Polska prapremiera Szekspira odbyła się we wrześniu 1605 roku, w sławnym domu „Pod siedmioma szczytami” (obecnie całkowicie zrujnowany, znajduje się nad Elblążką obok promu do Nowakowa). Sprowadzona wówczas przez rajcę Andrzeja Bartowicza głośna trupa Johna Greena odegrała fragmenty ze „Snu nocy letniej”, „Romeo i Julii”, „Otelia”, „Kupca weneckiego” i „Wesołych kumoszek z Windsoru” – wywołując powszechne oburzenie konserwatywnych mieszczuchów. Szybko też wyświecono z miasta „nieprzystojnych komediantów”.
xxx
Po upadku Powstania Listopadowego w 1831 roku, w Elblągu schroniło się wielu żołnierzy i oficerów polskich z gen. Józefem Bemem na czele. Jednym z tych uchodźców był Kapitan Aleksander Ekielski, który w pamiętnikach swych tak pisze o ówczesnym Elblągu:
„Budynki tu prawie wszystkie z muru pruskiego, lubo mieszkańcy myślą po polsku, drze prusak podatki, cła od towarów, a nawet od psów opłaty. Śpichrze jeszcze za Jana Kazimierza wznoszone, z drugiej strony Kanału, walą się nie mając dozoru i pomocy... Dom Landsratha Abramowskiego był wzorem dla innych, nie mówili w nim po polsku ale czuli i myśleli jak powinni Polacy...
Miasto Elbląg jest pięknym pomnikiem zamożności polskiej. Kanał, tak zwany Elbląski, znosił bogactwa dla północnej Polski, zasilał złotem starostów, wojewodów, gdy nieszczęsny kmiotek płakał w niewoli”.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter