Dzień Energetyka

7
01.09.2008
Od lat dzień 1 września jest „Dniem Energetyka”. Obchodzą go uroczyście wszyscy energetycy w całym kraju, a wraz z nimi i pracownicy elbląskiej elektrowni, która w ostatnich latach, dzięki rozbudowie i modernizacji siłowni wyrosła na przodującą jednostkę energetyczną w okręgu północnym. Sukces ten osiągnięto nie tylko przy pomocy nowo zainstalowanych maszyn, ale zawdzięcza się go również ofiarnej pracy załogi, informował Dziennik Bałtycki z 1 września 1958 r.
Gdy w 1945 roku załoga obejmowała zniszczoną działaniami wojennymi elektrownię, w halach produkcyjnych panowała cisza przerywana tylko poświstami wiatru w pozrywanych i splątanych z sobą przewodach. Po pokonaniu pierwszych trudności załoga elektrowni podjęła normalny tok pracy, opanowując skomplikowane działanie siłowni pyłowej. Z roku na rok obniżano zużycie węgla na produkcję energii elektrycznej, której wciąż było za mało dla rozbudowującego się przemysłu i tysięcy żarówek, świecących coraz częściej w zaludniających się mieszkaniach i na ulicach miasta. Wtedy to zapadła decyzja o rozbudowie siłowni elbląskiej. Wkrótce powstała nowa elektrownia o mocy trzykrotnie większej od dotychczasowej. W 1956 roku został uruchomiony pierwszy nowy turbozespół, a po nim, w niewielkich odstępach czasu, ruszyły następne. O wielkiej pracy włożonej w odbudowę i rozbudowę elbląskiej elektrowni świadczy jej krótka, ale bogata historia. Już w 1954 roku zdobywa ona tytuł najlepszej elektrowni w okręgu północnym. W 1955 roku zajmuje pierwsze miejsce we współzawodnictwie ogólnokrajowym, a w 1958 roku załoga jej zajęła ponownie pierwsze miejsce w okręgu północnym i drugi w skali ogólnokrajowej (po elektrowni warszawskiej). Elektrownia w Elblągu zasila w energię elektryczną bardzo rozległy teren północno-wschodniej części kraju aż po Białystok. Na załodze jej ciążą więc poważne i odpowiedzialne obowiązki. Wszystkim pracownikom elbląskiej elektrowni życzymy w dniu ich święta jeszcze większych sukcesów w pracy zawodowej, oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

tylko energa energa energa energa
ENERGA (2008.09.01)

info

0  
  0
A teraz co ? Prądu produkują ledwie na potrzeby własne. .. Teraz to powinno się ten zakład nazwać ciepłownią. .
peter (2008.09.01)

info

0  
  0
Peter masz pojęcie jak świnia o gwiazdach hahahaha
(2008.09.01)

info

0  
  0
Peter co ty możesz wiedzieć :) A tak na marginesie dzień energetyka już dawno był, coś się wam daty popitoliły
nie mnie (2008.09.01)

info

0  
  0
dzień energetyka droga redakcjo to 14 sierpień :)
(2008.09.01)

info

0  
  0
hahahaa Dzień Energetyka jest 14 sierpnia, nawet się "droga redakcjo" sprawdzić nie chciało co?
(2008.09.02)

info

0  
  0
Teraz tak Ale w 1958r to dzień energetyka był 1 wrzesnia
(2008.09.02)

info

0  
  0