Dawno temu w Elblągu... powstał portret cesarza

9
19.03.2022
Dawno temu w Elblągu... powstał portret cesarza
Przedwojenny Elbląg
Gazeta z Wiesbaden donosi, jak następuje: „W kiosku Metzlera przy Wihlemstraße wystawiono najnowszy portret Cesarza Wilhelma autorstwa znanego w wielu kręgach z tworzenia licznych portretów Cesarza malarza Meyera z Elbląga. Ten obraz ukazujący niemal jak żywego Cesarza prezentuje go w szarym wojskowym uniformie przyozdobionym Żelaznym Krzyżem drugiej i pierwszej klasy. Z jego jasnego i pewnego zwycięstwa spojrzenia nie da się zobaczyć zmartwień, jakie niesie ze sobą wojna […]” - o tym pisała elbląska prasa w 1915 roku.

Ta sama gazeta donosi dalej: „Jest to pierwszy oryginalny obraz Cesarza w naszym mieście, który przedstawia Cesarza w szarym wojskowym umundurowaniu przyozdobionym Żelaznymi Krzyżami. […]”

 

Elbląska Szkoła Handlowa cieszy się ogromnym poparciem

Elbląska Szkoła Handlowa założona przez Związek Kupiecki 13 kwietnia rozpocznie swój trzeci kurs. W pierwszym roku szkolnym do szkoły uczęszczało 27 uczniów, w kolejnym roku 33. Kompleksowe wykształcenie w handlu, jakie oferuje Szkoła Handlowa, umożliwia młodym ludziom poprzez udział w praktykach, łatwe odnalezienie się w przyszłym zawodzie i bardzo szybkie pojęcie swoich zadań. […] Ważną rzeczą jest to, że po otrzymaniu świadectwa ukończenia Szkoły Handlowej uczniowie są zwolnieni z obowiązku podjęcia nauki w szkole dokształcającej. […] Przedsięwzięcie w postaci utworzenia Szkoły Handlowej cieszy się poparciem rządu, Elbląskiej Izby Handlowej, Rady Miejskiej i znajduje ich ogromne wsparcie. […] (ENN, sobota, 13.03.1915 r.).

 

Zmarł nadinspektor policji Staebe

Nadinspektor Erich Staebe, który, jak wiadomo, od dłuższego czasu zmagał się z chorobą, jest już wolny od wszelkich cierpień. Ten dobrze zapowiadający się urzędnik, który miał dopiero 41 lat, zakończył przedwcześnie swoje życie (ENN, poniedziałek, 15.03.1915 r.).

 

31. wieczorek muzyczny zorganizowany przez Czerwony Krzyż
   W niedzielę, 21 marca o godz. 20 z inicjatywy zarządu Czerwonego Krzyża odbędzie się kontynuacja cieszących się wielką sympatią wieczorków muzycznych. Bardzo ubolewano nad tym, że koncerty nie mogły się odbywać i bardzo dziękujemy, że znów wznowiono tę inicjatywę. Społeczność i sam Czerwony Krzyż cenili sobie nie tylko materialną ale także duchową wartość tych koncertów. […] (ENN, piątek, 19.03.1915 r.).

 

Lista strat miasta Elblag

Landstürmer Wilhelm Adolff lekko ranny, żołnierz Franz Emil Orczikowski lekko ranny, żołnierz Paul Stein ciężko ranny, żołnierz Rudolf Leischel ranny, żołnierz Fritz Reimer lekko ranny, żołnierz August Melzer lekko ranny, podoficer August Kaiser zaginiony, grenadier Richard Quapp zaginiony, żołnierz Otto Eichler poległ, muszkieter Gustav Kömmler poległ, rezerwista Hugo Ewert lekko ranny, żołnierz Emil Thorwächter lekko ranny, podoficer Heinrich Braun lekko ranny, żołnierz Paul Krickenberg nadal zaginiony w lazarecie, rezerwista Richard Kroll nadal zaginiony, ranny, starszy szeregowiec Fritz Monath lekko ranny, muszkieter Paul Jordan ciężko ranny, szeregowy Johann Krause poległ, żołnierz Adolf Wiesnewski nadal zaginiony, ranny, landsturmmann Paul Scheisser lekko ranny, rezerwista Johann Winkler lekko ranny, starszy szeregowy Alfred Dasse lekko ranny, muszkieter Paul Sadowski poległ (ENN, poniedziałek, 22.03.1915 r.).

 

Drugi koncert dobroczynny w Szkole Cesarzowej Augusty Wiktorii

Zorganizowany przez panią Rasenberger-Koch wraz z jej uczniami, przy współudziale pani profesor Dor, nauczycielki wyższych klas panny Schottky oraz Pauli Runde, drugi koncert dobroczynny w auli Szkoły Cesarzowej Augusty Wiktorii odbędzie się w piątek wieczorem o godz. 20. Również ten koncert oferuje znów wiele pięknych wrażeń, także oczekujemy licznego przybycia (ENN, środa, 24.03.1915 r.).

 

Koncert muzyki sakralnej w kościele Bożego Ciała

Z kolei w niedzielę, 28 marca o godz. 20 w kościele Bożego Ciała odbędzie się koncert kościelnej muzyki ludowej (muzyka pasyjna). Podczas koncertu usłyszymy śpiewaczkę koncertową pannę A. Selckmann i Związek Młodych Panien z kościoła Bożego Ciała. Muzyką organową i chórem będzie kierował kantor G. Schönsee. Dochód zabrany podczas koncertu zostanie przeznaczony na cele wojenne (ENN, środa, 24.03.1915 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z drugiego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Nachrichten".

tłum. DK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Pięknie wyglądają kamienice na brzegu rzeki. Tak powinna wyglądać starówka dziś.
(2022.03.19)

info

11  
  6
... - w szarym wojskowym uniformie -... Chodzi o tzw. kolor Feldgrau, który Niemcy zaczęli po raz pierwszy wprowadzać w swojej armii od 1910 roku.... - Landstürmer Wilhelm Adolf -... Po polsku będzie landszturmista, żołnierz pospolitego ruszenia.... - szeregowiec Fritz Monath -... - być z może z rodziny elbląskiego producenta płyt chodnikowych?... - pani profesor Dor -... A przypadkiem nie jest w oryginale "pani profesor Dorr"?
erg. (2022.03.19)

info

6  
  3
To chyba jest pani profesor Dorr, rodzina wybitnego historyka starożytności Roberta Dorra urodzonego w Kmiecinie k. Nowego Dworu Gdańskiego, związanego z Elblągiem i okolicami. W Łęczu jest jeszcze obelisk poświęcony jego pamięci.
Koj. (2022.03.19)
Cysorz to ma klawe życie... Wam powiem:) "A jak poszedł król na wojnę, Grały jemu surmy zbrojne, Grały jemu surmy złote, Na zwycięstwo, na ochotę... " - niezmiennie polecamy klasyczki:) [To ten?; ] #WojnaWojnie!
tow. Koliński ocenzurowany (2022.03.19)

info

2  
  5
to wstyd, że teraz nie ma w mieście malarza, którzy namalowałby portret Pana Jarosława, pogromcy cwaniaków i oszustów, który nowym ładem niczym Herkules maczugą toruje Polakom drogę do dobrobytu i szczęścia,
ybvd (2022.03.19)

info

5  
  2
@Koj. - Zdaje się, że była ona córką przybyłego po I wojnie z Torunia do Elbląga - profesora Arthur'a Semrau? - Prof. Arthur Semrau (1862 - 1940) był w Toruniu między innymi archiwistą miejskim, konserwatorem zabytków i zasłużonym historykiem. Do Elbląga przybył na stałe po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Władze polskie w Toruniu przeliczyły mu niekorzystnie jego pensję - stąd emigracja do niemieckiego Elbląga. - Niektóre ustalenia naukowe prof. A.Smerau były drukowane w znanej elbląskiej drukarni E. Wernicha.
erg. (2022.03.20)
@erg: Monath zdunem był, produkował piece, różne, także klasyczne z płytek, więc tramwaj dzwonił, ale na innej trasie. Sprowadzanie kwestii opuszczenia Torunia przez Semraua do wymiaru ekonomicznego to spora manipulacja faktami, to tak jakby twierdzić, że eksodus ludności Niemieckiej z Prus Wschodnich po 1945 roku wynikał z obawy przed niekorzystną wymianą Reichsmarki na ruble lub złotówki.
Bakalarz (2022.03.20)

info

1  
  0
Jak wyglądał Elbląg najlepiej widać w albumie Elbląg wczoraj, Elbląg dziś i Elbląg i okolice na starej pocztówce
(2022.03.21)

info

0  
  0
Malarz - portrecista Oskar Meyer urodził się w 1866 roku Elblągu. Po studyjnym pobycie na Bliskim Wschodzie używał nazwiska Oskar Meyer-Effendi, by odróżnić się "od innych Meyerów" (czytaj: Kowalskich).
erg. (2022.03.24)

info

0  
  0