“Pracę kobiet na terenie miasta należy uaktywnić...” (Głos z przeszłości, odc. 68)

5
04.12.2022
“Pracę kobiet na terenie miasta należy uaktywnić...” (Głos z przeszłości, odc. 68)
Głos Wybrzeża nr 100, 1950 r.
- Organizacje kobiecie w Tolkmicku nie wykazują dostatecznej aktywności w pracach społecznych i politycznych – alarmowała prasa w 1950 r.

W kolejnym odcinku głosu z przeszłości zajrzymy na ul. 1 Maja, na Królewiecką i do kin. Odwiedzimy też Tolkmicko. Zapraszamy na podróż w czasie.

 

Nowe biuro Orbisu

“Przy ul. 1 Maja w Elblągu został otwarty nowy lokal biurowy Orbisu. Pomieszczenia lokalu zostały gustownie urządzone, umożliwiając szybką obsługę wycieczek zbiorowych i turystów. Oddział Orbisu w Elblągu został uznany za wzorcowy”.

 

Uaktywnić organizację kobiecą w Tolkmicku

“Organizacje kobiecie w Tolkmicku nie wykazują dostatecznej aktywności w pracach społecznych i politycznych. Istniejące koła gospodyń wiejskich oraz ligi kobiet, nie mogą poszczycić się konkretnymi rezultatami pracy. Pracę kobiet na terenie miasta należy uaktywnić przez wciągnięcie szerszych rzesz kobiet do prac społecznych i politycznych. Pomocy winny też udzielić organizację partyjne”.

 

Tolkmicko likwiduje odłogi

“Pracownicy gminnej spółdzielni samopomocy Chłopskiej w Tolkmicku zobowiązali się do wykonania planu kontraktacji trzody chlewnej w 120 proc. i likwidacji odłogów na resztówce spółdzielni”.

 

Należy oszczędzać energię elektryczną

“Jedną z najbardziej rzęsiście oświetlonych ulic miasta Elbląga jest ul. Królewiecka. Elektrownia przypomina jednak, że żarzenie się żarówek elektrycznych w dzień jest niepotrzebne, a nawet szkodliwe, naraża bowiem Zarząd Miejski na straty przez marnotrawstwo energii elektrycznej”.

 

Kina

“Kino Bałtyk – Torpedowiec nieugięty – film. radz.

Kino Mars – Szeroka droga – film prod. polskiej”

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 100, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Film radziecki "Torpedowiec Nieugięty" z 1947 roku to dramat wojenny, którego akcja toczy się na Morzu Barentsa, gdzie załoga torpedowca ma dostarczyć paliwo i materiały wojenne do bazy okrętów floty radzieckiej. Aby tam dotrzeć należy przepłynąć przez obszary patrolowane przez niemieckie okręty podwodne. Po ciężkich bojach ostatecznie akcja kończy się powodzeniem. Film mimo ideologicznego podtekstu swoim charakterem przypomina brytyjski dramat wojenny "Okrutne morze", którego scenariusz oparto o powieść Nicholasa Monsarrata o tym samym tytule. Natomiast "Szeroka droga" to film dokumentalny z 1949 roku, opracowany przez zespół filmowy PKF, dotyczący budowy trasy W-Z w Warszawie.
Kintelman (2022.12.04)

info

8  
  0
Jeszcze wtedy w 1950 r ulica Królewiecka przemianowana później przez komunistów na Armii Czerwonej (wielu mieszkańców nadal używało nazwy Królewiecka) po przemianach 1989r wrócono do nazwy Królewiecka. Nie wiem tylko w jakich latach zmieniały się nazwy ulicy.
??? (2022.12.04)

info

2  
  1
W 1952 roku ulicę Królewiecką zastąpiono nazwą Armii Czerwonej. W 1990 roku powrócono do obecnie obowiązującej, która tak nazywała się od końca XVIII wieku (oczywiście w okresie administracji Prus, a następnie Niemiec była ona w języku niemieckim)
LLOKK (2022.12.04)
"Organizacje kobiecie" kobiece *
psyholoszka (2022.12.04)

info

2  
  0
@LLOKK - Oczywiście nazwa pochodzi od miasta Królewiec czyli Kaliningrad. W obecnej sytuacji wypadało by znowu zmienić nazwę ulicy.
(2022.12.05)