Jak usprawniono działanie elbląskich tramwajów w 1950 roku? Jaki sklep otwarto w Krynicy Morskiej? Co utrudniało zakup książek podczas kiermaszu? O tym dzisiaj w naszym cyklu.
Usprawnienie komunikacji miejskiej
"Dyrekcja tramwajów miejskich oddała ostatnio do użytku większą ilość tramwajowych wozów przyczepnych kursujących na liniach Nr 1 i 2. Wprowadzenie dodatkowych wozów znacznie usprawniło komunikację miejską. Ubiegłej niedzieli uruchomiono również dodatkowe wozy na trasie do podmiejskiego parku leśnego "Bażantarnia". Dzięki temu większa ilość mieszkańców mogła spędzić czas w parku, na świeżym powietrzu. Poza tym uruchomiono nieczynną przez dłuższy czas linię Nr 3".
Rozbudowa sieci Komitetów Obrońców Pokoju w Elblągu
"Oprócz miejskiego Komitetu Obrońców Pokoju w Elblągu, mieszczącego się w siedzibie Powiatowej Rady Związków Zawodowych, powstały już 4 komitety dzielnicowe w ZZK przy ul. Grunwaldzkiej, w szkole TPD przy ul. Robotniczej, szkole ogólnokształcącej przy ul. Królewieckiej i w lokalu TPPR przy ul. Ratuszowej. W tych dniach zorganizowanych zostanie 56 komitetów blokowych".
Wycieczka słuchaczy kursów początkowego nauczania na Targi Poznańskie
"W dniu 11 bm. udała się do Poznania, celem zwiedzenia Targów Międzynarodowych wycieczka najpilniejszych uczniów kursów początkowego nauczania. Uczestnicy wycieczki będą mieli okazję szczegółowo poznać dorobek naszego kraju w okresie powojennym".
Poprawa w zaopatrzeniu mieszkańców Krynicy Morskiej
"W dniu 11 bm. w Krynicy Morskiej uruchomiona została filia spółdzielni pracy rzeźników i wędliniarzy z Elbląga. Dobrze zaopatrzony sklep, mieszczący się obok gospody przy ul. Gdańskiej Nr 3 ułatwi aprowizacje stałej ludności Krynicy Morskiej i pobliskich osiedli rybackich oraz przybywających turystów i wczasowiczów".
Częściej organizować kiermaszową sprzedaż książek
"Sprzedaż książek w stoiskach ulicznych, zorganizowana podczas obchodów "Tygodnia Oświaty" w Elblągu, cieszyła się dużym powodzeniem. Brakiem jednak był niewłaściwy podział książek pomiędzy poszczególne stoiska. Zdarzały się wypadki, że poszczególnych tomów jednego dzieła trzeba było szukać w kilku miejscach.
Ponieważ zainteresowanie książką znacznie wzrosło, sprzedaż stoiskowa powinna być szerzej zorganizowana".
Źródło: Głos Wybrzeża nr 130, 1950 r.
Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.