadził tę spółkę niemal do bankructwa... także ten tego; ) Za to pajacowanie i błazenadę dostał ciepłą posadkę.
Yhy (2023.06.12)
Krok w dobrą stronę, ale szkoda, że cały czas zostajemy na łasce gazu. Chciałbym żeby w Elblągu były realizowane ambitne projekty, np. takie jakie ostatnio w Lidzbarku Warmińskim: "Sercem Ciepłowni Przyszłości są nasze polskie pompy ciepła. W opracowanej innowacyjnej technologii Ciepłowni Przyszłości wydajne, rewersyjne pompy ciepła zintegrowano z trzema dolnymi źródłami: z powietrznymi wymiennikami ciepła, z niskotemperaturowym magazynem gruntowym oraz z wysokotemperaturowym magazynem wodnym. System zasilany jest energią elektryczną produkowaną bezpośrednio na miejscu z hybrydowych kolektorów słonecznych PVT oraz z pobliskiej instalacji fotowoltaicznej. W zimowe noce system wspierany jest energią elektryczną dostarczaną z Krajowej Sieci Elektroenergetycznej, w tym zakupioną z gwarancją pochodzenia z odnawialnych źródeł energii w ramach kontraktów typu Power Purchase Agreement" Czy w Sokołowie Podlaskim: "Dzięki połączeniu technologii biogazu oraz pomp ciepła udział OZE w produkowanej energii przekroczy 95%. Nowa technologia to prawdziwa szansa na uniezależnienie od paliw kopalnych, których ceny szybują w związku z agresją Rosji na Ukrainę. "
ArturPytliński (2023.06.12)
Czy dzięki temu będziemy mieć tańszą energię cieplną w mieście?
(2023.06.12)

info

7  
  0
No, to teraz tylko pozostalo nam czekac na kolejne podwyzki za ogrzewanie i gra myzyka.
Estra (2023.06.12)

info

3  
  0