Humanistyka i ekonomia mają głos (70 lat akademickiego Elbląga, odc. 6)

10
08.12.2024
Humanistyka i ekonomia mają głos (70 lat akademickiego Elbląga, odc. 6)
Studium Nauczycielskie mieściło się w budynku obecnego IV LO (fot. archiwum portEl.pl)
W 2024 roku mija 70 lat od czasu, gdy w Elblągu uruchomiono studia. Początkowo działał tu punkt konsultacyjny Politechniki Gdańskiej, z upływem lat rozbudowano bazę akademicką, powstały uczelnie, które funkcjonują do dzisiaj. Z okazji jubileuszu przypominamy skomplikowaną historię starań o akademicki Elbląg, nad którą 20 lat temu pochylił się Henryk Miłosz w „Roczniku Elbląskim” i której dalszy ciąg, do czasów współczesnych, opiszą również dziennikarze portElu. Zachęcamy Czytelników do wspomnień. Dzisiaj szósta część cyklu.

Cytujemy obszerne fragmenty artykułu Henryka Miłosza, który ukazał się w Roczniku Elbląskim w 2006 roku.

 

Szkolnictwo wyższe humanistyczne, ekonomiczne

Rok 1963 – Rozpoczął działalność Punkt Konsultacyjny Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie, kształcąc kadrę ekonomiczną przedsiębiorstw i instytucji Elbląga oraz regionu elbląskiego. (nie wiemy, do kiedy istniał – red.)

 

Rok 1990 – Miała miejsce próba uruchomienia w Elblągu studiów humanistycznych. Prowadzone z Instytutem Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego zakończyły się niepowodzeniem. Kurator oświaty i wychowania dr Edward Murdzia podjął dalsze działania i na bazie istniejącego Studium Nauczycielskiego uruchomił działalność filii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, która niestety, po trzech miesiącach kształcenia zaocznego w Elblągu, została zamknięta, a studenci kontynuowali naukę dojeżdżając do Olsztyna.

 

Rok 1991 – Kurator oświaty uruchamia działalność dwóch kolegiów: Kolegium Nauczycielskie i Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. Nie były to szkoły wyższe, ale założenia programowo–organizacyjne uwzględniały możliwość równoległego kształcenia na ostatnim semestrze jako słuchacza kolegium i studenta Uniwersytetu Gdańskiego, a po obronie pracy dyplomowej - uzyskanie tytułu licencjata. Pierwszym dyrektorem Kolegium Nauczycielskiego został dr Edward Murdzia, a Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych mgr Aleksandra Arceusz

 

Rok 1992 – Biskup Elbląski dekretem powołuje z dniem 1 października Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej Pierwszym rektorem został ks. dr Stefan Ewertowski.

 

Rok 1996 – Rozpoczyna działalność Centrum Informacyjno-Dydaktyczne niepublicznej Bałtyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Koszalinie. W roku akademickim 1996/97 studiowało w nim około 250 studentów studiów zaocznych

 

Rok 1998 – Uniwersytet Gdański uruchamia w budynkach Zespołu Szkół Turystyczno-Hotelarskich w Elblągu, Punkt Konsultacyjny Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, realizując kształcenia w systemie studiów zaocznych na kierunku politologia. W roku akademickim 2005-06 nie przeprowadzono rekrutacji na pierwszy rok studiów i zaprzestano prowadzenia zajęć w Elblągu

 

Rok 1999 – W październiku 1999 r. inauguruje działalność Wydział Zamiejscowy Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego. Pierwszym pełnomocnikiem ds. dydaktycznych został dr Dariusz Waldziński. Uczelnia, jedna z pierwszych w Polsce szkół wyższych niepublicznych, powstała już w roku 1993 i poza Elblągiem prowadziła kształcenie w Warszawie, Łomży, Chełmie i Krakowie. Od 2002 nazwa uczelni uległa zmianie na Wyższą Szkołę im. Bogdana Jańskiego. Szkoła mieściła się w dawnym budynku Zakładowego Domu Kultury, przy ul. Stoczniowej, gdzie w 1954 r. Politechnika Gdańska prowadziła pierwsze zajęcia dydaktyczne, w części budynku Alstom Sp. z o.o. oraz wynajmuje sale dydaktyczne Zespołu Szkół Handlowych w Elblągu. Uczelnia w roku 2005/06 kształci około 900 studentów.

