Dawno temu w Elblągu… poszukiwano chętnych do kawalerii

15
02.03.2024
Dawno temu w Elblągu… poszukiwano chętnych do kawalerii
Ulica Giermków przed 1945 r.
Młodzi ludzie, którzy chcieliby dobrowolnie służyć w kawalerii i posługują się językiem polskim, zostaną wcieleni do Pierwszego Brandenburskiego Pułku Dragonów nr 2 w Schwedt. Do podania należy dołączyć formularz meldunkowy dotyczący dobrowolnego przyłączenia się - o tym pisała elbląska prasa w marcu 1901 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Roszady w szkolnictwie

Na miejsce nauczycielki panny Kieselbach z Piątej Szkoły dla Chłopców, która od 1 kwietnia przechodzi na emeryturę, magistrat chciał zatrudnić pannę Treuge. Ponieważ jednak ta zrezygnowała z tego państwowego stanowiska, albowiem w kwietniu udaje się do Berlina, by przygotować się do egzaminu na nauczyciela wyższego szczebla, koniecznym jest wybór nowej nauczycielki. Na propozycję miejskiej deputacji szkolnej na to stanowisko wybrano pannę Harder, która obecnie pracuje na zastępstwo w Czwartej Szkole dla Chłopców. Z kolei nauczyciel Kressler, który miał od 1 kwietnia przejąć stanowisko w Czwartej Szkole dla Chłopców, został na swoje szczególne życzenie przeniesiony do Piątej Szkoły dla Dziewcząt. Na jego miejsce zatrudniony zostanie nauczyciel Hein (AZ, piątek, 01.03.1901 r.).

 

Coroczna impreza w Związku Młodych Kobiet

Związek Młodych Kobiet organizuje w niedzielę, 3 marca o godz. 18 w ewangelickim Domu Związkowym przy ulicy Słonecznej 6 (niem. Sonnenstraße) swoje coroczne święto. Uroczystą przemowę wygłosi wtedy wielebny Nieman-Ohra. W bogatym programie nie zabraknie przemów, śpiewu chóru oraz deklamacji (AZ, piątek, 01.03.1901 r.).

 

Wzrasta liczba osób umysłowo chorych

6 marca dla związku promującego zdrowy styl życia w Resursie Mieszczańskiej wykład wygłosi znany pisarz zajmujący się medycyną naturalną Siegert z Berlina. Wykład będzie nosił tytuł: „Nerwowość, zaburzenia mózgu i nerwów – ich przyczyny, zapobieganie i leczenie metodami naturalnymi”. Związek wybrał właśnie ten temat, ponieważ nerwowość w naszych czasach a szczególnie w naszym otoczeniu stała się chorobą, która z roku na roku staje się coraz bardziej powszechna i nie to tylko wśród dorosłych ale także i dzieci. Skutkiem takiej nerwowości są różnego rodzaju zaburzenia mózgu, takie jak choroba umysłowa i psychoza. I właśnie w naszym mieście od roku 1890 wzrosła liczba osób, które musiały zostać umieszczone w zakładzie dla umysłowo chorych. W tymże zakładzie z miasta Elbląga umieszczono: w roku 1890 9 osób, w 1891 również 9 osób, w 1892 16, w 1893 15, w 1894 14, w 1895 16, w 1896 13, 1897 21, w 1898 9, w 1899 37, 1900 20 osób i w 1901 na razie 5 osób, łącznie więc 184 osoby (AZ, sobota, 02.03.1901 r.).

 

Książę i księżna Hesji na naszym dworcu

Wielki książę i wielka księżna Hesji przebywając w podróży z Petersburga do Berlina lub Darmstadt zatrzymali się wczoraj pociągiem na naszym dworcu. Pociąg udał się w dalszą trasę o godz. 22.03. Dla podróżnych dostawiono specjalny wagon sypialny (AZ, 03.03.1901 r.).

 

Nowy oddział w Pierwszej Szkole dla Chłopców

Z powodu przepełnienia klas w Pierwszej Szkole dla Chłopców magistrat podjął decyzję o utworzeniu siódmego oddziału. Najprawdopodobniej oddział piąty zostanie podzielony na dwie klasy równoległe. Miasto nie podjęło jeszcze decyzji, czy chłopców nauczać nauczyciel czy może nauczycielka (AZ, niedziela, 03.03.1901 r.).

