Chcemy, by Elbląg był piękny

5
22.09.2006
Wiele zrobiono już dla upiększenia Elbląga. Świadczy o tym choćby ostatnio powstały park przy ul. Traugutta, oraz liczne zieleńce, zakładane w miejscach, gdzie jeszcze do niedawna leżały gruzy zniszczonych domów, informował Dziennik Bałtycki z 22 września 1956 r.
Ale jest jeszcze wiele szczegółów, które szpecą wygląd miasta. W pierwszym rzędzie mam tu na myśli Plac Słowiański – centralny punkt miasta. Ogromnie razi w tym miejscu znajdujący się tam od lat bunkier. Oglądałem niedawno zdjęcie (niemiecki) przedstawiające Plac Słowiański jeszcze przed zniszczeniem. Wyglądał wręcz wspaniale. Tam, gdzie obecnie jest bunkier, były piękne trawniki i klomby, po środku znajdowała się duża fontanna. Prezydium MRN powinno znaleźć fundusze na uporządkowanie Placu Słowiańskiego. Może nie stać nas na budowę fontanny, ale myślę, że stać na urządzenie ładnego kwietnika. Ostatecznie ludzie przyzwyczaili się już do bunkra i jeśli nie ma funduszy, można go nie rozbierać. Trzeba jedynie w miejscach wydeptanych posiać trawę oraz posadzić kwiaty, zaś całość ogrodzić niziutkim płotkiem. Warto by też postawić kilka ławek. Trud wykonania tych prac nie byłby duży, a koszt niewielki. Skoro jesteśmy już przy Pl. Słowiańskim, to należałoby jeszcze fontannę obok hotelu „Zamechu” albo uruchomić, albo rozebrać. Myślę także, że Prezydium MRN winno zabronić urządzania postoju furmanek na placu obok poczty. Po dniach targowych jest tam tyle śmieci, że aż wstyd patrzeć. Trzeba wiedzieć, że w Elblągu jest jeszcze wiele podobnych zaniedbań, których likwidacja powinna nastąpić jak najszybciej.
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Ruiny domów ? To były zrujnowane grobowce, a także mauzoleum rodziny Dubois, Schichau, budownicczego kanału Elblaskiego i innych.....
W-R (2006.09.22)

info

0  
  0
paniW(?) ~ a gdyby rzeczywiście nie rozebrali tego bunkra, to mógłby ukryć się odpowiedzialny za nieczynną fontannę..
rwel (2006.09.23)

info

0  
  0
Czemu ubywa ludzi w Elblągu ???
Kriss (2006.09.23)

info

0  
  0
wojek ty to sie znasz
J.G (2006.09.24)

info

0  
  0
Łatwo powiedzieć, wiśta-wio... A to niby gdzie mają parkować furmanki?!
Konio (2006.09.25)

info

0  
  0