„Ustalając przeznaczenie terenów, a także określając sposób zagospodarowania i korzystania z terenów, prezydent Elbląga ważył interesy publiczne i interesy prywatne. Ustosunkował się do zgłoszonych wniosków. Uwzględnił aspekty ekonomiczne, historyczne, kulturowe, środowiskowe i społeczne wynikające z przygotowanych materiałów wyjściowych i analiz przedprojektowych” - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, który ma być głosowany na sesji Rady Miejskiej 24 września.
Urzędnicy przygotowali studium konserwatorsko-architektoniczne, które wskazuje, że przyszła zabudowa Wyspy Spichrzów powinna dążyć do „ukształtowania sylwety frontu wodnego Wyspy Spichrzów od strony rzeki Elbląg, odwołującej się do kształtu zabudowy historycznej - w szczególności według szkicu J. M. Amelunga z 1780 roku - poprzez utrzymanie na północ od ulicy Giełdowej zabudowy pierzejowej, a na południe od ulicy Giełdowej zabudowy zdekoncentrowanej, zaledwie częściowo sięgającej bulwaru nadwodnego, poprzez powtórzenie skali i pulsującej wysokości poszczególnych elementów pierzei zabudowy bulwaru nadwodnego, powtórzenie historycznych proporcji poszczególnych segmentów elewacji – dawnych kamienic, określenie zabudowy zlokalizowanej po południowej stronie ulicy Giełdowej jako element dominujący w sylwecie frontu wodnego Wyspy Spichrzów na kształt dwóch historycznych spichlerzy”.
Pozostawione bez zabudowy mają być tereny bezpośrednio nad fosą miejską służące rekreacji, gdzie duży udział ma mieć zieleń. A projektowaną strukturę przestrzenną oparto o istniejący według historycznych lokalizacji układ drogowy. Tereny dotychczas niezabudowane mają być przeznaczone pod funkcje usługowe (w tym biznesowe), mieszkalno-usługowe, mieszkalne, usługi komunikacji, sportu i rekreacji.
Urbaniści chcą ożywić bulwary po drugiej stronie rzeki, dlatego na parterach planowanych budynków nad rzeką mają być lokalizowane usługi z przewagą gastronomii, w tym ogródków gastronomicznych, i handlu detalicznego. Plan uwzględnia też realizację programu "Fabryka", czyli budowę biurowca, nawiązującego do historycznej zabudowy. Co ciekawe, na Wyspie Spichrzów znajdzie się też miejsce dla galerii handlowej o powierzchni powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych.
„Lokalizacja, zobligowanego w studium, obiektu handlowego o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. w formie obiektu wkomponowanego w prestiżową zabudowę nabrzeża o wysokich wymogach architektonicznych, jest szansą na ożywienie przestrzeni publicznej bulwaru nad rzeką Elbląg” - uzasadniają miejscy urbaniści. - „Inna lokalizacja tego obiektu na Wyspie Spichrzów nie pozwoliłaby na postawienie obiektowi wysokich wymagań architektonicznych i przyczyniłaby się do wyprowadzenia ruchu pieszego z nabrzeża”. Na Wyspie Spichrzów ma też powstać duży parking kubaturowy, który ma się znajdować między ul. Kupiecką i Tartaczną.
Podczas prac nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego do urzędu wpłynęło 10 wniosków o różnego rodzaju instytucji, z których dziewięć planiści uwzględnili. Podczas upublicznienia projektu planu w czerwcu tego roku żadne nowe wnioski od mieszkańców już nie wpłynęły.