Dawno temu w Elblągu…  odbywały się wieczorki rozrywki publicznej

12
19.10.2024
Dawno temu w Elblągu…  odbywały się wieczorki rozrywki publicznej
Resursa mieszczańska (dzisiejsza ul. Krótka). Zdjęcie pochodzi ze strony muzycznyelblag.pl
Również i w tegorocznym sezonie zimowym odbędą się przyjmowane wciąż z wielkim uznaniem wieczorki rozrywki publicznej. Komitet zajmujący się przygotowywaniem tychże nie zmienił nic w programie, który do tej pory doskonale się sprawdzał – pisała elbląska prasa w październiku 1901 roku.

W programie znajdą się więc nadal naprzemiennie prezentacje o poważnych i rozrywkowych treściach, deklamacje, muzyka wokalna i instrumentalna. Następny taki wieczorek zaplanowano 20 października w Resursie Mieszczańskiej. Więcej informacji na temat sprzedaży biletów znajdą państwo w części ogłoszeniowej gazety w piątkowym wydaniu. Nie planuje się przedsprzedaży (AZ, wtorek, 15.10.1901 r.).


   Impreza charytatywna na rzecz ubogich

13 października wieczorem o godz. 19 w Resursie Mieszczańskiej odbędzie się impreza charytatywna na rzecz ubogich. W programie wydarzenia znajdą się: prolog oraz pokaz żywych obrazów i komedii. Bilety można nabyć w księgarni Meissnerów (AZ, piątek, 11.10.1901 r.).


   Wykład dla czynnych zawodowo kobiet

W najbliższą niedzielę, po południu o godz. 15 w tutejszym Domu Rzemiosła odbędzie się zebranie kobiet, podczas którego pani Borchert z Królewca (niem. Königsberg) poprowadzi wykład, który to szczególnie mocno zainteresuje czynne zawodowo kobiety w Elblągu (AZ, sobota, 12.10.1901 r.).


   Aresztowano służącą za kradzież

Wczoraj aresztowano niewierną służącą, Marię Szostakowski, która pełniła służbę u mistrza rzeźnickiego S. przy ulicy Mostowej (niem. Brückstraße). Od dłuższego bowiem czasu okradała ona swoich chlebodawców. Znaleziono bowiem u niej wiele skradzionych przedmiotów (AZ, sobota, 12.10.1901 r.).


   Aresztowano młodego chłopca

Dziś przed południem aresztowano jedenastoletniego ucznia, zaniedbanego chłopca, ponieważ kilka dni temu uciekł on z walizką wręczoną mu na dworcu kolejowym (czwartek, 17.10.1901 r.).


   W uznaniu za 40 lat pracy

Emilii Moskau z Jegłownika (niem. Fichthorst) przyznano złotą broszkę uznając jej wierną służbę i sumienność, z jaką przez 40 lat przepracowała w zawodzie okręgowej położnej (AZ, wtorek, 15.10.1901 r.).


   Ojczyźniany Związek Kobiet organizuje bazar

10 listopada Ojczyźniany Związek Kobiet organizuje bazar, na co już dziś zwracamy Państwa uwagę. Od dwóch lat związek nie udzielał się publicznie, obecnie jednak potrzebuje pilnie nowych funduszy. Miejmy nadzieję, że dzięki zaplanowanemu wydarzeniu, potrzeby związku zostaną zaspokojone (AZ, piątek, 18.10.1901 r.).


   Stowarzyszenie wojenne i sił zbrojnych świętują

Rozpoczęto przyozdabianie flagami tutejszej siedziby stowarzyszenia wojennego i sił zbrojnych. 27 października w swojej siedzibie związek będzie świętował coroczną uroczystość powstania związku. Najwyższe władze przekazały związkowi przez nadburmistrza Elditta informację, że to w jego gestii leży przyozdabianie siedziby związku flagami.

Program wydarzenia będzie następujący: w sobotę wieczorem, 26 października odbędzie się zebranie w lokalu związkowym celem uhonorowania członków, którzy od 25 lat należą do związku. W niedzielę, 27 października zaplanowano uroczyste nabożeństwa, złożenie wieńca pod pomnikiem upamiętniającym działania wojenne, pochód ulicami miasta, po południu przekazanie przez nadburmistrza Elditta wstęg flagowych, uroczysta przemowa, koncert i wieczorem tańce (AZ, piątek, 18.10.1901 r.).


   Skradziono rower

Przed kilkoma dniami z domu przy ulicy Rzeźnickiej 2 (niem. Fleischerstraße) Erichowi G. skradziono rower. Niestety nie udało się schwytać złodzieja (AZ, niedziela, 20.10.1901 r.).


   Pociąg śmiertelnie potrącił krowę

Dziś rano pociąg, wyjeżdżający z Elbląga do Ostródy planowo o godz. 6.19, między Raczkami Elbląskimi (niem. Unterkrebswalde) a miejscowością Jasionno (niem. Eichenhorst) potrącił śmiertelnie krowę właściciela ziemskiego z tamtych okolic. Po krótkim postoju pociąg ruszył z miejsca zdarzenia bez większych szkód w dalszą drogę i przybył z dziesięciominutowym opóźnieniem do miejscowości Stare Dolno (niem. Alt Dollstädt) (AZ, niedziela, 20.10.1901 r.).

 

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Szokujący wzrost ubóstwa o 44 proc. „Poprzedni rząd zawiódł, jeśli chodzi o walkę z ubóstwem w 2023 roku” Według danych GUS ubóstwo skrajne wzrosło w Polsce o 44 proc. w 2023 roku.
Niedawno temu w pislandii (2024.10.19)
Ojczyźniany Związek Kobiet powstały w Niemczech w 1872 roku obok szlachetnych działań jak opieka nad rannymi żołnierzami i wspomaganie ich w czasie działań wojennych posiadał teżI mniej zaszczytne zadania. Mianowicie na ziemiach Prus miał obowiązek germanizacji sierot pochodzenia polskiego przebywających w domach dziecka co oczywiście sumiennie realizowano.
BND jen (2024.10.19)
a moim zdaniem w Elbingu i tak do skutku
(2024.10.19)

info

6  
  6
@BND jen - Czy germanizacja jest gorsza niż watykanizacja? Czy w ogóle jest jakaś różnica. Jedni i drudzy lubili palić ludzi
Gott mit uns (2024.10.19)
Na dole jest adnotacja i stopka że w Elbingu i na podstawie informacji z Elbinga ale w tytule jest w Elblagu i nikt nie wie dlaczego. To nie był dawno temu Elblag.
(2024.10.19)
@BDN - "obowiązek germanizacji sierot pochodzenia polskiego przebywających w domach dziecka co oczywiście sumiennie realizowano" - ale z jakim rezultatem ? Patrz przypadek Marii Szostakowski okradającej chlebodawcę.
Czat Dzipi IV (2024.10.19)
@Czat Dzipi IV - Twierdzisz tedy, że madame Szostakowski winna dostać. madal ?
Ksiądz Kaszanka (2024.10.19)
Oczywiście, że nazwa Elbląg funkcjonowała w polskim języku przed wojną jako egzonim (jeśli nie znasz pojęcia, to wygooglaj). Nie jest błędem pisanie o Elblągu w kontekście przedwojennym - błędem za to byłoby napisanie np. o Pieniężnie - taka nazwa się przed 1945 rokiem nikomu nie śniła, to był Melzak.
(2024.10.19)
"pokaz żywych obrazów i komedii" - po prostu prezentacji filmowa.
erg. (2024.10.19)

info

0  
  0
W Elbingu uczyli Polaków i oni mówili w języku polskim?
(2024.10.19)