Starówka

1
25.10.2005
Rekonstrukcja zabytków starego Elbląga staje się bliska realizacji, informował Dziennik Bałtycki z 25 października 1955 r.
Elbląskie Stare Miasto – jedyny w swoim rodzaju portowy, renesansowy zespół architektoniczny – zdaje się zyskiwać realne widoki na rychłą odbudowę i rekonstrukcję. Zapowiedzią tego jest niewątpliwie bardzo interesująca i cenna praca inż. Włodzimierza Sierzputowskiego w ostatnim zaszycie ”Ochrona Zabytków”, a dobrą wróżbą – bytność w Elblągu specjalnej Komisji Ministerstwa Kultury i Sztuki, która dokonała „wizji lokalnej” Starego Miasta i zakwalifikowała do zabezpieczenia w roku 1956 i renowacji następujące obiekty: Wigilijną 3(urzekająco piękna budowla z 1647r., w której kiedyś mieściło się muzeum, w przyszłości zaś ulokowana będzie biblioteka miejska lub archiwum), Wigilijną 13(uderzający prostotą i czystością linii, gotycki dom, będący elbląskim „miejscem postoju” gen. Józefa Bema w roku 1831, obecnie przeznaczony na mieszkania), Linki 28(ładny renesans – na mieszkania), kładzioną z drobnej holenderskiej cegły, słynną kamieniczkę „Pod Wielbłądem” z roku 1651 i „Ścieżkę Kościelną” na odcinku od Wigilijnej do masztowej. Ponadto – w Planie 5-letnim postanowiono całkowicie odbudować wspaniałą, stylową i niezmiernie wartościową z polskiego punktu widzenia, trzynastowieczną świątynią podominikańską.
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

no całe szczęscie, że starówki nie zalano betonem zaraz po wojnie i teraz jest szansa na jej odbudowę i rewitalizację. Szkoda tylko że przebiegaona tak wolno. Jak tak dalej będzie to dopiero moje dzieci zobaczą pełny efekt. Jak oglądam stare zdjęcia Elblągato żal.....
artek (2005.10.25)

info

0  
  0