Domek jednorodzinny

25.08.2006
Prezydium MRN posiada do odbudowy szereg obiektów na koloniach domków bliźniaczych i jednorodzinnych, informował Elbląski Głos Wybrzeża z 25 sierpnia 1956 r.
Kto z nas nie marzy o posiadaniu jednorodzinnego domku z ogródkiem? Dziś marzenia mogą się stać rzeczywistością, gdyż ostatnia uchwała Prezydium Rządu przyniosła daleko idące ułatwienia. Ze swojej strony pragniemy poinformować bliżej naszych czytelników o tej sprawie. Najważniejsze – to koszt budowy. W różnych terenach kraju kształtuje się on inaczej. W Elblągu wypada raczej bardzo korzystnie dla budujących. Nie przekracza bowiem 50 tysięcy złotych przy budowie prowadzonej systemem gospodarczym. Prezydium MRN posiada do odbudowy szereg obiektów na koloniach domków bliźniaczych i jednorodzinnych. Tereny są uzbrojone ( przewody wodno-kanalizacyjne gazowe), wypalone mury, lub pozostałe fundamenty i piwnice zmniejszają koszt budowy. Zdarzają się wypadki, że koszt budowy domku nie przekracza nawet 30 tys. złotych. Formalności są przy tym uproszczone. Podanie trzeba złożyć do Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej. W podaniu należy zobowiązać się do rozpoczęcia budowy w bieżącym roku i zakończenia jej w ciągu 2 lat. Zostaje również ustalona wysokość pożyczki dla budującego, która nie może przekraczać 70 proc. Kosztów budowy. W chwili obecnej, a więc dopiero w zaczątkach tej akcji, już siedem osób buduje domki w Elblągu i to w najbardziej zdrowotnych dzielnicach miasta, posiadających ogrody przy ulicach Morszyńskiej, Szwoleżerów, czy też Pawiej.
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter