Dom Kultury

4
01.08.2006
Rozpoczęto wstępne prace przy budowie Domu Kultury w Elblągu. W tym roku położone będą fundamenty, informował Dziennik Bałtycki z 1 sierpnia 1956 r.
Kiedy powstał projekt budowy Domu Kultury w Elblągu, wielu było takich, którzy nie wierzyli w jego realność. Mówiło się wówczas, że jest to „marzenie ściętej głowy”, że tylko „obiecują, a budować nie budują” itp. Wbrew ponurym przepowiedniom 13 marca br. przy ul. Armii Czerwonej rozpoczęto budowę Domu Kultury. Prace posuwają się szybko. W pierwszej fazie robót wykonuje się tzw. wykop pod fundamenty od strony ul. Karowej. Pracują tu mechaniczne koparki i 12 wywrotek typu „Star” naszej produkcji, które przy wywózce ziemi gruzów zdały świetnie egzamin przydatności i wytrzymałości. Dotychczas wybrano około 16 tys. metrów sześciennych ziemi, pozostało jeszcze do wybrania 4000 m sześć. Według oświadczenia kierownika budowy inż. Huberta Czerwonki, jeszcze w bieżącym roku nastąpi założenie fundamentów. Będzie to wspaniały gmach o kubaturze 60 tys. metrów sześciennych, w którym mieścić się będzie sala teatralna ze sceną obrotową, duża hala sportowa, studio, kina, biblioteki i pracownie naukowe. Wśród pracowników zatrudnionych przy budowie jest wielu przodowników pracy, którzy tak jak brygadzista Tadeusz Jóźwiak, Kazimierz Pikosz, Feliks Misztal i Józef Pacerowski wykonują po 200 proc. normy. Na miano wzorowych kierowców zasługują Franciszek Zoch z Elbląga, który już kilka lat prowadzi swój wóz bez awarii, a w pracy osiąga największą wydajność oraz kierowca z Gdańska Władysław Siedlikowski – sumienny i zawsze punktualny pracownik. Na wyróżnienie zasługują również brygadzista Władysław Ciesielski i cieśla Chrząstowski. Widoczna jest troska kierownictwa robót o zatrudnionych pracowników. Dla robotników buduje się specjalny barak ze świetlicą, szatnią, łazienką, prysznicami, a więc z wszelkimi wygodami. Mamy nadzieję, że mając zapewnione dogodne warunki pracy – budowniczowie tym bardziej postarają się przyspieszyć budowę, ażeby zgodnie z programem Frontu Narodowego mieszkańcy Elbląga otrzymać mogli Dom Kultury jeszcze w Planie 5-letnim.
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Czy to oznacza, że Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej "Światowid" zniknie???
(2006.08.02)

info

0  
  0
pewnie tak, a ci co pracują w Światowidzie przeniosą się do tego nowego Domu Kultury. Czy nie???
(2006.08.02)

info

0  
  0
he he ale z ciebie głupek. To 50 lat temu było, hehehehe
(2006.08.02)

info

0  
  0
A ja dalej prowadze swój wóz bez awarii.
Franciszek Zoch (2006.08.03)

info

0  
  0