6-letni plan rozbudowy Polski Ludowej przewiduje nie tylko budowę wielkich kombinatów przemysłowych, budynków mieszkalnych, lecz w równej mierze odbudowę i rozbudowę wsi polskiej, podnosząc ją na wyższy poziom w oparciu o najnowocześniejsze zdobycze nauki.
Mimo, że na tym odcinku zrobiono już bardzo dużo, mało kto wie, że rozbudowuje się wieś elbląska.
Przy prezydium PRN w Elblągu istnieje wydział budownictwa wiejskiego, pod którego kierownictwem rozbudowuje się wieś. Jak wykazały informacje uzyskane w tym wydziale, budownictwo skierowane jest w pierwszym rzędzie na odbudowę względnie budowę budynków gospodarczych PGR-ach i spółdzielniach produkcyjnych.
Rok 1951 cechował specjalny wzrost budownictwa chociażby z tego powodu, że istniejące dotychczas pomieszczenia nie zaspokajały bieżących potrzeb i w dużej mierze przestały należycie odpowiadać wymaganiom.
I tak w spółdzielni produkcyjnej w Przezmarku wybudowano 3 nowe stodoły, w Stalewie, Rozgarcie również postawiono nowe stodoły. Jednakże budowa stodół nie zaspokoiła potrzeb wsi. Wiadomym jest, że w pow. elbląski nastawiony jest specjalnie na hodowlę trzody chlewnej i bydła rogatego i w tym też kierunku budownictwo rozwinęło się najlepiej.
W rozumieniu zadań postawionych przed naszym powiatem, zbudowano w Tolkmicku, Majewie, Próchniku, Rozgarcie i Oleśnie nowe obory i chlewnie, według najbardziej nowoczesnych wzorów.
Poważnym osiągnięciem było wybudowanie sposobem gospodarczym w Majewie wzorowej obory i stajni, co dzięki uzyskanym oszczędnościom pozwoliło na elektryfikację bazy spółdzielczej.
Niezależnie od wymienionych budów, niemal w każdej wsi przeprowadza się drobne remonty budynków gospodarczych itp.
Ciekawym zjawiskiem jest, że wszystkie większe budowle w spółdzielniach produkcyjnych finansowane są z funduszów własnych.
Budownictwo w spółdzielniach produkcyjnych otoczone jest specjalną troską. Państwo przeznacza na ten cel olbrzymie fundusze, przekazywane na dogodnych warunkach poszczególnym spółdzielniom. Rozwijające się nieustannie w powiecie elbląskim budownictwo wiejskie pozwala przypuszczać, że w niedługim czasie wieś elbląska przestawiona na bardziej nowoczesne tory gospodarki budowlanej, stanie się jedną z poważniejszych w kraju baz zaopatrzenia ludności pracującej miast w niezbędne artykuły pierwszej potrzeby.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter