Kolejny odcinek Głosu z przeszłości będzie dość spójny tematycznie. Będzie dominowała oświata i kultura. Nie przedłużamy i zapraszamy na podróż w czasie.
"Sprawa Anny Kosterskiej" na scenie elbląskiej
"Państwowy Teatr im. Jaracza wystawił na scenie elbląskiej sztukę Wł. Lubeckiego pt. "Sprawa Anny Kosterskiej". Sztuka ta ukazuje pracę robotnika fabrycznego i jego walkę z sabotażystami. Akcja sztuki rozgrywa się w jednej z fabryk włókienniczych. Autor, obok robotników o słabym charakterze, którzy na skutek małego uświadomienia ulegają wpływom wrogów ustroju demokratycznego, ukazuje robotników uświadomionych klasowo, którzy potrafią zdemaskować wrogą działalność sabotażystów i szpiegów.
12-osobowa obsada Sprawy Anny Kosterskiej odznacza się wyrównanym poziomem gry.
Sztuka spotkała się z przychylną oceną robotników elbląskich, którzy na swym odcinku prowadzą walkę z różnego rodzaju próbami sabotażu i wrogiej działalności. Na konferencji przedstawicieli teatru, organizacji partyjnych i rad zakładowych, postanowiono spopularyzować sztukę wśród robotników".
Świetlica dworcowa dla młodzieży szkolnej
"Z inicjatywy Inspektoratu Szkolnego w Elblągu i przy pomocy Okręgowej Dyrekcji Kolei Państwowych w Gdańsku na dworcu kolejowym w Elblągu uruchomiono świetlicę dla podróżującej młodzieży szkolnej. Z świetlicy korzysta już ok. 100 uczniów, dojeżdżających do szkół w Elblągu z powiatów: malborskiego, braniewskiego i elbląskiego. Przy świetlicy czynna jest biblioteka, posiadająca odpowiednią lekturę i zaopatrzona w czasopisma młodzieżowe. Młodzież korzystająca ze świetlicy otrzymuje dwa razy dziennie posiłek, a w przyszłości ma również korzystać i z obiadów".
Wystawa dorobku szkół zawodowych
"W ramach Tygodnia Oświaty, Książki i Prasy w dniu 4 bm. otwarto w Elblągu, w auli Państwowego Liceum Technicznego przy ul. Długiej, wystawę dorobku szkół zawodowych".
Wystawa książki
"W Bibliotece Miejskiej otwarta została wystawa książki pod hasłem: "Dobra książka – narzędziem w walce o pokój". Artystycznie urządzona wystawa pokazuje dorobek wydawniczy i rozwój czytelnictwa w Polsce, ZSRR i krajach demokracji ludowej".
Akademia na zakończenie tygodnia oświaty
"Imprezy Tygodnia Oświaty zostaną zakończone w Elblągu uroczystą akademią w sali Miejskiej Rady Narodowej. Część artystyczną akademii, która odbędzie się 7 bm., o godzinie 16, wykonują artyści państwowego teatru im. Jaracza przy udziale orkiestry symfonicznej Miejskiego Domu Kultury".
Źródło: Głos Wybrzeża nr 124, 1950 r.
Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.