Skansen w Bażantarni

3
18.05.2009
Jak nas informuje elbląski Komitet Obchodu Tysiąclecia Państwa Polskiego począwszy od bieżącego roku wszelkie mniejsze budowle zabytkowe jak wiatraki, domy wiejskie itp. z terenów województwa gdańskiego, położonych na prawym brzegu Wisły, przenoszone będą stopniowo do elbląskiego parku Bażantarnia, gdzie będą zrekonstruowane i udostępnione publiczności, informował Dziennik Bałtycki z 18 maja 1959 r.
Skomasowanie zabytków architektonicznych i etnograficznych w jednym miejscu na wzór słynnego sztokholmskiego „Skansenu” jest niewątpliwie pożytecznym pomysłem. Umożliwi ono zapoznanie się w krótkim czasie z wieloma godnymi zwiedzenia i obejrzenia zabytkami, które przy ich obecnym rozproszeniu niszczeją i uchodzą uwadze szerszego ogółu.
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

i co przeniesli choc jeden. .. :-)
(2009.05.18)

info

0  
  0
50 - dziesiąt lat minęło jak jeden dzień, i lada chwila po niedzieli plany się spełnią :)
(2009.05.20)

info

0  
  0
Poszło o to, że pan Feliks P. skonstatował - nie bedziemy niemczyzny promować! Drugi plan przewidywał odbudowę pałacu Ziesego w dzisiejszym parku Modrzewie i ulokowanie tam ( poza domem kultury ZWP) muzeum techniki - wówczas jeszcze na chodzie była 3,5 tonowa ciezarówka Komnicka. Ale też - niemczyzna. Po 1956 roku wiele było sensownych pomysłów z których zrealizowano tylko dwa - spółdzielnie mieszkaniową Sielanka, niezależną od władz Gdańska i zatoczki autobusowe na wąskich ulicach. Niestety, komuchy nie znoszą nowinek.
komtur (2009.05.24)

info

0  
  0