 

Rok 1999 – Powołana zostaje Elbląska Wyższa Szkoła Humanistyczna w Elblągu. Rektorem został prof. dr Zdzisław Dubiella, a kanclerzem mgr Henryk Fall. Elbląska uczelnia przejęła studentów i pracowników dotychczasowej filii BWSH w Koszalinie. Wykupione zostały tereny i obiekty po Wojskowych Zakładach Lotniczych przy ul. Lotniczej 2. Rok później oddany zostaje nowoczesny budynek dydaktyczny, który zdecydowanie poprawił dotychczasową bazę materialną tej uczelni, co znacząco poprawiło wizerunek uczelni w mieście.

 

Rok 2001 – Z dniem 22 października 2001 r., decyzją ministra edukacji narodowej i sportu, powstała Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna. Jej założycielem i rektorem jest prof. Zdzisław Dubiella, a kanclerzem mgr Henryk Fall. Samodzielna jednostka z siedzibą w Elblągu zaczęła budować nową jakość niepublicznej szkoły wyższej. Jej dynamiczny rozwój spowodował, że dziś (grudzień 2005 r.) studiuje w niej ponad 3,5 tys. studentów. Kształcenie prowadzone jest na pięciu kierunkach: pedagogika, administracja, zarządzanie i marketing, politologia i od 2005 r. pielęgniarstwo.

Prowadzi studia I i II stopnia, obecnie tylko na kierunku pedagogika. Podjęte starania zmierzają jednak do wprowadzenia studiów II stopnia także na pozostałych kierunkach. Studentami uczelni są głównie mieszkańcy Elbląga stanowiący 38,5% ogólnej liczby słuchaczy. Pozostali to studenci mieszkający w Malborku, Trójmieście, Tczewie, Braniewie, Kwidzynie i w wielu mniejszych miejscowościach regionu elbląskiego.

Uczelnia zatrudnia 21 profesorów zwyczajnych, 6 profesorów nadzwyczajnych, 17 doktorów habilitowanych, 55 doktorów i 97 magistrów. Taka jakość kadry jest w stanie zapewnić wysoki poziom kształcenia studentów i dobrze wróży dalszemu rozwojowi uczelni. Szkoła prowadzi również badania naukowe, uczestniczy aktywnie w życiu społecznym i kulturalnym Elbląga. Posiada własne wydawnictwo, a wydanie już trzech tomów Acta Elbingensia (czwarty tom ukaże się wiosną 2006 r.) oraz kilku książek, świadczą o trwałości zachodzących w uczelni pozytywnych zmian.Planowane, przez rektora działania na najbliższe lata zmierzają ku umocnieniu jej pozycji w strukturach szkolnictwa wyższego, dalszemu rozwojowi i poszerzeniu oferty edukacyjnej. (o dalszych latach rozwoju uczelni napiszemy w oddzielnym odcinku cyklu – red.)

 

H. Miłosz, Szkolnictwo wyższe w Elblągu w latach 1954 – 2005, Rocznik Elbląski, 2006

Tytuł od redakcji. Za tydzień kolejny odcinek historii akademickiego Elbląga

 

 

Odcinek 1 cyklu

Odcinek 2 cyklu

Odcinek 3 cyklu

Odcinek 4 cyklu

Odcinek 5 cyklu

 

Przypisy:

1. Informacja uzyskana w rozmowie ustnej z dr Edwardem Murdzią, kuratorem oświaty w Elblągu

2. Stefan Ewertowski , „Tradycje akademickie Elbląga – dawniej i dziś. EUH-E, Elbląg 2005 r. W referacie zawarty jest szczegółowy opis tworzenia Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu.

3. Janusz Hochleitner, referat na konferencji z okazji 50-lecia szkolnictwa wyższego w Elblągu „Tradycje akademickie Elbląga – dawniej a dziś”, EUH-E, Elbląg 2005.

4. EWSH w Elblągu prowadziła zajęcia dydaktyczne w budynku przy ul Robotniczej 197 oraz w kilku obiektach dydaktycznych i salach na terenie Elbląga.

5. Problemy finansowo-organizacyjne Elbląskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej i jej założyciela, tj. Bałtyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Koszalinie były przyczyną szeregu konfliktów z wykonawcami obiektu uczelni. Uczelnia została postawiona w stan likwidacji. Na jej bazie, przejmując jej studentów, powołana została Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczną.

