Drugie podejście do osiedla przy ul. Bożego Ciała

36
18.04.2023
Drugie podejście do osiedla przy ul. Bożego Ciała
Widok od strony ul. Bożego Ciała (wizualizacja inwestora)
Deweloper z Elbląga nie rezygnuje z planów budowy małego osiedla mieszkaniowego przy ul. Bożego Ciała. Po prawie dwóch latach ponownie złożył do ratusza wniosek o ustalenie lokalizacji tej inwestycji. Zobacz wizualizacje.

Przypomnijmy, że pierwszy wniosek o lokalizację inwestycji firma Dragon Krzyszof Smogorzewski złożyła w 2021 roku, ale krytycznie do projektu odniosła się zarówno Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna jak i urzędnicy z departamentu geodezji i nieruchomości oraz zarządu dróg, podkreślając m.in. że osiedle w tym kształcie zepsuje krajobraz tego miejsca. Dodatkową dyskusję wywołała wówczas konieczność zmiany lokalizacji obelisku poświęconego pamięci ofiar tzw. Sprawy Elbląskiej. Po kontrowersjach, które projekt wzbudzał, inwestor wycofał swój wniosek tuż przed głosowaniem w tej sprawie na forum Rady Miejskiej.

Po prawie dwóch latach Dragon złożył nowy wniosek z nowym projektem osiedla, którego wizualizację przedstawiamy na grafikach przy artykule.

- W ramach inwestycji projektuje się trzy podpiwniczone budynki wielorodzinne, z czego w dwóch z nich zakłada się realizację podziemnej hali garażowej. Przyjmuje się wysokość każdego z budynków na 5 kondygnacji nadziemnych, z wyjątkiem budynku B3, gdzie dopuszczono 6 kondygnacji nadziemnych, aby planowany zespół korespondował wysokością z istniejącym historycznym budynkiem przy ul. Stoczniowej 2, tworząc jednocześnie domknięcie widokowe od strony Starego Miasta. Charakterystyczną cechą spajającą kompleks 3 budynków jest poprowadzone między nimi ogrodzenie w postaci kompozycji murków, pergoli i zieleni – przebieg wskazany na planszy zagospodarowania terenu- nawiązujący do pierzejowej zabudowy centrów miast. – czytamy wniosku dewelopera, który dodaje, że „projekt pozostawia nienaruszoną tablice upamiętniającą Ofiary Sprawy Elbląskiej”.

W sumie w trzech budynkach miałoby powstać od 85 do 105 mieszkań o powierzchni od 25 do aż 380 m kw. oraz 70 miejsc parkingowych (przy wersji 95 mieszkań).

Drugie podejście do osiedla przy ul. Bożego Ciała
Widok od strony ul. Robotniczej (wizualizacja inwestora)

Firma Dragon kupiła półhektarową działkę przy ul. Bożego Ciała od miasta w 2019 roku. Wylicytowała ją wówczas za 900 tys. zł netto. Inwestor ma czas na rozpoczęcie jej zabudowy do końca 2024 roku i jej zakończenie do 31 grudnia 2026 roku. Wniosek w sprawie lokalizacji inwestycji został złożony na podstawie tzw. ustawy lex deweloper, która umożliwia – po wyrażeniu zgody przez Radę Miejską – budowę mieszkań nawet, gdy plan zagospodarowania przestrzennego na danym terenie ich nie przewiduje. Działka przy ul. Bożego Ciała jest bowiem przeznaczona pod zabudowę usługową a nie mieszkaniową.

Wniosek inwestora jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Elblągu. Każdy może wnieść do niego uwagi w ciągu najbliższych trzech tygodni, wysyłając je mailem na adres dua@umelblag.pl lub tradycyjną pocztą na adres Departamentu Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Elblągu. Po ich rozpatrzeniu swoje opinie wydadzą poszczególne uprawnione instytucje, a wniosek trafi pod obrady poszczególnych komisji Rady Miejskiej i pod głosowanie na forum RM. Rada Miejska ma czas na wydanie decyzji w sprawie lokalizacji inwestycji do połowy czerwca.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
No i super. Nasz Prezydent Witold Wróblewski dba o nas Elblążan i nie tylko ETBSy skutecznie realizuje ale także inne mieszkania dla mieszkańców. TeofilSkorupa
(2023.04.18)
Wygląda naprawdę pięknie i w stylu Starego Miasta. Ta inwestycja idealnie pasuje do tamtej zabudowy Zamechu. Nic tylko pogratulować deweloperowi że chce i ma czas i pieniądze na tak wspaniałą inwestycję. Super.
(2023.04.18)
Przestańcie zagęszczać i zabetonowywać miasto. Zostawcie przestrzeń i zieleń. Budujcie domy poza miastem.
(2023.04.18)
Poza miastem też wycinają w pień lasy. Zobacz wysoczyznę i modrzewinę. Przestań marudzić, skoro na wizualizacji masz drzewa i nowe nasadzenia. Ten plac obecnie to sralnia dla psów z starym obskurnym parkingiem.
(2023.04.18)
Dlaczego miasto sprzedało tę działkę. Nie tworzy nowych terenów zielonych. Co to jest 900 tys. ? Nic. Tam powinien powstać nowy park.
(2023.04.18)
Pacan. Jak zaczna budować poza miastem, to poza miastem zrobi się miasto, a w mieście nie będzie miasta. Och**eć można.
adadsdsadsa (2023.04.18)
'Wygląda naprawdę pięknie i w stylu Starego Miasta" :D :D :D i taka sama fuszerka jak przy Donimirskich będzie :)
(2023.04.18)
A nie można by było zaprojektować tego jak kamienice. Byłoby to przedłużenie Starego Miasta.
(2023.04.18)

info

12  
  9
Przeciez tam nie ma zieleni. Tam jest ochydny parking.
Hvk (2023.04.18)
Witam! Pragnę poinformować, że teren wybrany pod budowę bud. mieszkalnych w połowie jest zapalowany. Tam gdzie ostatnio był parking. Palowanie wykonano w latach 70-80 pod planowany w tym miejscu pawilon. Do wukorzystania.
Korski (2023.04.18)

info

9  
  3