"Sprawny do Pracy i Obrony" (Głos z przeszłości, odc. 160)

5
01.09.2024
Sprawny do Pracy i Obrony (Głos z przeszłości, odc. 160)
Głos Wybrzeża nr 202, 1950 r.
- Elbląska Spółdzielnia Spożywców posiada już piękną i doskonale urządzoną świetlicę, przy której dobrze się rozwija zespół muzyczny mandolinistów – pisała o Elblągu prasa w 1950 r.

Powiat elbląski dostarcza coraz więcej jaj

"Skup jaj kontraktowanych na terenie powiatu elbląskiego przebiega pomyślnie. W pierwszym kwartale br. plan został wykonany 105 proc., w drugim 114 proc. W wolnorynkowym skupie jej plan wykonały już gminy – Zwierzno w 100 proc., Żurwiec w 120 proc. i Łęcze w 200 proc. Natomiast gminy Tolkmicko, Nowakowo i Gronowo nie wykonały dotychczas jeszcze planu".

 

Pomyślny rozwój świetlicy ESS

"Rok temu praca świetlicowa w ESS leżała odłogiem. Nie było lokalu świetlicowego, brak było instrumentów, radioodbiornika itp. Obecnie wszystko zmieniło się. ESS posiada już piękną i doskonale urządzoną świetlicę, przy której dobrze się rozwija zespół muzyczny mandolinistów. Zespół ten, liczący 28 osób, po pokonaniu wstępnych trudności, bierze udział w akademiach, zabawach i innych imprezach organizowanych przez pracowników ESS.

Do uruchomienia świetlicy i wyposażenia zespołu w instrumenty przyczyniły się: rada zakładowa oraz zarząd ESS i Zw. Zaw. Spółdzielców".

 

Sportowcy Elbląga uczcili Święto Odrodzenia

"W dniu Święta Odrodzenia odbyły się w Elblągu na stadionie miejskim imprezy, sportowe, podczas których wiele młodzieży zdobyło odznakę Sprawny do Pracy i Obrony. W godzinach popołudniowych licznie zebrana publiczność podziwiała popisy gimnastyczne sportowców ZKS Stal oraz walki zapaśnicze. Atrakcyjne pokazy sportowe zakończył mecz piłki nożnej".

 

Zgubiono

"Znalazca wojskowych medali proszony o zwrot. Wynagrodzę. Elbląg, Sadowa (...).

Zgubiono legitymację (...) wystawioną przez Pow. Zarząd Zw. Pr. Spółdz. Elbląg oraz dowód służbowy wystawiony przez Gm. Spółdz. Sam. Chł. Żurawiec na nazwisko Z. Tadeusz.

Zgubiono legitymację Związku Zawodowego Metalowców na nazwisko K. Feliks".

 

Kina

"Kino Bałtyk – Czapajew, film. prod. radzieckiej

Kino Mars – Wyspa bezimienna, film prod. Radzieckiej"

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 202, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Był ktoś na obchodach rocznicowych ?
(2024.09.01)
W kinie "Bałtyk" wyświetlano jeden z najsłynniejszych filmów radzieckich "Czapajew". Film powstał w 1934 roku (w Polsce miał premierę 7 XI 1945 r). Powstał w oparciu o prawdziwą postać z czasów wojny domowej w Rosji, której losy przedstawił w swoich wspomnieniach komisarz wojskowy Dmitrij Furmanow służący w jednostce dowodzonej przez Czapajewa. Film wyreżyserowali bracia Grigorij i Siergiej Wasilewowie, a w głównej roli wystąpił Boris Baboczkin, który do końca swego życia, zmarł w 1975 roku, nie mógł "wyzwolić" się z tej postaci. Prawdziwy Wasilij Czapajew od 1908 roku służył w armii carskiej, a po rewolucji październikowej przeszedł do "czerwonych". Dowodził najpierw pułkiem, a potem dywizją. Zginął 5 IX 1919 roku w czasie odwrotu przed zaskakującym atakiem "białych" kozaków pod wsią Łbiszczeńsk w dolinie rzeki Ural. Cofając się przed natarciem wroga zdecydował o odwrocie jednostki przez tą rzekę. Zakończyła się ona niepowodzeniem, a Czapajew utonął w Uralu. Był on wykreowany na wybitnego wodza, stal się ikoną bolszewików. Jego imieniem nazywano miejscowości oraz jednostki wojskowe. Również stał się bohaterem różnych dowcipów. Mimo wyraźnie propagandowego charakteru filmu został on dobrze oceniony przez krytyków filmowych, także na Zachodzie.
Vanfilo (2024.09.01)
Obchody rocznicowe w Elblągu zaplanowano na godziny 12: 00.
(2024.09.01)
Kościół zawsze brata się z władzą
(2024.09.01)

info

3  
  5
@Vanfilo - Ulubiony film Stalina. Ot, taka ciekawostka...
Irek Szaf (2024.09.02)