"Poprawa w akcji skupu zboża" (Głos z przeszłości, odc. 58)

2
25.09.2022
Poprawa w akcji skupu zboża (Głos z przeszłości, odc. 58)
Głos Wybrzeża nr 86, 1950 r.
- Na terenie powiatu elbląskiego zanotowano ostatnio znaczny wzrost dostaw zboża do spółdzielni gminnych – pisała prasa w 1950 r.

Kolejny odcinek Głosu z przeszłości powie nam trochę o akcji skupu zboża, planach utworzenia schronisk turystycznych i problemach komunikacyjnych w Elblągu w 1950 r. Zapraszamy na podróż w czasie.

 

Tor-zawalidroga w śródmieściu Elbląga

"Śródmieście Elbląga przecina linia kolejowa Elbląg-Braniewo. Tor tej linii, zbudowany przez Niemców, przechodzi przez najbardziej ożywioną dzielnicę miasta. Częsty ruch pociągów przez miasto i manipulacje wagonami towarowymi poważnie komplikują ruch pojazdów i pieszych i stwarzają trudności w gospodarce miejskiej.

Usunięcie tego toru-zawalidrogi przewidziane zostało w planie 6-letnim. Mieszkańcy miasta z niecierpliwością oczekują realizacji tego zadania.

Na zdjęciu widzimy, jak pojazdy mechaniczne i przechodnie czekają na przejazd pociągu".

 

Młodzież ZMP utworzyła pikiety kontrolne w elektrowni.

"ZMP-owcy z Elektrowni – Siłowni w Elblągu, odpowiadając na wezwanie młodzieży Stoczni Gdańskiej, zorganizowali 3 pikiety kontrolne, w skład których weszli aktywiści ZMP: Milewski, Petrycki, Daszewski, i Roman. ZMP-owcy z Elektrowni wezwali do organizacji pikiet swych kolegów z Państwowego Browaru".

 

Poprawa warunków pracy w Jazowie

"Warunki pracy w robotników, zatrudnionych przy budowie mostu żelbetonowego w Jazowie, dzięki interwencji Powiatowej Rady Zw. Zaw., poprawiają się z dnia na dzień. Ostatnio została przeniesiona do odpowiedniego pomieszczenia świetlica robotnicza, w stołówce uległ poprawie stan sanitarny.

Przedstawiciel Związku Zawodowego Robotników Budowlanych czuwa nad likwidacją pozostałych niedociągnięć, wskazanych w protokole polustracyjnym Rady Związków Zawodowych i Inspektora Pracy".

 

Wzrost dostaw zboża do spółdzielni gminnych

"Na terenie powiatu elbląskiego zanotowano ostatnio znaczny wzrost dostaw zboża do spółdzielni gminnych. Poprawa w akcji skupu zboża nastąpiła głównie dzięki współpracy ekip łączności miasta z wsią, uaktywnienia trójek gromadzkich i gminnych rad narodowych.

Wiele gromad w pełni zrealizowało ustalone plany skupu. Na czoło gromad wysunęło się Asnykowo, które dostarczyło 120 proc. zaplanowanej ilości. Wynik ten gromada zawdzięcza aktywnej pracy podstawowej organizacji PZPR, a przede wszystkim jej sekretarza tow. Brodalki.

Bogacze wiejscy nadal usiłują jednak sabotować akcję skupu. Mieszkaniec gromady Majówka, w gminie Milejewo, Szczepan Z., wywiózł sobie zboże w nieznanym kierunku. Udziału w dostawie zboża odmówił m. in. bogacz K. z gromady Milejewo. Do przejawiających wrogą postawę zaliczyć należy również bogaczy Z. z Gromady Jagodowo, gmina Łęcze i B. z gminy Próchnik, którzy magazynują swe zapasy zboża, odmawiając sprzedaży do spółdzielni".

 

Nowe schroniska turystyczne w powiecie elbląskim

"W Elblągu odbyło się doroczne zebranie miejscowego oddziału Towarzystwa Krajoznawczego, na którym omówiono dotychczasową działalność oddziału i ustalono plan pracy na najbliższą przyszłość.

Jednym z ważniejszych osiągnięć w dziedzinie turystyki jest otwarcie w ubiegłym miesiącu schroniska turystycznego. W ramach planu 6-letniego zostanie rozbudowana sieć schronisk w całym powiecie elbląskim. W rb. powstanie w Krynicy Morskiej, a w latach następnych w Suchaczu, Buczyńcu nad jeziorem Druskim i w Pęklewie.

W czasie dyskusji omówiono sprawy umasowienia ruchu turystycznego w pięknych okolicach powiatu elbląskiego, a szczególnie nad Zalewem Wiślanym.

Po udzieleniu absolutorium ustępującemu zarządowi, przystąpiono do wyboru nowych władz. Prezesem został wybrany ob. Feliks Gąsowski".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 86, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

W grudniu 1946 roku powołana Komisja Ustaleń Nazw Miejscowości nadała nowe, polskie nazwy miejscowościom, które do maja1945 roku były na terenach Niemiec. Stąd przykładowo Asnykowo to obecna Nowinka. Inne nazwy, które nadano miejscowościom w naszym regionie to Moniuszkowo - dzisiejsze Pogrodzie, Witowo - Nadbrzeże, Drężno - Milejewo, Piastów -Suchacz. Ostatecznie systematycznie od 1951 roku powracono do nazw obecnie istniejących. W tym procesie nazewnictwa Tolkmicko miało nosić nazwę ŚWITEŹ, jako że spolszczenie na Tolkemit czy Tolkemicko było zdaniem Komisji zbytnio zbliżone do niemieckiego brzmienia. Zresztą obiegowo dość długo na Tolkmicko mówiono Tolkemicko, tak jak nawet obecnie słyszymy jak Polacy na Malbork mowią Malborg, a na Frombork - Fromborg.
KUNM (2022.09.25)

info

4  
  1
Tor-zawalidroga... - Ostatecznie prace przy budowie obwodnicy kolejowej łączącej dworzec główny PKP z dworcem Elbląg Zdrój, biegnącej na terenie Zawodzia i mostem kolejowym nad rzeką Elbląg na wysokości ul. Brzeskiej, zostały rozpoczęte z początkiem 1975 roku i trwały 7 lat. A kiedy 22.04.1982 roku nową trasą przejechał pierwszy pociąg, istniejąca od 1900 roku uciążliwa linia kolejowa biegnąca przez środek miasta mogła być rozebrana. - Nowe schronisko turystyczne... - Elbląski Oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego - PTK z siedzibą przy ul. Ratuszowej 10 powstał 25.06.1947 roku, a po połączeniu 18.04.1951 roku oddziału PTK z oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystycznego - PTT, został powołany do życia Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego - PTTK w Elblągu. Natomiast Schronisko Turystyczne, późniejszy Dom Wycieczkowy przy ul. Krótkiej 5 został otwarty 22.02.1950 roku.
Elek (2022.09.25)

info

2  
  0