Z wizytą w Państwowym Liceum Technicznym (Elbląskie Archiwum Foto)

12
06.12.2022
Z wizytą w Państwowym Liceum Technicznym (Elbląskie Archiwum Foto)
Kolejny odcinek Elbląskiego Archiwum Foto przedstawia zdjęcia wykonane w latach 40' w Państwowym Liceum Technicznym w Elblągu. Zapraszamy na podróż w czasie.

- Przesyłam zdjęcia z Technikum Mechanicznego w Elblągu z 1948 roku, wtedy jeszcze było to Państwowe Liceum Techniczne – podkreśla Pan Kazimierz, który podzielił się z nami fotografiami. - Mieściło się ono najpierw przy ul. Pocztowej, gdzie jest dziś I LO - dodaje. Sam na przesłanych fotografiach rozpoznaje dwie osoby.

Pierwsze zdjęcie wykonano przy okazji obchodów 1 Maja w 1948 roku, drugie przedstawia egzaminy maturalne.

Z wizytą w Państwowym Liceum Technicznym (Elbląskie Archiwum Foto)

- Na drugim zdjęciu w pierwszym rzędzie pierwszy od prawej jest Alfred Petrycki, późniejszy pracownik Zamechu. Trzeci od prawej w pierwszym rzędzie jest dyrektor szkoły, inż. Kazimierz Mościcki. – pisze nasz Czytelnik. - Inż. Kazimierz Mościcki (1886-1949) był pierwszym dyrektorem szkoły. Przed wojną pracował w Samborze i Drohobyczu, "polskim El Dorado naftowym", jako znany fachowiec w branży naftowej. Jeździł samochodem tatra, za którym biegał nastoletni Alfred Petrycki (1928-2020). Panowie spotkali się po wojnie w Elblągu, właśnie w Liceum Technicznym.

Zdjęcie trzecie przedstawia pracownię rysunku technicznego i pomiarów. Alfred Petrycki jest trzeci od prawej.

- Może ktoś na tych zdjęciach rozpozna jeszcze siebie albo ojca lub dziadka? - zastanawia się nasz Czytelnik.

Wciąż zachęcamy naszych Czytelników do wysyłania nam archiwalnych fotek z Elbląga w formacie skanów na adres redakcja@portel.pl (jeśli nie ma takiej możliwości, zeskanujemy je po wcześniejszym umówieniu w naszej redakcji przy ul. 1 Maja 1c) najlepiej wraz z opisami, kogo, co i w jakim roku widzimy na zdjęciach. Zapraszamy do opowiedzenia historii związanej z danym zdjęciem czy znajdującymi się na nim osobami. Jeśli jakieś miejsce i rok trudno będzie zidentyfikować bez obaw, po publikacji z dużym prawdopodobieństwem pomogą w tym inni Czytelnicy portElu. Chętnie opublikujemy je na naszych łamach. Pokażmy elblążan i Elbląg sprzed lat!

Przy okazji raz jeszcze dziękujemy wszystkim Czytelnikom, którzy podzielili się z nami zdjęciami.

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Portelu nasz, .. żeby kogoś zapamiętać z lat 40 - tych - to dzisiaj trzeba mieć prawie 100 lat, bo trzeba mieć kilkana
(2022.12.06)
W 2016 roku wydano książeczkę bardzo ładną jakością i to w kolorze w wyd. URAN 70 lat Zespołu Szkół Mechanicznych. jest tam też trochę zdjęć archiwalnych.
(2022.12.06)
Rzeczywiście, ,troche, ,lat upłynęło, ale do niedawna można było spotkać wielu z tych ludzi. Jednak Oni byli i tworzyli podwaliny Naszych czasów. Co zaś po Nas zostanie? Warto zadać sobie takie pytanie nim będzie, ,temperatura otocznia, ,a nie 36,6 stopnia Celcjusza! Czy tylko opowieści o Koniu Bucefale i kocie prezesa mają się ostać? Życie tworzą zwykli ludzie, a nie chciejstwo, cwaniacy i mierni politycy mający, ,wadzę, ,....
akuku (2022.12.06)
Rzeczywiście jest tam opis zdjęcia nr 2.Opisał je jeden z pierwszych absolwentów Technikum Pan Mieczysław Pentek. Był na Jubileuszu 70 -lecia. Mimo poważnej choroby i trudów podróży. Rozpoznał :siedzących od lewej- Zbigniew Przybysz, Czesław Godlewski, Dyrektor inż. Kazimierz Mościcki, Eugeniusz Zamojski, Alfred Petrycki. Zaś za nimi stoją: od lewej - Czesław Juchniewicz, Józef Kafarowski, Janusz Godlewski, Leonard Tumanowicz, Ludwik Czystaw, Tadeusz Wyspiański, Mieczysław Pentek. Wydawnictwo URAN ma także inne cenne wydawnictwa.
klmn (2022.12.06)
Dlatego należy dołożyć wszystkich starań, aby ludzie, którzy po mału, acz ciągle schodzą ze sceny życia, zostali rozpoznani i utrwaleni w naszej pamięci, bo to oni zwykli ludzie swoją postawą, nauką i pracą są autentycznymi ważnymi twórcami naszej historii. Stąd takie akcja jak tej redakcji jest niezwykle chwalebna i potrzebna.
Pamięć nie umiera. (2022.12.06)

info

7  
  1
@klmn - Zdjęcia pochodzą z archiwum Pana Bohdana Tkaczuka (* 1933 - +2019), absolwenta Technikum - Matura 1954.
(2022.12.06)
Polecam album wydany przez wyd. URAN "Elbląg i elblążanie lata czterdzieste, lata pięćdziesiąte". Ile tam wspaniałych zdjęć uwiecznionych ludzi, zakłady pracy, zabytki - ruiny których już nie ma!
(2022.12.06)

info

5  
  0
PO ile oni mają lat ? Prawie emeryci i w liceum ? A PO ukończeniu ''liceum'' do Zamechu i do partii PZPR i do ORMO i szpiclować porządnych ludzi ile się da.
TM . (2022.12.06)

info

4  
  9
Czy tylko mi się wydaje, że ówcześni abiturienci wyglądali dojrzalej niż dzisiejsi maturzyści...
Leopold (2022.12.06)
@Leopold - Nie zapominaj, że chwilę wcześniej była wojna i wyjęła każdemu z nich przynajmniej 6 lat.
(2022.12.06)