Dawno temu w Elblągu... uczniowie świętowali urodziny Bismarcka

12
12.03.2022
Dawno temu w Elblągu... uczniowie świętowali urodziny Bismarcka
Ponieważ setne urodziny księcia Bismarcka przypadają 1 kwietnia w czekające nas święta wielkanocne, minister oświaty zarządził, że we wszystkich podjegających mu szkołach i placówkach oświatowych krótko przed feriami, 31 marca, będzie miało miejsce upamiętnienie tego dnia. Dyrektorzy szkół będą zobowiązani do zorganizowania tego dnia w klasach podczas jednej z ostatnich godzin lekcyjnych lub dla całej szkoły na ostatniej lekcji uroczystych obchodów rocznicy - pisała elbląska prasa w marcu 1915 r.

Interesujące filmy w kinie miejskim

W kinie miejskim (niem. Stadt-Kino) od dziś do wtorku będą wyświetlane interesujące filmy. W jednym z nich zobaczymy szturm naszej floty morskiej na angielską flotę, jak szybko poruszają się te kolosy i otwierają morderczy ogień. Drugi film pokazuje ekspedycję sterowców na Spitzbergen pod kierownictwem Jego Królewskiej Mości księcia Henryka Pruskiego. Przedstawiono w nich udane zdjecia z obszarów działań wojennych. Odsyłamy też naszych Czytelników do działu ogłoszeniowego (ENN, sobota, 06.03.1915 r.).

 

Złapano podpalacza i złodzieja

Stary przestępca, robotnik Johann Taterkiewicz, który od roku poszukiwany jest przez prokuraturę listem gończym z powodu podpalenia i licznych kradzieży, został schwytany wczoraj w Malborku (niem. Marienburg) i doprowadzony do więzienia (ENN, sobota, 06.03.1915 r.).

 

Koncert w kościele Trzech Króli

Na temat panny Margarete Engler z Gdańska (niem. Danzig), która w przyszłą niedzielę wystąpi z koncertem w kościele Trzech Króli na rzecz fundacji państwowej, pisze znany gdański krytyk muzyczny dr Fuchs […]: „ Panna Engler śpiewa partie sopranowe swoim jasnym, mocnym, pełnym świeżości głosem i osiąga z wielkim sukcesem wysokie C zarówno solo jak i śpiewając z chórem” […] Jeszcze raz pragniemy przypomnieć i zwrócić uwagę naszym mieszkańcom, że koncert odbędzie się na rzecz państwowego funduszu założonego dla krewnych zmarłych na polu bitwy żołnierzy (ENN, sobota, 06.03.1915 r.).

 

Wykład o Rosjanach w Domu Rzemiosła

Jak już wcześniej informowaliśmy, we wtorek, 9 marca w Domu Rzemiosła odbędzie się wykład z pokazem slajdów, którego dochód zostanie przeznaczony na potrzeby ludzi zajmujących się handlem i rzemiosłem z Prus Wschodnich, które to gałęzie gospodarki ucierpiały w ostatnim czasie. Syndyk, pan Kauffmann z Królewca (niem. Königsberg) wygłosi wykład pt. „Rosjanie w Prusach Wschodnich”. Jest to temat, który powinien wzbudzić spore zainteresowanie. Oczekujemy, że sala będzie pełna, co w obliczu tego charytatywnego charakteru spotkania byłoby bardzo pożądane (ENN, niedziela, 07.03.1915 r.).

 

Ofiary wojny ze świata sądownictwa

51 prawników i urzędników sądownictwa, którzy zginęli na froncie, wspomina najnowszy numer urzędowego Justizministerialblatt. Tym razem wśród nich znalazło się 6 sędziów, 7 adwokatów, 4 asesorów sądowych, 15 aplikantów i 19 podwładnych urzędników. Z naszego regionu zginęli następujący urzędnicy państwowi: radca prokuratury August Liebe z Chojnic (niem. Konitz), sędzia sądu rejonowego Georg Schmitz z Ełku (niem. Lyck), adwokat Moritz Cohn z Malborka (niem. Marienburg), asesorzy sądowi Karl Düsing z Elbląga i Kurt Kieselbach z Królewca (niem. Königsberg), aplikanci Gerhard Vossius z Gdańska (niem. Danzig) i Kurt Zitzlaff z Wałcza (niem. Deutsch Krone), sekretarze sądu rejonowego Karl Brzezinski z Mamonowa (niem. Heiligenbeil) i Erich Liebisch z Ełku, protokolanci Karl Milkuhn z Kłajpedy (niem. Memel) i Bruno Pussert z Wystruci (niem. Interburg, dzisiejszy Czerniachwsk w obwodzie kaliningradzkim) (ENN, poniedziałek, 08.03.1915 r.).

