Kultura, rolnictwo, edukacja – wokół tych tematów krążyć będzie kolejny odcinek Głosu z przeszłości. Zapraszamy na podróż w czasie.
Elbląg czeka na otwarcie Domu Kultury
"Ludność Elbląga, składająca się w większości z pracowników Zakładów Mechanicznych i innych przedsiębiorstw przemysłowych, wykazuje coraz żywsze zainteresowanie różnymi imprezami kulturalnymi. Życie kulturalne miasta mimo że Elbląg liczy już przeszło 50.000 mieszkańców nie mogło jednak dotychczas rozwijać się z powodu wielu przeszkód i trudności.
Przede wszystkim odczuwa się brak Domu Kultury, który by ogniskował działalność różnych zespołów artystycznych i przyczynił się do ich rozwoju.
Występy Teatru Państwowego im. St. Jaracza w Elblągu zdobyły już uznanie publiczności i przyczyniły się do wzbudzenia zainteresowania sceną w masach robotniczych. Kina elbląskie, mające 1300 miejsc, są prawie zawsze przepełnione.
Próby administracji miejskiej uzyskania funduszów potrzebnych na urządzenie Domu Kultury w latach ubiegłych zawiodły. Dopiero w roku bieżącym Zarząd Miejski uwzględnił w swoim budżecie na ten cel pewne sumy. Zużyte one zostaną na organizację zespołów: choreograficznego, muzycznego, chórów i kółka literackiego.
Do chwili obecnej zorganizowano orkiestrę symfoniczną, która przygotowała dwa programy koncertowe. Zespół orkiestry koncertował już 12 razy, zdobywając pełne uznanie słuchaczy. Trudność w dalszym rozwoju orkiestry powoduje fakt, że 80 proc. jej członków pracuje fizycznie i często nie ma czasu na odbywanie prób. Należy zaznaczyć, że w Elblągu brak jest orkiestr zakładowych. Tymczasem wiele przedsiębiorstw posiada nawet instrumenty i ludzi, którzy mogliby zorganizować orkiestry, brak jest jednak odpowiedniego zainteresowania dla tej sprawy.
Organizacja przewidzianych zespołów i postawienie na odpowiednim poziomie pracy Domu Kultury wymaga przygotowania dla niego potrzebnych pomieszczeń. Sprawa pomieszczeń musi być jak najszybciej załatwiona".
Zapisy kandydatów do Liceum Rolniczego w Połoninach
"Liceum Rolnicze w Połoninach, gmina Łęcze, rozpoczęło zapisy uczniów na rok szkolny 1950/51. Przyjmowana jest młodzież w wieku o 14 lat, po ukończeniu 7 klasy szkoły podstawowej, a wyjątkowych przypadkach i po ukończeniu 6 klas szkoły podstawowej.
Zapisy, oprócz dyrekcji liceum, przyjmuje do dnia 1 września br. także referat oświaty rolniczej przy starostwie powiatowym w Elblągu. Bliższych informacji udziela bezpośrednio dyrekcja szkoły".
Chłopi pow. elbląskiego spłacają podatek gruntowy i FOR
"Przebieg spłaty zaliczek na podatek gruntowy na rok 1950 w pow. elbląskim wykazuje duże uświadomienie mało i średniorolnych chłopów. Dotychczas uregulowano 87,8 proc. należności przypadającej na powiat elbląski z tytułu zaliczek na podatek gruntowy. Należności FOR wpłacono w wysokości 63,2 proc.
Najsłabiej przebiega regulowanie należności podatku gruntowego i FOR w gminie Milejewo, w której zamieszkuje dużo bogaczy wiejskich.
W skali wojewódzkiej powiat elbląski zajął pod względem spłaty należności podatku gruntowego i FOR piąte miejsce".
Plenarne posiedzenie MRN
"W dniu 27 bm. odbędzie się o godz. 13 plenarne posiedzenie Miejskiej Rady Narodowej poświęcone omówienie bieżących spraw gospodarki miejskiej".
Źródło: Głos Wybrzeża nr 145, 1950 r.
Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.