60 rodzin

1
22.08.2008
W powiecie elbląskim osiedliło się w ostatnim okresie 60 rodzin repatriantów, informował Głos Elbląga z 22 sierpnia 1958 r.
53 rodziny otrzymały przydziały gospodarstw indywidualnych. Pozostałe skierowano do pracy w PGR. Wszyscy prawie repatrianci osiedleni w powiecie do dnia 1 stycznia 1958 r. korzystali niezależnie od pomocy przyznanej na zagospodarowanie z pożyczek bezzwrotnych. Z dniem 1 stycznia br. – zapomogi pożyczki bezzwrotne zostały zniesione.
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Super informacja dziennikarska z 1958 r. !!! Nie podano skąd przybyli ci repatrianci i z jakich powodów. A prawdopodobnie byli to repatrianci z Wileńszczyzny, którzy nie zgodzili sie przyjąć sowieckiego obywatelstwa i sowieckiego dowodu osobistego. O paszporcie mogli sobie pomarzyć, gdyż decydowało o tym m. in. NKWD i "predsiedatiel kołchoza". Przybyli do Polski zostawiająć za sobą "raj komunistyczny" jak był wóczas ZSRR. W 1958 roku przybył również do polski z rodziną z Wileńszczyzny Czesław Wydrzycki, znany później jako Czesława NIEMEN. .. .>
uzupełn. (2008.08.23)

info

0  
  0