 

Przyznano karty łowieckie

Od 1 stycznia 1915 roku do dnia dzisiejszego karty łowieckie przyznano następującym osobom: kupcowi Rudolfowi Römerowi, kierownikowi bufetu dworcowego, Heinrichowi Hesse, inżynierowi budownictwa statków, Christianowi Bufe, radcy sądu krajowego, Georgowi Böttcherowi, mistrzowi piekarskiemu, Ottonowi Behrendtowi, rentierowi, Edwardowi Heinemu, kupcowi, Gustawowi Kleinmannowi, urzędnikowi ds. Turystyki Hansowi Albertowi, mistrzowi budowlanemu Depmeyerowi, nadinżynierowi, Ottonowi Kienastowi, właścicielowi fabryki Kurtowi Schmidtowi, rachmistrzowi Hugo Sperlingowi, kupcowi Ernstowi Reueterowi i kupcowi Emilowi Reuterowi (ENN, wtorek, 09.03.1915 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z drugiego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Nachrichten".

tłum. DK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

.. .- Domu Rzemiosła -. .. Tu chodzi o dom Towarzystwa Rzemieślniczego (Das Gewerbevereinshaus). Znajdował się przy Spieringstra
erg. (2022.03.12)
Dzięki o przypomnieniu daty urodzin Bismarcka, znanego z miłości do Polaków i w sławionego m. in. powiedzeniem, że ''dla niemieckiego dobra trzeba Polaków wytępić''. Przy tych tłumaczeniach niemieckich gazet warto by nieraz zatrzymać się i pomyśleć.
(2022.03.12)
@erg. - - dzisiaj ulica Bednarska. W jego miejscu znajduje się obecnie plac czekający pod zabudowę. -. .. - mistrzowi budowlanemu Depmeyerowi -. .. .- Tu chodzi o inż. arch. Otto Depmeyera, który wybudował w Elblągu wiele znakomitych obiektów - m. in. kościół św. Pawła "na górce".
erg. (2022.03.12)
@erg. - Otto Depmeyer był budowniczym. Studia skończył jego przedwcześnie zmarły syn.
(2022.03.12)
Otto von Bismarck, twórca cesarstwa niemieckiego, z racji zrealizowania tego zjednoczeniania nie zyskał nim poparcia ludności Prus. Praktycznie jeszcze do lat 30 - tych ub. wieku Prusacy nie czuli się Niemcami. Nawet z chwilą wybuchu I wojny uważano, że wywołali ją Niemcy, a Prusacy ponoszą jej konsekwencje. Zresztą Niemcy nie byli dłużni i często podkreślali swe negatywne nastawienie do Prus. Uważano, że Niemcy istnieją do Łaby, a na wschód od niej to już jest inny kraj i to o korzeniach słowiańskich. Konrad Adenauer wspominał, że jeszcze jako urzędnik władz miejskich Kolonii (był nim do czasu objęcia władzy przez Hitlera)kiedy udawał się służbowo do Berlina to z chwilą przekraczania pociągiem mostu na Łabie spluwał przez okno, a następnie zasłaniał je firaną.
Ks.Pr. (2022.03.12)

info

5  
  2
Dajcie już spokój z tym przypominaniem niemieckiej historii naszego miasta. I może mamy te urodziny bismarcka świętować teraz???? Może by ktoś sięgnął do historii tego miasta sprzed panowania pruskiego/niemieckiego? Tu Polska była przez 400 lat, bitwę z krzyżakami wygraliśmy w Zatoce Świeżej, jeszcze przed Pokojem Toruńskim. Głupio tak tylko o niemieckiej historii miasta mówić, lekki wstyd chyba dla redakcji. ..
(2022.03.12)
A czy jest ru cos floryfikujacego bismarcka czy artykuł idnosi się do historii tego miasta i wydarzeń? Jak ci przeszkadza to ze do 1945 mieszkali tu Niemcy oraz bogata historia miasta to przeprowadz się do Zamościa albo krakowa
Art :) (2022.03.13)
Lekki wstyd jest być ignorantem historii miasta. Za niemca przynajmniej byl tu porzadek a dziś nic się miastu nie opłaca. Jak chcesz siegac do średniowiecza to napisz artykul i portel ipublikuje albo zaloz swoją stronę i pisz tam jaki to elbing byl polski. Elbląg to nazwa od 1945.A polskich nazwisk w historii miasta i polskosci tyle co kot napłakał. Szanuj historię miasta w kazdym jego momencie bo jest piękna i bogata. Niemcy doprowadzili to miasto do potęgi przemyslowej bogactwa i byla piekna starówka. Teraz masz miasto biedne peryferyjne gdzie nic się nie opłaca. Ludzie skwaszeni strach się uśmiechnąć do kogoś. Starowka pusta. .. sorry. .. zastawiona autami i nic poza tym.
Art :) (2022.03.13)
@Art :) - Powtarzasz się
(2022.03.13)
@Art :) - Nie ma pan racji. Nazwy "Elbląg"używano już w czasie tzw. zwierzchności Korony Polskiej nad miastem.
erg. (2022.03.13)