Nowa szkoła

5
15.01.2009
Elbląg otrzymał nową bardzo nowoczesną szkołę, informował Dziennik Bałtycki z 15 stycznia 1959 r.
W dniu 7 bm. nastąpiło oddanie do użytku nowo wybudowanej Szkoły Podstawowej nr 15 przy ul. Modlińskiej. Nowa szkoła zbudowana została rzadko spotykanym w Polsce systemem pawilonowym. System ten polega na całkowitej eliminacji korytarzy, miejsce których zajmuje obszerny hall, okolony na wysokości pierwszego piętra szerokim balkonem, z którego wchodzi się do poszczególnych izb lekcyjnych, gabinetów specjalistycznych i pokoi nauczycielskich. Ściany hallu wyłożone są szmerochłonnymi płytkami pilśniowymi, oświetlenie wykonane jest za pomocą lamp jarzeniowych, przy czym sufit posiada oświetlenie pośrednie. Poszczególne izby lekcyjne, których jest w sumie 15 posiadają olbrzymie okna na całą szerokość ściany zewnętrznej.
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Nazywała sie Jurija Gagarina, a później ci cuwielbiali Gagarina i wszystko co było Made in Charaszo - stwierdzili, że Jurij jest be - i nadali szkole imię AK.
a co tam (2009.01.15)

info

0  
  0
ten hol to strzał w 10 był; )
uczen (2009.01.15)

info

0  
  0
to była akcja 1000 szkół na 1000-lecie. Ta głupia komuna budowqała szkoły zamiast kaplic i świątyń. I dlatego nie przetrwała 2000 lat.
@2 (2009.01.15)

info

0  
  0
Tak ten hol jest cudowny! 1- jako sala gimnastyczna. 2 - jako forum dla (ryku - wrzasku) kilkuset uczniów na każdej przerwie!! 3 - nauczyciele dzięki temu holowi mogą bardzo spokojnie spędzać czas na każdej przerwie!!!
hol = hall (2009.01.16)

info

0  
  0
Się chodziło 8 lat do piętnastki i ganiało po tym holu. :D
Zenon (2009.01.18)

info

0  
  0