 

Szalał we własnym domu nocą i wyrwał sąsiadów ze snu

Ubiegłej nocy aresztowano mistrza krawieckiego Carla G. z ulicy Kumieli (niem. Gr. Hommelstraße), ponieważ ten w napadzie złości wybił okna w swoim domu, porozbijał także meble i inne sprzęty domowe i przy tym tak głośno krzyczał, że wyrwał sąsiadów ze snu (AZ, wtorek, 05.03.1901 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
... - z ulicy Kumieli (niem. Gr. Hommelstraße) -... A więc z dawnej "Große Hommelstraße", czyli z ulicy Dużej Kumieli (dzisiaj ulica ta nie jest oznaczona). Przed rokiem 1945 była także "Kleine Hommelstraße" - ulica Małej Kumieli (dzisiaj nie oznaczona) i "Große Hommelstallstraße" - ulica Dużej Kumieli Stajennej, także dzisiaj nie oznaczona.
erg. (2024.03.02)
@erg. - Spróbuj raz chociaż co czytasz - skomentować a nie tylko fotograficzny zapis dawna ulica ta I ta to dzisiejsza ta, albo odwrotnie- dobrze, że zajmujesz się fotografią dawnych czasów, ale czmuś to musi służyć, bo przeciež łatwo dostrzec z tych fotografii że nawoływanie młodych mówiących po polsku do zciągnięcia sie do Pierwszegp Brandenburskiego Pułku Dragonow nr 2,jest niczym innym jak współczesne nawoływanie do wstąpienia do kolejnego Unijnego Pułku, nr 3,ale już ze znanyn wypróbowanym sojusznikiem, którego młodośč juž dawno mineła, ale rude włosy dalej nie pozwalają zapomnieć nam kto dokonywał największej zbrodni na naszm narodzie
Baz kagańca (2024.03.02)
Przyzwyczajacie nas czerwoni towarzysze do powrotu, ,rasy panów “ na ich dawne tereny ?
Zmartwiony czytelnik Polak (2024.03.02)

info

5  
  12
Niby to historyczne wiadomości z początku XX wieku, o wydarzeniach jeszcze wtedy w Elbingu... Ale ich tytuły non stop na czasie...
(2024.03.02)

info

2  
  0
Pierwszy w Europie szpital psychiatryczny powatal właśnie w Elblągu. Mieścił się przy kościele św. Jerzego.
(2024.03.02)

info

1  
  1
Gdzie jest Teofil... ?
(2024.03.02)
zapytaj polexita
(2024.03.02)
Pierwszy Brandenburski Pułk Dragonów nr 2 to elitarna jednostka kawalerii wywodząca swe korzenie od regimentu dragonów utworzonego w 1689 roku. W 1815 roku otrzymał on miano "Orłów ze Schwedt. Jednostka walczyła w wojnie siedmioletniej, francusko- pruskiej, a w I wojnie w ramach 5 Dywizji Cesarstwa w bitwach nad Marną i Somą. Od 1916 roku Pułk ten walczył na froncie włoskim wspomagając wojska CiK Austro - Węgier. Swoje istnienie zakończył w 1919 roku. Schwedt nad Odrą leżące ok 50 km od Szczecina po II wojnie należało do NRD i liczyło ok 60 tysięcy mieszkańców. Obecnie zamieszkuje tam ok 30 tysięcy osób, gdyż większość mieszkańców po Zjednoczeniu przeprowadziła się w głąb Niemiec. W czasie przynależności Schwedt nad Odrą do NRD istniało tam jedyne wojskowe więzienie w tym państwie.
Dragoner jr (2024.03.02)
Szpital przy kościele Św. Jerzego nie był szpitalem psychiatrycznym w pełnym znaczeniu tego słowa. Przebywali w nim tego rodzaju chorzy w izolacji, ale nie leczono ich. Kierowano tam psychiczne osoby, ponieważ szpital ten zajmował się leczeniem chorych na trąd. Praktycznie do XIX wieku chorzy psychicznie byli traktowani jak osoby zagrażające bezpieczeństwu. Stąd metody ich leczenia nie miały żadnego związku z terapią medyczną. Dopiero francuski lekarz Philippe Pinel w 1792 roku stworzył naukowe podstawy leczenia psychiatrycznego. Za pierwszy właściwy szpital psychiatryczny na świecie uważa się założony w 1816 roku w jednej z londynskich dzielnic, który funkcjonuje nadal o nazwie Szpital w Bethlem lub Bedlam. Ta druga nazwa obowiązuje aktualnie. Natomiast w Polsce najstarszy szpital psychiatryczny powstał w 1822 roku w Świeciu (istniejący do chwili obecnej). W 1891 roku w Tworkach koło Warszawy utworzono najnowocześniejszy wówczas i w pełni zelektryfikowany szpital pod nazwą Warszawska Lecznica dla Obłąkanych.
Defakt (2024.03.02)

info

4  
  1
@Dragoner jr - A dlaczego obowiązywała znajomość języka polskiego?
(2024.03.02)