Dawno temu w Elblągu... znaleziono ciało w rzece

15
14.01.2023
Dawno temu w Elblągu... znaleziono ciało w rzece
Most Wysoki na Rzece Elbląg
Wczoraj przed południem w okolicy Schiffsholmu w rzece Elbląg znaleziono ciało mężczyzny. Ciało przetransportowano do szpitala, gdzie zostało zidentyfikowane jako ciało zaginionego 12 grudnia ubiegłego roku robotnika Gotfryda Strömera z ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße). Strömer był żonaty i pozostawił piątkę dzieci - o tym pisała elbląska prasa w styczniu 1900 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Złoty Lew siedzibą Katolickiego Domu Związkowego

Poświęcenie “Złotego Lwa” jako siedziby katolickiego Domu Związkowego odbędzie się w niedzielę, 14 stycznia. Po uroczystej sumie w kościele św. Mikołaja odbędzie się poświęcenie domu, a tego samego dnia wieczorem o godz. 19 w górnych pomieszczeniach “Złotego Lwa” świeckie przyjęcie. Zaproszone na nie zostały katolickie stowarzyszenia męskie z sąsiednich miast. Za oprawę muzyczną zadba szkoła Lammicha (AZ, sobota, 06.01.1900r.).

 

Włamanie do sklepu przy ulicy Garbary

Dzisiejszej nocy w sklepie przy ulicy Garbary (niem. Kurze Hinterstraße) doszło do włamania. Złodzieje zostawili wystawione tam towary nienaruszone, zadowolili się natomiast pieniędzmi z kasy (AZ, sobota, 06.01.1900 r.).

 

Młodociani złodzieje

W okresie między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem w sklepach papierniczych i innych sklepach doszło do kradzieży kartek noworocznych i innych artykułów. Schwytano złodziei, którymi okazały się dzieci w wieku szkolnym, a które sprzedawały zdobyte artykuły a dochód z nich przekazywały swoim najbliższym (AZ, sobota, 06.01.1900 r.).

 

Wykład panny Birkholz w Związkowym Domu Rzemiosła

Panna Emilia Birkholz z Pyrmontu, która przed dwoma laty z okazji odwiedzin swojego rodzinnego miasta Elbląga, wygłosiła tutaj wykłady z francuskiej literatury, 12 stycznia w Związkowym Domu Rzemiosła wygłosi wykład na temat najnowszych niemieckich dzieł literackich. Jej rozważania skupią się przede wszystkim na takich współczesnych postaciach literatury komediowej jak: Heinrich Seidel, Max Dreyer, Rosegger, Wilhelm Raabe, Hans Hoffmann, Helen Röhlau etc. Panna Birkholz postawiła sobie za zadanie udowodnienia, że Niemcy nie stracili jeszcze dobrego humoru i że także po Fritzu Reuterze powstały godne uwagi komediowe utwory. Uczestnicy wcześniejszych wykładów panny Birkholz, którzy przypominają sobie jej żywe i ciekawe rozważania, z pewnością nie zawiodą się i tym razem (AZ, niedziela, 07.01.1900 r.).

 

Utonięcie w rzece Elbląg

Ubiegłej nocy pewien nieznany mężczyzna uległ na lodzie na rzece Elbląg nieszczęśliwemu wypadkowi. Stało się to na cienkim lodzie na torze wodnym dla łodzi. Dwóch młodych ludzi, którzy znajdowali się w dość bliskiej odległości od mężczyzny i usłyszeli jego krzyki o pomoc, pospieszyli bliżej, jednak mężczyzna wkrótce zniknął pod wodą. Kim był ten nieszczęśnik, na razie nie wiadomo (AZ, wtorek, 09.01.1900 r.).

