Elbląg szczycił się nadmiarem szkół (Głos z przeszłości, odc. 125)

4
07.01.2024
Elbląg szczycił się nadmiarem szkół (Głos z przeszłości, odc. 125)
Głos Wybrzeża nr 176, 1950 r.
- W Elblągu coraz bardziej odczuwa się brak lokali szkolnych – o tym pisała prasa w 1950 r.

Jak rozwijało się miasto (albo: jak chciano, by się rozwijało) ponad siedem dekad temu? M. in. o tym w kolejnym odcinku Głosu z przeszłości. Zapraszamy na podróż w czasie.

 

Cztery ogródki jordanowskie przewiduje plan sześcioletni

"Dotychczas Elbląg nie ma ani jednego ogródka jordanowskiego, a dzieci korzystają tylko z urządzeń w ogródku przy świetlicy i z miejsca zabaw, urządzonego ostatnio przez wydział plantacji w parku obok alei gen. Świerczewskiego.

W planie sześcioletnim przewidziane jest utworzenie w Elblągu czterech ośrodków jordanowskich. Wydział Oświaty i Kultury dysponuje odpowiednią kwotą na utworzenie ogródka jordanowskiego przy alei Gen. Świerczewskiego. Istnieją jednak trudności w wykorzystaniu kredytu, gdyż użytkowanie ogródka w tym miejscu jest sprzeczne z planami rozbudowy miasta. Prezydium MRN zainteresowało się już tą sprawą.

Wydział plantacji miejskich w swym planie inwestycyjnym na okres sześciolecia, uwzględnił organizację ogródków jordanowskich w parkach: Kajki, Traugutta i w parku przy elektrowni".

 

Blaszanka czeka na odpowiedni lokal

"W związku z projektowaną rozbudową, Warmińskiej Fabryce Wyrobów Metalowych, zwanej popularnie Blaszanką, przyznano jeszcze w ub. roku nowy teren. Opracowanie dokumentacji technicznej zostało zlecone Biuru Projektowania Przemysłu Metalowego w Gliwicach i zdawało się, sprawa nowego pomieszczenia dla fabryki jest już załatwiona.

Tymczasem minął rok, a robotnicy Blaszanki pracują nadal w bardzo złych warunkach. Inżynierowie z Biura Projektowania w Gliwicach widocznie zapomnieli o swoich obowiązkach. Centralny Zarząd Przemysłu Metalowego w Bytomiu powinien zająć się tą sprawą".

 

Błędy w akcji początkowego nauczania

"Obok osiągnięć w akcji początkowego nauczania na terenie Elbląga notuje się również duże braki. Miejska komisja do walki z analfabetyzmem oraz niektóre organizacje społeczne mało interesują się tą ważną sprawą. Wprawdzie zorganizowano 18 kursów, na które uczęszcza 250 osób, położono duży nacisk na organizację kursów przy zakładach pracy i przeprowadzono w związku z tym odpowiednie narady, jednakże wszystkich niedociągnięć nie usunięto. Na przykład przy PZGS na kurs początkowego nauczania uczęszcza tylko 9 osób. Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja w Centralnej Szkole Administracji Rolniczej, gdzie mimo dostarczenia wszystkich pomocy naukowych nie rozpoczęto jeszcze w ogóle nauczania. Komisja miejska do walki z analfabetyzmem i poszczególne zakłady pracy, powinny energiczniej zabrać się do pracy i zlikwidować zaległości. W akcji tej powinny okazać pomoc organizacje społeczne, jak np. Liga Kobiet, która dotychczas nie przejawiła w tym kierunku większej inicjatywy".

 

Zrewidować plan rozbudowy szkół podstawowych w Elblągu

"W Elblągu coraz bardziej odczuwa się brak lokali szkolnych. Do przeszłości należy bowiem już ten okres, w którym Elbląg szczycił się nadmiarem szkół. Władze miejskie stoją w tej dziedzinie wobec poważnych trudności. Dziewięć czynnych szkół podstawowych jest poważnie przeciążonych. W przyszłym roku konieczne będzie otwarcie dalszych trzech szkół. Z braku nowych budynków zostaną one umieszczone w czynnych już lokalach jako szkoły popołudniowe. Ponadto przy ul. Huzarskiej zostanie zorganizowana szkoła specjalna dla dzieci upośledzonych w rozwoju umysłowym. W okresie planu sześcioletniego zostaną wzniesione nowe budynki szkolne: przy ul. 22 Lipca, róg Beniowskiego, przy ul. Grottgera i w rejonie lotniska. Ponadto zwiększona zostanie ilość szkół ogólnokształcących".

