Ostatnio z inicjatywy Okręgowej Stacji Ocen Centralnego Związku Spółdzielni Mleczarskich w Warszawie, odbyła się w Elblągu narada poświęcona poprawie jakości masła i serów połączona z oceną tych produktów.
W naradzie udział wzięli mgr Wiktor Kurpisz – przedstawiciel Instytutu Przemysłu Mleczarskiego, inż. Maria Maliszewska – przedstawiciel wydziału produkcji Centralnego Związku Spółdzielni Mleczarskich oraz przedstawiciel Centralnej Stacji Ocen. Obecny był również inż. Roman Rządkowski dyrektor do spraw produkcji okręgowego oddziału w Gdańsku, inż. Stanisław Czerwiński – kierownik Okręgowej Stacji Ocen oraz inspektorzy tej stacji. Ze spółdzielni mleczarskich województwa gdańskiego wzięli udział prezesi, kierownicy techniczni, służba laboratoryjna oraz majstrowie, maślarze i serowarze. Na ocenę spółdzielni przypadały 25 prób masła oraz 22 próby serów wszystkich produkowanych asortymentów.
Po dokonaniu oceny, w której brali udział wszyscy uczestnicy narady inż. Ludwichowski wygłosił referat na temat wpływu antybiotyków na mleko i jego przetwory oraz na temat wad serów. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim poprawy trwałości masła ze szczególnym uwzględnieniem czystości mikrobiologicznej.
Na zakończenie inż. Rządkowski wręczył dyplomy za najlepsze wyniki uzyskane w produkcji masła i serów.
Dyplomy otrzymali za masło 1 miejsce Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Elblągu, dwa drugie miejsca Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kwidzynie i Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skarszewach.
Za sery 1 miejsce uzyskała Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Elblągu, 2 miejsce Okręgowa spółdzielnia Mleczarska w Kwidzynie, a 3 miejsce Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Stegnie oddział w Rybinie.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter