Inspektorzy PIH skontrolowali 46 sklepów Handlu Mięsnego w Gdańsku, Gdyni i Elblągu. Wyniki inspekcji przeszły wszelkie oczekiwania. W 38 sklepach wykryto poważne nadużycia, 21 spraw skierowano do prokuratury, 15 do kolegiów orzekających, a 11 na drogę postępowania dyscyplinarnego. Ujawniono również głównego winowajcę – zakłady mięsne, przeciwko którym skierowano aż 10 spraw do prokuratury.
Niewesoło przedstawia się sytuacja w sklepach mięsnych w Elblągu. Prawie w każdym sklepie inspektorzy znaleźli źle przyrządzone surowce kulinarne. Na schabie, szynce i łopatkach było to za dużo tłuszczu. Np. Zakłady Mięsne w Elblągu dostarczyły do sklepów MHM nr 22 i 26 źle przyrządzone wyroby mięsne. Na schabie powinno być tylko 2mm tłuszczu, tymczasem w sklepie MHM nr 26 schab posiadał tłuszcz grubości 1,5 cm, czyli 8 razy za dużo. Cena schabu wynosi 33 zł za 1 kg, a cena tego tłuszczu 23 zł za 1 kg. Oszustwo jest wyraźne. W sklepie MHM nr 12 na łopatce zamiast przewidzianych 2,5 cm tłuszczu, było go, aż 4 cm.
Stwierdzono również, że w wielu sklepach sprzedawcy podczas mielenia mięsa wrzucają do maszynki małowartościowe odpadki.
Smutne są wyniki inspekcji. Cieszy nas, jednak fakt, że PIH przystąpiła do energicznego zwalczania nieuczciwych sprzedawców.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter