Dawno temu w Elblągu... planowano odbudowę wieży kościoła św. Mikołaja

16
28.10.2023
Dawno temu w Elblągu... planowano odbudowę wieży kościoła św. Mikołaja
Gminna Rada Kościelna przy parafii św. Mikołaja podjęła decyzję o odbudowaniu wieży kościelnej*. Ta 26 kwietnia 1777 została trafiona przez piorun i wraz z obiema wieżami bocznymi częściowo zniszczona tak, że pozostałe fragmenty wieży trzeba było rozebrać.

Zawalająca się wieża przebiła także sklepienie kościoła, które przed pożarem znajdowało się o 18 stóp wyżej niż teraz. Rada Kościelna zgadza się większością głosów, by odbudować kościół w jego dawnej formie. Mniejsza część rady z powodu niższych kosztów opowiada się za wzniesieniem prostej dzwonnicy o kopułowatym kształcie w zachodniej części kościoła. Wszyscy są jednak zdania, by w miejscu wieżyczki grzbietowej z małym dzwonem wstawić porządny dzwon z prawdziwego zdarzenia. Biskup żywo przygląda się negocjacjom i chciałby, by kościół odzyskał swój dawny przepych. Kościół będzie należał wtedy do najwyższych w prowincji i w całych Prusach. Z funduszu budowlanego zebrano na razie na odbudowę około 70 tysięcy marek, podczas gdy na całą budowę potrzeba około 300 tysięcy marek. By szybciej zebrać taką sumę, może okazać się koniecznym wprowadzenie podatku na cele budowy kościoła. […] – o tym pisała elbląska prasa w październiku 1900 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

 

Cyrk wdowy Bauer kończy swoje występy w Elblągu

Cyrk wdowy B. Bauer będzie przebywał w Elblągu jeszcze trzy dni. W jutrzejszą sobotę o godz. 20 odbędzie się wielka parada z całkowicie nowym programem. Podczas tego wydarzenia jednorazowo wystąpi słynna artystka jeżdżąca konno panna Beati z cyrku Busch z Berlina (AZ, sobota, 13.10.1900 r.).

 

Ze spraw sądu ławniczego

Kelner Franz Wollert został oskarżony o sprzeniewierzenie pary damskich białych rękawiczek i o kradzież dziewczynie zatrudnionej w fabryce nazwiskiem Kreowski 4.60 marek. Oskarżony był w sierpniu zatrudniony w Bażantarni (niem. Vogelsang) jako kelner i po zakończeniu stosunku pracy ukradł wspomniane rękawiczki. 4.60 marek zabrał z kolei pannie Kreowski podczas wspólnej przejażdżki na karuzeli. Kelner nie przyznaje się do kradzieży. Przesłuchani świadkowie nie obciążyli oskarżonego, ale różne okoliczności mówią przeciwko niemu. Oskarżyciel uważa, że wszystkie dowody wskazują na winę oskarżonego i wnioskował o karę trzech tygodni pozbawienia wolności. Sąd wymierzył mu ostatecznie karę trzech tygodni i jednego dnia pozbawienia wolności (AZ, sobota, 13.10.1900 r.).

 

Dawno temu w Elblągu... planowano odbudowę wieży kościoła św. Mikołaja
Odbudowa kościoła św. Mikołaja

Uszkodzono szyby z zemsty

W nocy z soboty na niedzielę przy ulicy Malborskiej (niem. Äußerer Marienburgerdamm) ktoś rzucił kamieniami w dwie szyby okienne domu elbląskiego rzeźnika. Podobne zajście miało miejsce przy ulicy Rycerskiej (niem. Friedrichstraße), gdzie w taki sam sposób uszkodzono jedną szybę. W obu przypadkach chodziło o zemstę. Policja jest już tropie sprawcy (AZ, niedziela, 14.10.1900 r.).

 

Zwarcie kabla powodem pożaru

Dziś około 12.30 wezwano staż pożarną na ulicę Wodną (niem. Am Wasser). W wyniku zwarcia kabla tramwaju elektrycznego zapalił się słup i prawa część bastionu u wejścia na Most Wysoki od strony zachodniej. Pożar ugaszono za pomocą pompy pożarniczej. Po półgodzinnej walce z ogniem staż pożarna mogła powrócić do swojej bazy (AZ, wtorek, 16.10.1900 r.).

 

Kradzież w sklepie przy Janowskiej

W sklepie elbląskiego handlarza przy ulicy Janowskiej (niem. Herrenstraße) w nocy z środy na czwartek i z soboty na niedzielę doszło do kradzieży. W pierwszym przypadku ukradziono z szuflady biurka 30 a w drugim 80 marek. Złodziej, który dostał się do sklepu po wdrapaniu się przez płot od strony podwórza, musi dobrze znać to miejsce i panujące w nim zwyczaje (AZ, środa, 17.10.1900 r.).

 

*Do odbudowy doszło ostatecznie w 1906 roku. Uroczyste położenie kamienia węgielnego odbyło się 24 października 1906. W latach 1906-1907 w miejscu zniszczonego przez pożar w 1777 roku trójwieżowego masywu dobudowano nową wieżę. Z wysokością 95 metrów dołączyła ona do najwyższych wież w całych wschodnich Niemczech, a dziś jest najwyższą kościelną wieżą po prawej stronie Wisły - Wikipedia.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Załączona fotografia ukazuje zniszczenia kościoła w wyniku radzieckich bombardowań z lutego 1945 roku, a nie pożaru z 1777 roku, Droga Redakcjo :)
(2023.10.28)
O 2 tys lat zbierają na remonty dachów
A owieczki płacą . Ha ha ha (2023.10.28)
@A owieczki płacą . Ha ha ha - No cóż, sam się nie naprawi.
(2023.10.28)
Wieża kościoła św. Mikołaja (od zachodniej strony - Westseite) przed pożarem w 1777 roku, przy której prace budowlane rozpoczęto w 1598 roku i ostatecznie zakończono ponad pół wieku później.
Elek (2023.10.28)

info

11  
  0
Bardzo trafny dobór zdjęć do tytułu dzisiejszego odcinka. Pierwsze zdjęcie ilustracyjne pokazuje kościół bez wieży. Ale nie ten, o którym później mowa w tekście. Drugie przedstawia wprawdzie opisywany kościół ale przed zupełnie inną odbudową z innych zniszczeń i w innym czasie (różnica około 125 lat). Dajcie tu jeszcze kilkadziesiąt zdjęć kościołów w Elblągu. Któreś może być trafne.
Bsp (2023.10.28)

info

6  
  1
Podpis pod zdjęciem jest o treści: "Odbudowa kościoła św. Mikołaja", a więc jednoznacznie określono, że nie odnosi się ono do opisanego przedsięwzięcia odbudowy wieży kościelnej. Przecież często przy tych artykułach zamieszczane są zdjęcia niekoniecznie związane z opisywanymi wydarzeniami. Nie widzę więc sensu dopatrywania się w tym jakiejś nieprawidłowości. Równie dobrze można było zamieścić zdjęcie tego kościoła z obecnych czasów. Także kochani więcej dystansu i wychwytujcie tylko te istotne historyczne zdarzenia.
Kurek na dachu. (2023.10.28)
A ty byś chciał fotografię z 1777 roku ? No brawo !!!
śmiechnasali (2023.10.28)
Piękne niesamowite zdjęcia Elbląga w albumie pt. Elbląg i elblążanie w fotografii własnej lata czterdzieste, lata pięćdziesiąte. jest w Inf. turyst. na Starym Rynku i w Muzeum
(2023.10.28)

info

3  
  0
@Kurek na dachu. - Odbudowa także to jeszcze nie jest. Ledwie obtrącono wypalone, pierwotne zwieńczenia murowanej części wieży, a niezadaszonej wciąż hali kościoła zalegają sterty gruzu po zarwanym stropie.
(2023.10.28)
@śmiechnasali - Pańska odpowiedź nie wymaga dalszego komentarza.
(2023.10.28)