 

Pożar na Płk Dąbka

W niedzielne przedpołudnie o godz. 10.30 wezwano straż pożarną do domu przy ulicy Płk Dąbka 1a (niem. Angerstraße). W izbie na pierwszym piętrze wskutek uszkodzonej rury pieca zajęła się ogniem kołdra i leżące na niej przedmioty. Straż pożarna ugasiła ogień ręczną pompą. Po jednogodzinnej akcji mogła wrócić do swojej jednostki (AZ, wtorek, 09.01.1900 r.).

 

Ze spraw sądu ławniczego

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy znane opinii publicznej, wielokrotnie karane osoby, doprowadzone przed sąd z aresztu: robotnik Rudolf Gefroi, Hermann Schlomski i Emil Kretschmann z Elbląga. Gefroi i Kretschmann 25 września ubiegłego roku ukradli z ogrodu właściciela ziemskiego Borka z ulicy Grochowskiej (niem. Grubenhagen) winogrona. Nie robili sobie nic z nakazu natychmiastowego opuszczenia ogrodu. Do tego Gefroi obraził w grubiański sposób sierżanta Hirschbecka. Również dziś zachowywał się nieprzyzwoicie, co skończyło się przyznaniem mu dodatkowych trzech dni więzienia. Schlomskiemu nic nie udowodniono, z kolei Gefroi otrzymał karę roku i dwóch miesięcy więzienia a Kretschmann trzy miesiące więzienia (AZ, sobota, 13.01.1900 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
z cyklu a tymczasem u niemcow
(2023.01.14)
A mnie tak zastanawia od kilku dni JAK PIS-DZIELCE ROBIĄ ZAKUPY w marketach gdzie wszędzie serduszka WOŚP ? Z wodą święconą chodzicie? Czy teraz macie 40 dni postu jak wasz magik?
Prosty plebs (2023.01.14)
A ty to taki typowy dumny polak (do Polaka ci daleko), Ferdynand Kiepski
(2023.01.14)
No widzicie, jeszcze wtedy nie było PIS-u, a ludzie z tego germańskiego dobrobytu wskakiwali na ochotnika do rzeki, bo niewiedzieli jak wykarmić piątkę, a złodziejaszków było więcej jak dzisiaj bezdomnych, nikt z nich nie przypuszczał, że przyjdą takie czasy, ze za piątkę kochanej dziatwy dostaną 5x 500+, I do tego ciuchy z lumpexu, I darmową ciepłą strawę.
(2023.01.14)

info

5  
  8
Leczsię na nogi bo na głowę zapuźno
(2023.01.14)

info

6  
  0
@Prosty plebs - Tobie chyba się wydaje, że jesteś błyskotliwy, nawet gdyby tak było, a nie jest, błyskotliwy cham to dalej tylko cham.
(2023.01.14)
Nie ma tygodnia żeby nie wypłynęło jakieś katolickie świństwo
Zdelegalizować kler i pis (2023.01.14)

info

8  
  11
Artykuł pochodzi z 1900 roku, a więc z czasów, gdy od 1871 roku istniało Cesarstwo Niemiec, które było monarchią konstytucyjną o charakterze federacji państw związkowych. Największe znaczenie w tej strukturze posiadały Prusy stąd Cesarz Niemiec jednocześnie był Królem Prus. Ponadto Prusy posiadały własny Rząd. Dlatego mieszkańcy tych ziem nie uważali się za Niemców i praktycznie zawsze podkreślali swoje pruskiego korzenie. Oceniając tamte czasy nie można jednoznacznie określać przynależność narodową mieszkańców Cesarstwa, gdyż to często nie jest adekwatne do ówczesnej sytuacji.
Niekoniecznie niemiecki. (2023.01.14)

info

7  
  0
Weź się ogarnij Dominika. W portelu to co najwyżej haluksów dostaniesz.
Szkodaslow (2023.01.14)

info

0  
  0
@Prosty plebs - He he. Fałszywi i obłudni. We własnym życiu robią świństwa to im taka prostacka i zakłamana władza pasuje
Prawda was wyzwoli (2023.01.14)