 

Dla kogo jest bufet na m/s Dzierżyński?

"Jeden z większych statków pasażerskich żeglugi przybrzeżnej m/s Dzierżyński, kursujący na linii Elbląg - Krynica Morska, cieszy się dużym powodzeniem wycieczkowiczów. Kapitan statku tow. Jabłoński oraz załoga, otaczają pasażerów troskliwą opieką. Nie można tego powiedzieć o obsłudze bufetu, prowadzonego przez prywatnego dzierżawcę. Pasażerowie nie mogą dostać w bufecie ani piwa, ani lemoniady. Właściciel bufetu sprzedaje tylko wino i to po cenie wyższej od normalnej o 100 proc.

Dobrze byłoby, aby bufet na m/s Dzierżyński objęła spółdzielnia, która by pomyślała o rzeczywistych potrzebach wycieczkowiczów i ich możliwościach finansowych".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 176, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

W latach1950 -1968 w Elblągu wybudowano 8 szkół podstawowych, a pierwszą budowę rozpoczęto jeszcze w 1949 roku. Trzeba pamiętać, że w tej liczbie były trzy szkoły zbudowane w ramach programu "Tysiąc szkół na Tysiąclecie" uchwalonego we wrześniu 1958 roku przez władze PRL. W ramach tej akcji, zakończonej ostatecznie w 1972 roku, zbudowano w Polsce 1417 szkół, w większości podstawowych. Elbląskie "Tysiąclatki" to 3 szkoły podstawowe istniejące przy ulicach Uroczej (pierwsza w Elblągu), Słonecznej oraz Wyżynnej, która po 1989 roku została przekształcona w inną placówkę oświatową.
Sept. (2024.01.07)
@Sept. - Jeszcze była 25 na Kopernika
Kogga (2024.01.07)
Szkoła na Kopernika nie byla "tysiąclatką". Po zlikwidowaniu tej na Wyżynnej jako szkoly podstawowej nr 24 im Juliana Tuwima w 1977 roku, szkoła na Kopernika przejęła od niej obowiązki kształcenia. Prawdopodobnie stąd powstała opinia, że była ona czwartą szkołą Tysiąclecia w Elblągu. Na Wyżynnej od 1977 do 1989 roku funkcjonował Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1.Do dzisiaj istnieje tam tablica informująca, że w latach 1966 -1977 była to "Tysiąclatka".
Sept. (2024.01.07)

info

2  
  0
@Sept. - pierwszą nowo zbudowaną po II WŚ szkołą podstawową w Elblągu była powstała w 1954 roku obecna SP nr 6 przy al. J.Piłsudskiego 4,która początkowo nosiła nr 12.Do 1968 roku w Elblągu zbudowano łącznie 13 nowych budynków szkół podstawowych; SP nr 13 (obecnie nieistniejąca) przy ul. A.Grottgera 71 - w 1955 roku (od 1966 roku Technikum Budowlane, SP nr 14 przy ul. R.Mielczarskiego 45 - w 1957 roku, obecna SP nr 21 przy ul. Z.Godlewskiego 1 - w 1957 roku, SP nr 15 przy ul. Modlińskiej 39 - w 1958 roku, obecna SP nr 1 przy ul. I.Daszyńskiego 1 - w 1959 roku, SP nr 16 przy ul. Sadowej 2 - w 1959 roku, SP nr 18 przy ul. Węgrowskiej 1 - w 1961 roku, SP nr 19 (tysiąclatka) przy ul. Uroczej 4 - w 1962 roku, SP nr 20 (obecnie nieistniejąca) przy ul. Rawskiej 3 - w 1962 roku, SP nr 24 (tysiąclatka) przy ul. Wyżynnej 3 w 1965 roku (obecnie od 1989 roku SP nr 25), SP nr 23 (tysiąclatka) przy ul. Słonecznej 14 - w 1966 roku, SP nr 25 przy ul. M.Kopernika 27 - w 1968 roku (w 1989 roku przeniesiona na Wyżynną 3.
(2024.01.07)

info

4  
  0