Znowu zagra

3
17.01.2007
W naszym mieście powstaje orkiestra symfoniczna, informował Elbląski Głos Wybrzeża z 17 stycznia 1957 r.
Dużo było problemów z powodu rozwiązania przed kilku laty orkiestry symfonicznej Zakładów im. Wielkiego Proletariatu w Elblągu. Po wielu zabiegach, dopiero teraz, powstała realna możliwość ponownego zorganizowania tej orkiestry. W dniu 9 stycznia br. w Prezydium MRN w Elblągu odbyło się zebranie elbląskich muzyków. Przybyło na nie 34 osoby. Muzycy postanowili powołać do życia Stowarzyszenie Muzyków w Elblągu. Wybrano zarząd stowarzyszenia. Zapadła też uchwała bezzwłocznego zorganizowania orkiestry symfonicznej. Komplet instrumentów muzycznych oddadzą do użytku orkiestrze Zakłady Mechaniczne im. Wielkiego Proletariatu. Na stanowisko dyrygenta został powołany ob. Jerzy Karpiński dyrektor Szkoły Muzycznej w Elblągu. Orkiestra, jeszcze w bieżącym roku ma zamiar dać 36 koncertów, grając w hali widowiskowej Zakładów Mechanicznych. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne z tzw. 5 groszówek przekaże do dyspozycji orkiestry w ciągu roku kwotę około 100 tysięcy złoty. Dalszą subwencję, w wysokości 33 tysięcy zł otrzyma orkiestra z Wydziału Kultury Prezydium MRN w Elblągu. Do tego, oczywiście należy doliczyć dochody z własnych koncertów, co w sumie powinno stworzyć nowej placówce odpowiednie warunki finansowe do rozwoju.
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

bardzo mnie to cieszy.symfonia to cudna sprawa.
giaur (2007.01.17)

info

0  
  0
a Jerzy to tak naprawde mial na imie Jozef.Ze tez nikt ze szkoly muzycznej do tej pory tego nie skorygowal...Wstyd mi za Was.
byly uczen PPSM (2007.01.25)

info

0  
  0
Jest to niestety błąd popełniony w 1957 roku (Józef Karpiński - był wspaniałym organizatorem i artystą)
toolsem (2007.07.03)

info

0  
  0