Kombinat ogrodniczy

1
06.03.2007
Elbląg mimo swego korzystnego położenia cierpi na dotkliwy brak ogrodów warzywniczych i sadów, informował Elbląski Głos Wybrzeża z 6 marca 1957 r.
Władze miejskie, jak i Prezydium PRN zabiegają o to, by oddane przez kierownictwo Państwowej Stadniny Koni w Kadynach gospodarstwo Bielany pod Elblągiem (odległe od miasta o 4 km), o obszarze około 100 ha, przypadło Państwowemu Przedsiębiorstwu Skupu Owoców i Warzyw w Elblągu. PSOW w Elblągu jest gotowe w każdej chwili utworzyć tam pierwszy w woj. gdańskim kombinat warzywniczy, który raz na zawsze uniezależni Elbląg od dostaw warzyw z innych okolic woj. Gdańskiego i z głębi kraju. Jak nas informuje dyrektor PSOW w Elblągu tow. Czesław Brzeziński – PSOW posiada już opracowane plany kombinatu, ma do dyspozycji fachowców-ogrodników, dysponuje sprzętem ogrodniczym, ciągnikami itd. Prace około uruchomienia kombinatu mogą być podjęte natychmiast, tym bardziej, że dyrekcja PSOW w Elblągu jest w stanie rozbudować istniejące szklarnie i inspekty. Posiada też pewną ilość okien inspektowych. Decyzja przyznania gospodarstwa Bielany zależna jest od Centralnego Zarządu PSOW w Warszawie. Do pragnień Elbląga – Ekspozytura Wojewódzka PSOW w Gdańsku odnosi się z całym uznaniem. Liczyć się należy, że i Centralny Zarząd weźmie pod uwagę dezyderaty Elbląga. Kombinat jest niezbędny. Elbląg w warzywach pragnie być samowystarczalny. Posiadanie własnego kombinatu ogrodniczego przyczyni się do obniżki kosztów warzyw na rynku detalicznym, co ma duże znaczenie gospodarcze dla Elbląga.
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Z wielkim sentymentem czytam tego typu artykuły Czas szybko biegnie a wydaje się że było to tak niedawno. I choć nie tęsknie za tamtym okresem to pozostaje dreszcyk emocji i wspomienia. Może więcej tego typu przypomnień bardziej przybliży jak powstawało to miasto z
(2007.03.06)

info

1  
  0