"Ustanowił nowy rekord Elbląga" (Głos z przeszłośc, odc. 116)

2
05.11.2023
Ustanowił nowy rekord Elbląga (Głos z przeszłośc, odc. 116)
Głos Wybrzeża nr 169, 1950 r.
- Bałtyckie Zakłady Ceramiczne w Tolkmicku mają w swych magazynach wielkie ilości towarów na sumę przeszło 3 mln zł. Wysyłka towarów jest konieczna, gdyż magazyny zakładów nie mogą obecnie pomieścić wyprodukowanych wyrobów – pisała prasa w 1950 r.

Jak co tydzień w ramach naszego cyklu zapraszamy na podróż w czasie. Tym razem mamy tematy pracownicze, handlowe, sportowe. Odwiedzimy również Tolkmicko.

 

Planowana sieć sklepów MHD usprawni zaopatrzenie dzielnic robotniczych

"Elbląg w dziedzinie handlu uspołecznionego wykazać się może poważnymi osiągnięciami. Obroty placówek państwowych i spółdzielczych stanowią 85 proc. ogólnych obrotów handlowych w mieście. Do dalszego rozwoju handlu uspołecznionego przyczynią się zakładane obecnie sklepy Miejskiego Handlu Detalicznego. Rozplanowaną sieć sklepów MHD zmieni niekorzystną dotychczas sytuację zaopatrzenia niektórych dzielnic robotniczych. Dzielnice robotnicze otrzymają sklepy rozmieszczone w ten sposób, aby na każdą przypadała mniej więcej ta sama ilość odbiorców".

 

Dzień Kultury Fizycznej w Elblągu wielką manifestacją sportu ludowego

"Na stadionie miejskim przy udziale 4000 osób odbyła się uroczystość Święta Kultury Fizycznej.

Uroczystość rozpoczęta defiladą sportowców, szkół podstawowych, średnich, SKS, ZKS Stal i Włókniarz.

Po zagajeniu przewodniczącego PKKF tow. Lisieckiego przemawiali: II sekretarz KM PZPR tow. Pękalski oraz wiceprzewodniczący prezydium MRN Tomaszewski.

W rozegranych następnie zawodach lekkoatletycznych uzyskano kilka dobrych wyników, m. in. Kania (Liceum Technicz.) ustanowił nowy rekord Elbląga w biegu na 100 m – 11, 4 sek. Interesujące popisy młodzieży szkół podstawowych, pokazowe walki zapaśnicze i bokserskie, były gorąco oklaskiwane przez publiczność.

W pięknej tej imprezie zawiodła niestety służba porządkowa, organizacji której podjął się przedstawiciel Powiatowej Komendy SP ob. Kacała i nie wykonał swojego zadania".

 

Kary za bumelanctwo

"Pracownicy Drukarni Państwowej w Elblągu: Roman L. i Zygmunt T. za uporczywe i złośliwe naruszenie dyscypliny pracy ukarani zostali przez Sąd Grodzki. Na podstawie wyroku będzie im się potrącało przez 2 miesiące 13 proc. poborów.

Antoni Z. - kowal spółdzielni budowlanej w Elblągu, za samowolne opuszczenie 13 dni, został skazany na potrącenie mu 10 proc. wynagrodzenia przez okres 2 miesięcy".

 

Rozładować magazyny w Tolkmicku

"Bałtyckie Zakłady Ceramiczne w Tolkmicku mają w swych magazynach wielkie ilości towarów na sumę przeszło 3 mln zł. Wysyłka towarów jest konieczna, gdyż magazyny zakładów nie mogą obecnie pomieścić wyprodukowanych wyrobów. Sprawa rozładowania magazynów przechodziła różne koleje. Początkowo nie było zamówień, a teraz brakuje opakowań. Okazało się bowiem, że w poprzednim planie produkcji nie uwzględniono opakowań potrzebnych przy wysyłce gotowych wyrobów.

Sprawa rozładowania magazynów Zakładów Ceramicznych w Tolkmicka jest paląca i musi być jak najszybciej załatwiona".

 

Dyżury aptek

"Apteka "Pod Aniołem", ul. 1 Maja od godz. 19-9".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 169, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Bałtyckie Zakłady Ceramiczne w Tolkmicku zostały utworzone w lipcu 1946 roku na bazie manufaktury ceramicznej "Tolkemiter Erde", założonej przez kupca z Hamburga - Augusta Caspritza w początkach 1936 roku. Powstały w 1946 roku zakład ceramiczny istniał do końca 1952 roku. Przez cały czas swego istnienia borykał się z problemami produkcyjnymi i zbytu. Po likwidacji tolkmickiego zakładu jego majątek przeniesiono do Cegielni w Kadynach też ostatecznie zlikwidowanej w początkach lat 70 - tych ub. wieku. Należy wiedzieć, że Tolkmicko już od przełomu XVII i XVIII wieku było istotnym ośrodkiem garncarstwa, a następnie produkcji ceramicznej. Tereny te obfitowały bowiem w doskonałej wartości glinę pokładową zapewniającą wysoką jakość wyrobów ceramicznych. Ich wyczerpanie doprowadziło ostatecznie do upadku wszystkich tego typu zakładów ceramicznych w tym regionie.
Bolko A. (2023.11.05)

info

10  
  0
Prywatna wówczas apteka "Pod Aniołem" mieściła się w istniejącym do dzisiaj budynku (1 Maja 48), pomiędzy ulicami Czerwonego Krzyża - Hetmańska (późniejszy RDT).
Elek (2023.11.05)

info

6  
  0