6. Zdzisław Dubiella, referat na konferencji z okazji 50-leci szkolnictwa wyższego w Elblągu „Tradycje akademickie Elbląga – dawniej a dziś”, EUH-E, Elbląg 2005.

7. W opublikowanym referacie autor referatu zawarł wiele szczegółów o rozwoju, planach i życiu uczelni

 


Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Znowu usuwacie albo cenzurujecie komentarze, które nikogo nie obrażają, ale obnażają skalę i realia łajdactwa w tym mieście. Chyba "dziennikarzom" powinno zależeć na głoszeniu prawdy i uświadamianiu mieszkańców, co? Dodam tylko, że wszystko co usunęliście, ocenzurowaliście albo nie dopuściliście do publikacji, jestem w stanie udowodnić przed sądem i jak mnie naprawdę "uruchomicie" to zacznę jechać po nazwiskach konkretnych elbląskich degeneratów na kierowniczych stanowiskach we wszystkich publicznych instytucjach, o jakich mam wystarczającą wiedzę. Wciąż możecie dopuścić do publikacji wszystko, co napisałem pod tym atykułem. Czekam niecierpliwie!
Elbląski książę (2024.12.08)
Jak ktoś chce pracować w Żabce, polecam :)
(2024.12.08)

info

6  
  1
@Elbląski książę - Bardzo dobrze zrobiłeś pisząc o tych osobach w cudzysłowie. No taka ich rola, umieścić koment ili niet. Jerzy U. z dumą kiwa głową w geście aprobaty.
(2024.12.08)
Punkt Konsulacyjny WSE w Sopocie w Elblągu funkcjonował do 1970 roku. W 1966 lub 1968 roku uruchomiono tam też kierunek administracji i zarządzania gospodarką. Z uwagi na utworzenie w maju 1970 roku Uniwersytetu Gdańskiego, w skład którego weszła sopocka uczelnia zakończono funkcjonowanie punktu konsultacyjnego, a słuchaczom umożliwiono zakończenie nauki na studiach wieczorowych lub zaocznych w UG. Uniwersytet nie posiadał możliwości kontynuacji istnienia punktu z uwagi na problemy z organizacją swojej naukowej działalności.
Z rodzinnego albumu (2024.12.08)

info

3  
  0
@Elbląski książę - Błaznować może każdy.
(2024.12.08)
Więcej odwagi życzę elbląskim Władzom. Przestańcie w końcu oddawać wszystkiego co elbląskie olsztynowi, a włączcie w granice Elblaga Gronowo Górne, Kazimierzowo i pare innych miejscowości, oraz na bazie Akademii Nauk Stosowanych i Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych stwórzcie Uniwersytet Elblaski. Kiedy, jak nie teraz. ?
(2024.12.08)

info

3  
  3
Czy ktoś z portel. pl mógłby zająć się się "pacyfikacją" kierunków neofilologiczych w PWSZ Elbląg, potem ANS? Dokumentacja tego "kroku" władz uczelni istnieje... Księgozbiór, kadra, zainteresowanie "interesariuszy zewnętrznych" i taka decyzja? Do dzisiaj twór "filologia angielska nauczycielska" działa bez akredytacji PKP, opinia została wydana już jakiś czas temu, ale ANS tego nie upublicznia! Naczelny nic nie zrobi, bo tam pracuje, i tyle o NIEZALEŻNOŚCI mediów!
PoCoMiTo? (2024.12.08)

info

1  
  0
@Elbląski książę - Media zawsze służą władzy w każdym kraju w tym też.
(2024.12.08)
Szkoda, że w PRL nie udało się utworzyć wyższej szkoły w Elblągu. W Słupsku i Olsztynie były WSP, które dziś są uniwersytetami!
(2024.12.09)

info

1  
  0
@Elbląski książę - Cenzurują okropnie. Pamiętam jak za PiS brali udział w lewackich chucpach na pochodach KOD krzyczeli że im wolność i demokrację ukradł PiS. Później brali udział w pochodach z błyskawicami jeden reaktor nawet stworzył artykuł, ,strach się ruchać, ,ciekawe czy teraz jak od roku rządzą ci z PO to już przestał się bać? Wreszcie hucpa o nazwie wolne media także nakręcana przez PO i miłośników tej partii. A teraz cenzura gorsza niż za władzy ludowej.
Czekamy na normalność (2024.12.10)