O czym pisały gazety ponad 70 lat temu? O tym tradycyjnie w naszym cyklu Głos z przeszłości.
Uregulować sprawę komunikacji na linii Nr 3
"Na tramwajach nr 3 widnieje tablica, wskazująca kierunek jazdy "plac czerwony" (na jednym z wozów nawet Plac Słowiański). Tramwaj ten zatrzymuje się jednak przy kawiarni Lwowianka na rogu ulicy Gdyńskich Kosynierów-Traugutta i dalej nie jedzie.
Sprawa komunikacji tramwajowej na linii nr 3 nie jest właściwie uregulowana. Obecny kurs jest za krótki, wóz nr 3 winien, jak dawniej, jechać do Placu Słowiańskiego i mieć postój na przystanku końcowym przy ul. Agrikola. Frekwencja przy takim rozkładzie jazdy będzie z pewnością większa.
Inną koncepcją rozwiązania problemu komunikacji do Pl. Słowiańskiego byłoby zlikwidowanie na tej trasie linii tramwajowej i uruchomienie linii autobusowej, łączącej ul. Kościuszki z dworcem. Linia taka mogłaby biec przez ul. Agrikola, Traugutta, Hetmańską, Grunwaldzką, Mickiewicza i Kościuszki. Dwa autobusy dla obsługi tej trasy w zupełności by wystarczyły".
Przygotowania do Święta Spółdzielczości
"W świetlicy pracowników Elbląskiej Spółdzielni Spożywców odbyło się ostatnio zebranie przedstawicieli miejscowych spółdzielni, które wyłoniło lokalny komitet obchodu Międzynarodowego Święta Spółdzielczości (przypadającego na dzień 10 września).
Do komitetu, któremu przewodniczy tow. Wojtuściszyn, powołani zostali ob. Stankiewicz (Okr. Mlecz. Spół.), Berliński (Spólnota), Wiewiórka (Spół. Pracy Szewców i Cholewk.), Kamieński (Spół. Pracy Rzeźń. i Wędlin) oraz Owczarek (ESS). Komitet wyłonił sekcje: propagandową, techniczną i finansową".
Szkoły techniczne w Elblągu umieszczono przy ulicy Długiej. Dlaczego decyzja nadeszła tak późno?
"Poważną rolę w przygotowaniu kadr dla zakładów produkcyjnych odgrywa szkolnictwo techniczne. W rozpoczynającym się roku szkolnym ilość szkół zawodowych w Elblągu ulegnie dalszemu zwiększeniu. Jednakże decyzje władz szkolnych w sprawie rozmieszczenia tych uczelni były bardzo opóźnione i przydział budynków dla poszczególnych szkół technicznych II stopnia nastąpił zaledwie na kilka tygodni przed rozpoczęciem nauki (...). Tym stanem rzeczy zainteresowały się ostatnio miejscowa organizacja partyjna i Prezydium MRN. Dopiero na skutek interwencji u centralnych władz szkolnictwa zawodowego zapadła ostateczna decyzja co do rodzaju szkół i ich rozmieszczenia w Elblągu (...)".
Źródło: Głos Wybrzeża nr 239, 1950 r.
Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.