Woda i ogień (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 5)

13
Wczoraj
13:45
Woda i ogień (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 5)
Raz jeszcze sięgamy do fotograficznych prac Jarosława Jaroszuka. Dziś zerkamy na miasto na początku XX w. i w 1945 roku.

Woda i ogień (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 5)
Zacznijmy od rzeki, którą na obu zestawionych zdjęciach widzimy z pozycji Mostu Wysokiego. Jak czytamy w cyklu Historia elbląskich ulic, pierwsza wzmianka o moście w tym miejscu pochodzi z 1322 r., nazywany był wówczas mostem Kogi.

- Jego drewniana konstrukcja umożliwiała przepływanie pod nim małych statków. Był kilkakrotnie przebudowywany m.in. w roku 1414, 1684 r. i 1744. Nazwę Mostu Wysokiego bądź Wyżynnego uzyskał po budowie drugiego sąsiedniego mostu. 8 lipca 1917 r. konstrukcja spłonęła. W 1922 r. rozpisano konkurs na jej odbudowę, którą zrealizowała firma Beuchelt Co. ze Śląska. Nowy Most Wysoki o nowoczesnej konstrukcji oddano 20 sierpnia 1926 r. W okresie jego odbudowy obok funkcjonował most pontonowy, rozsuwany na czas przepływu statków. W czasie działań wojennych w 1945 roku most ponownie został zniszczony – pisał Karol Wyszyński. Możliwość przekroczenia rzeki w tym miejscu wróciła dopiero w latach 80'.

- Nie ma już takich zim jak dawniej, a nawet gdyby były, trudno sobie wyobrazić, żeby tak spędzano czas na rzece – komentuje Jarosław Jaroszuk fotografię z 1907 roku.

Napiszmy parę słów o samej rzece Elbląg. Jak podaje Encyklopedia PWN "płynie na Żuławach Wiślanych, w województwie warmińsko-mazurskim; długość 79 km, powierzchnia dorzecza 1500 km2; źródła na zachód od wsi Małdyty; przepływa przez jezioro Druzno; uchodzi do Zalewu Wiślanego; przez Kanał Elbląski połączona z Drwęcą; maksymalna rozpiętość wahań stanów wody 2,3 m; główne dopływy: Fiszewka (lewy), Wąska (prawy); nad rzeką Elbląg leży miasto Elbląg".

 

Drugie zdjęcie wykonano oczywiście na 1 Maja. Szerzej tę część miasta opisano w tym artykule.

- Czołg, który widzimy na zdjęciu, prawdopodobnie holował pojazd za nim – mówi o tej fotografii z 1945 roku Jarosław Jaroszuk. Dodaje, że na starym zdjęciu ledwo widać zniszczoną wieżę katedry, Elbląg w wyniku działań wojennych był cały w dymie i pyle. Więcej na ten temat w materiale Krwawy początek nowej historii Elbląga. - To zdjęcie zanim zostało odrestaurowane były bardzo słabej jakości – przyznaje jeszcze pasjonat.

 

Zobacz poprzedni odcinek cyklu.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Dziwne zdjęcie te pierwsze. Brzeg na nim wysoki jest z drugiej strony niż obecnie. Tak jakby lustrzane odbicie zrobić i znalazłby się po tej samej stronie co na dolnym zdjęciu.
(2025.01.14)
Jak to wojna POtrafi zamienić pełne życia miasto w wojenną ruinę.
Wodnik Szuwarek . (2025.01.14)
Dobrze byłoby, gdyby te nowe zdjęcia, zrobione były taką samą ogniskową obiektywu co stare. Wtedy prawidłowe porównanie by było. Tak proporcje lecą i niby podobne, ale rozmiary na zdjęciach różne. Fajny pomysł :)
(2025.01.14)

info

3  
  2
Piękny ten nasz Elbing / Elbląg który trafił się nam jak ślepej kurze ziarno. Europa i USA mieli już dość " polskiego kaduka" i zorganizowali nam Polskę i przy okazji dali nam Elbing, choć Józek S, miał na niego ochotę... @History
(2025.01.14)
@Wodnik Szuwarek . - No i nienawiść potrafi zmiany nieodwracalne w mózgu zrobić też, no chyba, że zupełnym przypadkiem napisałeś "POtrafi". Inaczej bardzo źle z Tobą.
(2025.01.14)
W tym twoim tekscie zapewne.
(2025.01.14)
Super pomysl i fotki. Zadziwiajace, ze autor jest w stanie odtworzyc ujecia po tylu dziesiatkach lat. Brawo.
bluselka (2025.01.14)
@bluselka - A co w tym dziwnego. Wystarczy stanąć w miejscu gdzie uzyska się ten sam kadr. No chyba że jest zajęte obecnie przez np. nowy budynek.
(2025.01.14)
Kominy są po prawej, więc dobrze.
(2025.01.14)
Taki czerwony ten komentarz
AntyKomuchEl (2025.01.14)