Hefajstos i Afrodyta z Malborskiej 13 (Co można wyczytać z fasad elbląskich budynków, odc. 2)

41
09.12.2023
Hefajstos i Afrodyta z Malborskiej 13 (Co można wyczytać z fasad elbląskich budynków, odc. 2)
Pięknie i zagadkowo zdobiona w swojej środkowej części fasada kamienicy przy ul. Malborskiej 13. Zdjęcie autorstwa Karola Wyszyńskiego.
Są w Elblągu przedwojenne gmachy, których fasady ozdobione są dekoracjami z przekazem alegorycznym. Można z nich próbować odczytywać symboliczne treści. Niedawno Daniel Lewandowski i Karol Wyszyński przedstawili swoją interpretację dekoracji naściennych z fasady elbląskiego Sądu Okręgowego. W niniejszym artykule podjęli się rozszyfrować symbolikę płaskorzeźb z fasady kamienicy przy ul. Malborskiej 13. Nie wiemy nic bliższego o jej właścicielach i mieszkańcach. Zdobiąca jednak ten budynek dekoracja zdaje się wiele o nich mówić…

Mieszczańska, eklektyczna w stylu, kamienica przy ul. Malborskiej 13 pochodzi z przełomu XIX i XX w. Pierwotnie była dwupiętrowa, o czym świadczy wydatny gzyms nad oknami drugiego piętra. Po wojnie nadbudowano trzecie piętro, które niestety mocno kontrastuje z fasadą pierwszej i drugiej kondygnacji. Ta zaś jest pokryta żółtą cegłą licową oraz – co najbardziej nas interesuje - świetnie zachowaną, bogatą ornamentyką płaskorzeźbioną.

Parterowa część tej fasady jest niestety mocno zeszpecona, a dodatkowo okaleczona zakratowaną witryną. Nie koncentrujmy się jednak na tych częściach, które najwyraźniej nie wyszły najlepiej mistrzom budowlanym. Wczytajmy się za to w rzeźbienia naścienne i postarajmy się odgadnąć ich symbolikę. Poniższe ilustracje są swobodną interpretacją tych dekoracji. Autorzy zapraszają do przedstawiania swoich alternatywnych wykładni, wysyłając podobne w formie ilustracje na adres redakcja@portel.pl. Poczucie humoru – mile widziane. Alternatywna opowieść, którą autorzy uznają za najciekawszą – oprócz tego, że zostanie opublikowana - to otrzyma jeszcze nagrodę w postaci karty podarunkowej.

 

Wszystkie zdjęcia autorstwa Karola Wyszyńskiego. Opracowanie ilustracji Daniel Lewandowski.

Ciąg dalszy nastąpi.


Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Ten dom wygląda jakby był posklejany z trzech części. Hefajstos to rzeczywiście jakiś gamoń, a Afrodyta - cwana laska.
(2023.12.09)
Gdyby ciężko pracujący na życie Hefajstos żył w dzisiejszych czasach to nie zagłosowałby na PiS.
(2023.12.09)
Temat stary jak świat, właśnie... Cieżko pracujący, zapobiegliwy mąż i żona bez zajęcia, dzięki jego "krwawicy" opływająca we wszystko. Efekt!? Kanarki lęgną się jej we łbie i zrobiła, to co zrobiła.
No tak (2023.12.09)
Czy zaiste, wobec tak ciekawego zagadnienia, jest to jedyne skojarzenie, które przyszło ci do łba? O mamuniu! Już nie ma nadziei dla tego narodu!
(2023.12.09)
Dla pisowskiego narodu oczywiście.
(2023.12.09)
Będziesz zaraz miał cudowne rządy PO. Bezrobocie, wyjazdy za granicę, opłaty przewyzszajace dochody. Pieniędzy nie ma i nie będzie. Gratuluję
N. (2023.12.09)
@N. - A za PiSu były??? Bieda z nędzą aż piszczy.
(2023.12.09)
@N. - Ubóstwo jest dziś dwa razy wieksze niż za Tuska osiem lat temu. Zobacz dane GUSu.
(2023.12.09)
Ej komentujący może jednak coś ciekawego o tym budynku. Szczególnie w kwestii bliższych danych o jego przeszłości. Myślę, że takie informacje byłyby cenniejsze niż te niezupełnie związane z artykułem.
Wulkaniusz (2023.12.09)

info

8  
  1
Człowieku zrozum, że to wynika z niechęci ludzi do pracy a pracy jest w bród. Za Tuska nie było pracy, po prostu nie było. A jak była to za grosze i najlepiej na czarno. Więc różnica jest zasadnicza. I co? Zaprzeczysz? Może tu powiesz ze wszystkim było dobrze? Wolne żarty. Całe rodziny wyjeżdżaly, matki, ojcowie, młodzi i starsi bez znieczulenia.
N. (2023.12.09)